ABD'den Erdoğan’a mektup: Sorumluları bulun

Erdoğan’ın, Trump ile görüşmek için gittiği başkent Washington’da, Türk Büyükelçiliği önünde, Türklere saldıran PKK'lıların dayak yemesi ABD'de gündemden düşmüyor.

GİRİŞ 19.05.2017 09:55 GÜNCELLEME 19.05.2017 10:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Donald Trump ile görüşmek için gittiği başkent Washington’da, Türk Büyükelçiliği önünde, Türk vatandaşlarına saldıran PKK'lı teröristlere müdahale edilmesine ABD'den tepkiler gelmeye devam ediyor.

ERDOĞAN'A MEKTUP

Amerikan medyası, Türkler'in terör örgütü PKK yanlısı grupla tutuştuğu kavgaya geniş yer verirken, Demokrat Partili Senatör Dianne Feinstein ve Cumhuriyetçi Partili John McCain, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ortak bir mektup göndererek, barışçıl protestoculara şiddetle saldıran görevlilerin sorumlu tutulmaları yönünde çağrıda bulundu.

Senatörler, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın konutu önünde yaşanan olayların ABD yasaları ve düşünce özgürlüğü kapsamında kabul edilemez olduğunu belirtti.

California’dan Demokrat Parti Milletvekili Ed Royce da, ADB Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Adalet Bakanı Jeff Sessions’a yolladığı mektupla, Erdoğan’ın korumaları hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi. Royce mektubunda korumaların barışçıl gösteri yapan kişilere saldırdıklarını, yere yıkılanlarını kafalarına tekme attıklarını, haklarında yasal işlem yapılması gerektiğini belirtti.

SORUŞTURMA BAŞLATILACAK

Washington polis yetkilileri de 9 kişinin yaralandığı, 2 kişinin de gözaltına alındığı olayların görüntü ve fotoğraflarının incelendiğini, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Gizli Servis ile işbirliğinde çalıştıklarını, kimliği belirlenen kişiler hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı.

YAZDIR
YORUMLAR 146
 • hakan bilir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen oraya dövüş yapmak için mi gittin? Akıllı insan provokasyona asla gelmez ve köpekler istediği kadar havlasın kervan devam eder demeli.
  Cevapla
 • Sabit Kal 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar bütün dünyayı kana buladı ama dayak yemiş bir kaç terröristen haklarını arama derdinde. Tam sapık bunlar ya.
  Cevapla
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Barışçıl mı....!! Hadi ordan
  Cevapla
 • ferit 1 yıl önce Şikayet Et
  gelde yargıla sıkıysa reisin arkasındaki korumaları yargılasan nolacak 50 milyon turk daha var
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  abd bak suçlular kim biliyor musun..fetö cüler... hadi hepsini çezalandır..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son günde büyük coşku! Erdoğan fırtınası
Oy kullanırken bunlara dikkat!