İran'la kritik anlaşma!

Son dönemlerde diplomasi trafiğini artıran Türkiye ve İran PKK’ya karşı ortak mücadeleye girecek. Teröre karşı sınır güvenliği, istihbarat paylaşımı konularında işbirliği yapılacak

İran'la kritik anlaşma!
İran'la kritik anlaşma!
GİRİŞ 12.10.2017 08:26 GÜNCELLEME 12.10.2017 08:26

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) ‘bağımsızlık referandumu’ nedeniyle diplomasi ve görüşme trafiğini artırmasının ardından Türkiye ile İran terörle mücadeleye karşı işbirliğini artırma kararı aldı. Uzmanlar 14-15 Ağustos’ta İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bagheri’nin Ankara ziyareti ile 1 Ekim’de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın, 4 Ekim’de ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran ziyaretlerinde iki ülke arasında terörle mücadeleye karşı yeni protokoller imzalandığını belirtiyor.

MARJİNALİZE EDİLECEK

Güvenlik analisti Metin Gürcan’ın Al-Monitor’de yazdığı görüşmelerin perde arkasına göre iki ülke sınırları koruma, istihbarat koordine etme ve terörle mücadele operasyonlarını yürütmek için işbirliğini arttırmaya karar verdi. İlk etapta Türkiye’de PKK, İran’da PJAK adıyla faaliyet gösteren terör örgütünün fiziksel bağlantısının kesilmesi ve marjinalize edilmeleri amaçlanıyor.

ORTAK İHA SİSTEMİ

Güvenlik kaynakları iki ülkenin askeri ve ticari olarak müşterek sınır güvenliği uygulamalarını yürütmek ve PKK ile PJAK’ın kazanç sağladığı sınır ötesi kaçakçılığa yönelik ortak sınır devriyelerini yürütmek üzere bir protokol imzaladığını ifade ediyor. Buna yönelik olarak İran, Türkiye ile 560 km’lik ortak sınırına 144km’lik bir güvenlik duvarı inşa etmesine olumlu bir tepki gösterdi. Askeri kaynaklar, İran’ın sınır güvenliğine, ortak bir İHA gözetim sistemi aracılığıyla nasıl katkıda bulunabileceğini ya da sınırın İran tarafındaki kritik rotalar boyunca gözetim kuleleri inşa edilmesinin müzakere edildiğini belirtiyor.

KANDİL DE GÖRÜŞÜLDÜ

Masada Kandil’deki PKK karargâhlarına yönelik olası ortak operasyonların bile konuşulduğunu belirten Metin Gürcan, bölgedeki hareketlerinin takibi ve Tahran ile Ankara’da istihbarat paylaşımı için ‘füzyon merkezleri’ kurulmasını beklediğini ifade etti.

SINIR PROTOKOLÜ İMZALANDI

Jandarma Genel Komutanlığı ile İran Devrim Muhafızları Kolordusu sınır güvenliği birimleri arasında taktiksel düzeyde istihbarat paylaşımı için bir protokol imzaladı. İran ve Türkiye, donanma gemilerinin birbirlerinin limanlarına dostça ziyaret etmesine karar verdi. Ayrıca eğitim konusunda işbirliği, Harp akademisi akademi kadroları ile askeri tıp öğrencilerini değiş tokuş etmek için üç ayrı protokol daha imzalandı.

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Hüseyin dayi 9 ay önce Şikayet Et
  Iranlilara nedense hic güvenmiyorum,acaba eskiden osmanliya karsi yaptiklarindanmidir neden bilmem iran deyince aklima ilk olarak israil oyunu geliyor,cok fazla güvenmeyin bunlara.
  Cevapla
 • Haydar 9 ay önce Şikayet Et
  O İran gitti ertesi gün Talaba nin Cenazesinde Barzani ile kolkola girdi.Şimdi kiminle dans ettiğinizi iyi öğrenin.
  Cevapla
 • Ali aksoy 9 ay önce Şikayet Et
  Gecte olsa iran akillandi,yahudi devletinin en büyük düsmani!misir karsisinda 1967 elde ganimeti,bir de iran a karsi deneme sevdasinda,onun icin iran nin türkiyeden baska istese de,istemesede dost tu yoktur.
  Cevapla
 • bosh_insanlar 9 ay önce Şikayet Et
  kardeşim saçmalama,bütün avrupa iranın dostu sayılır. daha bir gün tık dememişlerdir. ancak tabii ki Türkiye - İran - Rusya dostluğu ABD - AB dostluğundan hem ticari hem de siyasi ve askeri anlamda önemlidir. Çünkü çıkarlarımız ve düşmanımız ortaktır! Araplardan daha sağlam,düzgün bir müttefik olabilir.
  Cevapla
 • Mizah 9 ay önce Şikayet Et
  Kendi paktımızı kurma zamanı geldi. Boş verin ABD-AB'yi. Hepsi yıllardır kuyumuzu kazıyor.
  Cevapla
 • ... 9 ay önce Şikayet Et
  Yahu "xxx" kardeş sen ona kalırsan...Değil mi? Senin bu mantık yanlış bir kere. Bugün gelinen nokta aylar öncesinden belliydi. Bir günde pat diye gelinen bir noktada değili. Rusya+İran+Türkiye+Suudi Arabistan bölgeye yeni şeklini verecekler. ABD'yi saf dışı bırakma operasyonudur bu. Neyse. Şimdi sırrı faşş edeceğiz olmayacak. Bazen haddimizi de aşıyoruz. ABD'yi ve AB'yi çok kötü günler bekliyor. SAygılar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Albayrak dev zirvede konuştu
Kılıçdaroğlu'ndan inciler! Demokrasi ve koltuk