Helikopter kazasında 12 şehide böyle ulaştılar

Tunceli'deki helikopter kazasının ardından ilk yardım ve kurtarma çalışmaları için olay yerine ilk giden AFAD, UMKE, 112 Sağlık Ekipleri, kar ve şiddetli soğuğa aldırmadı.

 • GİRİŞ21.04.2017 08:54
 • GÜNCELLEME21.04.2017 12:26
Helikopter enkazından yeni görüntüler ortaya çıktı

Pülümür'ün Kocatepe Köyü kırsal kesiminde kötü hava koşulları nedeniyle geçen 18 Nisan'da düşen polis helikopterinin enkazına ulaşmak için aralarında Tunceli, Erzincan olmak üzere 10 ayrı bölgeden afad, UMKE, 112 sağlık ekipleri, harekete geçti. Pülümür İlçesine 35 kilometre uzaklıktaki Kocatepe Köyüne ulaşan ekipler, helikopterin 19 kilometre uzaklıktaki Sarıgöl Yaylasında düştüğünün bildirilmesi üzerine, kardan kapalı yola yaya olarak devam ettiler.

Kar yağışı ve tipiye rağmen, uzun bir yürüyüşün ardından saatler sonra helikopter enkazına 1 kilometre yaklaşan Erzincan AFAD ekibi, ilk gün olay yerine gidemedi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 18 derece olduğu bölgede, donma tehlikesi geçiren ekipteki uzmanlar, havanın kararması üzerine geri döndü. 

Yaklaşık 20 haneli Kocatepe Köyünde yüzlerce görevli, kazazedelere ulaşmak için bir araya geldi. Köy içerisinde bulunan kahve kriz merkezi haline getirildi. AFAD, UMKE, 112 ekipleri bir süre bekledikten sonra havanın düzelmesi ile birlikte gece saat 01.00 sıralarında yeniden harekete geçti.

Gece yarısı başlayan operasyon, sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti ve deniz seviyesinden 2 bin 300 metre yükseklikteki enkaz alanına ulaşan ekipler, malzemeleri kendi çabaları ile helikopterin düştüğü alana taşıdı. Helikopter enkazında saatler süren, kesme, açma işleminin ardından, şehitlerin cenazeleri çıkarıldı. Sabaha kadar süren çalışmanın ardından yakın bir noktaya iniş yapan helikopter, şehit cenazelerini alarak Elazığa götürdü. Olağanüstü çabalarından dolayı AFAD, UMKE, 112 ekipleri, tüm yurdu yasa boğan helikopter kazasındaki görevlerini tamamladı.

 

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar6

 • ali 10 ay önce Şikayet Et
  allah rahmet eylesin.halip olan allahtır.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Oğuz 10 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun
  Cevapla Toplam 12 beğeni
 • Byn 10 ay önce Şikayet Et
  O havada ne demeye çıktınız di!!!!
  Cevapla
 • adem 10 ay önce Şikayet Et
  uçaklar, helikopterler sürekli bu tip havalarda uçar. risk var elbette. Allah rahmet eylesin. milletimizin başı sağolsun.
  Toplam 2 beğeni
 • Vatandaş22 10 ay önce Şikayet Et
  Sen rahat rahat klawye kullan diye
  Toplam 8 beğeni
 • Mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  Pilot kardeşim Sevgili devrem Dilaver ve diğer tüm şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum.
  Cevapla Toplam 22 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat