Başsavcılık'tan flaş Metin Topuz açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan tutuklanan konsolosluk çalışanı Metin Topuz'un avukatı ve ailesi ile görüştürülmediği iddiaları ile ilgili açıklama geldi.

 • GİRİŞ13.10.2017 11:07
 • GÜNCELLEME13.10.2017 12:50
Başsavcılık'tan flaş Metin Topuz açıklaması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ üyeliğinden tutuklanan ABD Konsolosluk çalışanı Metin Topuz’un ailesiyle görüştürülmediği iddialarına ilişkin basın açıklaması yayınlayarak, “Gerek aile fertleri gerekse avukatlarının herhangi bir görüşme isteğinin gerçekleşmemesi üzerine, şüphelinin eşi ve avukatı Silivri Cezaevi İdaresi tarafından aranarak gerekli bilgilendirme yapılmıştır” denildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz haftalarda tutuklanan ve ABD-Türkiye krizine neden olan ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmediği iddialarına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, 17-25 Aralık yargısal darbe girişimini gerçekleştiren şüpheliler ve irtibatlarının tespitine yönelik soruşturma kapsamında, 25 Eylül 2017 tarihinde Metin Toğuz hakkında yakalama, gözaltına alma, arama ve el koyma kararı verildiği hatırlatıldı. Şüphelinin bu doğrultuda aynı gün gece saatlerinde Kadıköy’deki evinde yakalandığı, yapılan aramada 1 adet iphone, Samsung, Blackberry marka cep telefonları, 1 adet sim kart, 3 adet flash bellek, 1 adet Samsung harici hard disk, 1 adet fotoğraf makinesi, 1 adet CD, 1 adet DVD ve 1 adet tablet bilgisayara el konulduğu, bu cihazların incelemesinin devam ettiği bildirildi.

Gözaltındayken 3 kez avukatıyla görüştürüldü

25 Eylül 2017 tarihinde 7 günlük gözaltı kararı alınarak emniyete götürülen şüphelinin durumunun eşi Ayşe Öznur Topuz’a iletilidiği, suçlamanın “FETÖ Silahlı Terör Örgütüne üye olmak” olması nedeniyle ilgili KHK gereği gözaltı sürecinde 5 gün avukatlarıyla görüşmesinin kısıtlandığı ifade edildi. Şüpheli hakkında 2 Ekim 2017 tarihinde 3 günlük ek gözaltı kararı alındığı, bu durumun da avukatına iletildiği, gözaltındaki şüphelinin 30 Eylül, 2 Ekim ve 3 Ekim tarihlerinde avukatlarıyla görüştürüldüğü ve bu hususun tutanakla kayıt altında olduğu vurgulandı.

Hakimlik sorgusu da avukatı eşliğinde yapıldı

Şüpheli Topuz'un 3 Ekim 2017 tarihinde emniyet sorgusunun avukatı eşliğinde alındığı, bu sorgunun saat 23.50’de tamamlandığı, 4 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Adalet Sarayı’na gönderilen şüphelinin, “Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaya teşebbüs, devletin gizli kalması gereken bir kısım siyasal ve askeri bilgilerini temin etmek, FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından hakimliğe sevk edildiği anlatıldı. Hakimlikte yine avukatları eşliğinde alınan ifadesi alınan şüphelinin tutuklanarak önce Metris Kapalı ceza İnfaz Kurumu’na, oradan da Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na nakledildiği, şüphelinin hala Silivrii Cezaevi’nde tutuklu olduğu belirtildi.

Tüm terör suçlarında olduğu gibi şüpheli Metin Topuz’un da cezaevinde bulunduğu süre içerisinde 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 6’ıncı maddesi uyarında aile efradı ve müdafileri haricinde diğer kişiler ile görüşme hakkının kısıtlandığı ancak haftada bir olan müdafii ve ailesiyle görüşme hakkı tanındığı anlatıldı.

Avukat bugün Metin Topuz ile görüşecek

Gerek aile fertleri gerekse avukatları tarafında herhangi bir görüşme isteğinin gerçekleşmemesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile 11 Ekim 2017 tarihinde eşi Ayşe Öznur Topuz ve avukatının Silivri Cezaevi idaresi tarafından aranarak gerekli bilgilendirme yapıldığı vurgulanan açıklamada, yapılan görüşme sonucu şüpheli avukatının bugün müvekkiliyle görüşeceği şeklinde yanıt alındığı ifade edildi.

Avukatlar Silivri'de

Metin Topuz'un avukatları Selman Alibaş ve Halit Akalp, müvekkileriyle görüşmek için Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne geldi.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar6

 • Hakim 4 ay önce Şikayet Et
  Baski yuzunden asla ayricalik taninmasin! Siradan vatandas hangi muameleye maruz ise aynisi. Yoksa millet adalete guveni sifirlayacak, burda iyi bir sinav var, cok dikkat!
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Canım Türkiye 4 ay önce Şikayet Et
  Amerikan sözcüsü, duydunuz mu? Neymiş, yüksek sesle bir daha söyleyin.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Yine geri vites . ABD nin istediği oldu demektir bu.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • KARADERELİ 4 ay önce Şikayet Et
  Bizim asıl sıkıntımız içimizdeki Amerikalılar; adam ne okuduğunu dahi anlamıyor veya anlamak istemiyor.
  Toplam 4 beğeni
 • Tamer Yigit 4 ay önce Şikayet Et
  Okuduklarını anlayama sorunun mu var? Olanlar açıkça ortada. .
  Toplam 5 beğeni
 • vanga 4 ay önce Şikayet Et
  250 kişiyi katleden 2binden fazla insanın yaralanmasına sebeb olan bir cani icin bu kadar ugrasmak iyi niyet göstermek türkiyeye türk hükümetine yakışmıyor.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat