MEB'den flaş açıklama! Bu yıl yapılmayacak

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: "Bu yıl TEOG olmayacak, adrese dayalı yerleştirme, eve en yakın okul sistemini dikkate alarak ve diğer belirlediğimiz hususlarla birlikte öğrencilerimizi yerleştireceğiz"

MEB'den flaş açıklama! Bu yıl yapılmayacak
MEB'den flaş açıklama! Bu yıl yapılmayacak
GİRİŞ 14.02.2018 13:11 GÜNCELLEME 14.02.2018 13:30
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ''Bu yıl TEOG olmayacak, adrese dayalı yerleştirme, eve en yakın okul sistemini dikkate alarak ve diğer belirlediğimiz hususlarla birlikte öğrencilerimizi yerleştireceğiz'' dedi.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaöğretime yeni geçiş sisteminin, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşecek tüm öğrencileri kapsadığı bildirildi.

Bakanlıktan, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Söz konusu yönetmelikteki düzenlemelerin ortaöğretime başlayan öğrencilere ilişkin olacağı anlatılan bilgilendirmede, yönetmeliğin geçici maddesinde yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümlerin 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşen, yani 9'uncu sınıfa başlayacak öğrencileri kapsadığı, halihazırda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin nakil ve geçişlerinin ise bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte olan yönetmelik hükümlerine göre yürütüleceği belirtildi.

 

 

Bu konuya ilişkin yönetmelikte yer alan ifadenin açık olmasına rağmen bazı internet haber sitelerinde kamuoyunu yanıltacak şekilde "TEOG’un kaldırılmadığı, bu yıl da uygulanacağı ve bu yıl 8'inci sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencileri kapsamadığı" şeklinde gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı haberlerin yer aldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi, adı geçen yönetmelik hükümleri ile yeniden düzenlenmiş olup, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı sonunda ortaokul ve imam hatip ortaokulunun 8'inci sınıfını tamamlayacak ve 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşecek tüm öğrencileri kapsamaktadır. Ortaöğretime yeni geçiş, Bakanlığımızın kamuoyu ile paylaştığı şekilde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla uygulanacaktır. Buna ilişkin kılavuz hazırlama çalışmasına başlanmış olup, tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır."

- Müsteşar Tekin'den yönetmelik açıklaması

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de yönetmeliğe ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

"Ortaöğretim yönetmeliğine ilişkin okuma yazma bilmeyenlerin yanlış yorumlarla kafa karıştırdıklarına" işaret eden Tekin, yönetmeliğin şu an 8'inci sınıfta okuyup 9'uncu sınıfa yerleşecek bütün öğrencileri kapsadığını belirtti.

Geçici maddenin ise nakil ve geçişleri düzenlediğini vurgulayan Yusuf Tekin, 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9'uncu sınıfa başlayan öğrencilerin nakil ve geçişlerinin ise eski hükümlere göre yapılacağını kaydetti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • mehmet yıldırım 1 yıl önce Şikayet Et
  meb'e kayyum atanması son derece isabetli olacak
  Cevapla
 • nusri 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne yazık ki başta eğitimciler okullarda kafa karıştırıyor... Söyledikleri tek şey, 'biz de bilmiyoruz sistemin ne olacağını' deyip ne kadar kafa karıştırıcı söylem varsa hepsini kullanıyorlar öğrenci ve velilere...
  Cevapla
 • DOĞRUSU 1 yıl önce Şikayet Et
  En güzel ve en mantıklı olan yöntem bu.Çocuklarımız kontrol altında olur.Yoksa ev bir uç da okul bir uç da.Okul başlamadan Çocuklar 2 saat önce evden çıkıyorlar.
  Cevapla
 • BURHAN AKTAŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  çok doğru bir karar
  Cevapla
 • Fahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Bazen kaş yapalım derken göz çıkartıyorlar. Teog sistemi daha iyiydi. Hiç değilse akıllı olan çocuklar aynı okulda toplanıyorlardı. Şimdi çakalı da akıllısı da aynı okulda olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DSP'den CHP'li adaylara çağrı! Kılıçdaroğlu çıldıracak...
Kuyumcuya gittiler, dehşeti yaşadılar!