Bedelli askerlikle ilgili soru cevabını buldu

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu "torba kanun" teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

GİRİŞ 18.07.2018 10:57 GÜNCELLEME 18.07.2018 11:48
Bu Habere 186 Yorum Yapılmış

AK Partili Mehmet Muş, bedelli askerlik hakkında, "Bedelli askerlikten yararlananlar 28 gün temel askerlik eğitimine tabi tutulacaklar. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: Bedelli askerlikten 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar yararlanacak. Teklif, torba yasa ile TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Yurt dışında bulunan vatandaşlarımız için 2000 Euro'luk bir bedel söz konusu. Uzaktan eğitim ile bir eğitim almış olacaklar" dedi. 

MECLİS'E SUNULAN ASKERLİK KANUNU İLE İLGİLİ TEKLİFTE NELER VAR? TEKLİFİN TAM METNİ

ÇALIŞANLAR ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAK

 

Muş, "Engellilerden de bu ücret alınacaklardır ama eğitime tabii olmayacaklardır. Kamu çalışmaları ise ücretsiz izinli sayılacak. Şu an itibariyle 1 milyon 254 bin kişiyi kapsayan bir düzenlemedir" diye konuştu.

28 GÜNLE İLGİLİ DÜZENLEME OLACAK MI?

Teklifte 28 gündür. Bununla alakalı herhangi bir düzenleme olmayacaktır. 28 gün temel askerlik eğitimi talep edilmektedir.

ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAKLAR

Kamuda ve özel sektörde çalışanlar, askerlik hizmeti noktasında müracaat etmeleri durumunda bu kanun kapsamında değerlendirilecek. Ve kendileri ücretsiz izinli sayılacaklardır. Yani iş akitleri fesih olmayacaktır. 28 günlük temel askerlik eğitimini yerine getirebileceklerdir.

NE KADARLIK KATILIM BEKLENİYOR?

Bundan önceki düzenlemede 200 bin kişinin müracaat ettiğini görüyoruz. Daha fazla rakamı beklemekteyim. Şu an için 1 milyon 324 bin civarında kişiyi ilgilendirmektedir düzenleme. Geçmiş dönemdeki katılımın çok çok daha üzerinde olacağını düşünüyorum.

Askerlik hizmetine başlamamış olanlar başvurabilecek. Başlamış olanlar zaten bir süreç içerisinde.

TSK'YA SUBAY KAZANDIRMA

Hava Kuvvetlerinde subay edinme programları uygulanmaktadır. 2,3 ve 4'üncü sınıflardan Milli Savunma Üniversitesi'ne öğrenciler gelebilmektedir. 2020'ye kadar yetki veriyoruz. Subay edinme programı kapsamında, çeşitli üniversitelerde kriterleri taşıyan Milli Savunma Bakanlığı'nın belirleyeceği usul ve esaslara göre bir temin olacaktır.

TAZMİNAT ÖDENECEK Mİ? 28 GÜN ASKERLİK SÜRESİ NEREDE YAPILACAK?

Usul ve esasları belirleme yetkisi Milli Savunma Bakanlığı'na verecektir. Nerede yerine getireceğiyle alakalı yeri onlar belirleyecektir.

Diğer konuyla alakalı bunu çalışma bakanlığı ve SGK ile yapılacak görüşmede belli olabilir.

1 OCAK 1994'LÜLER DAHİL OLABİLİR Mİ?

1 Ocak'ı koyarsınız, 2 Ocak bir gün der. Dolayısıyla bir noktada kesilmesi gerekiyor. 1 Ocak 94 veya 95 gibi uzatma yapılmayacaktır.

MECLİS'E SUNULAN ASKERLİK KANUNU İLE İLGİLİ TEKLİFTE NELER VAR? TEKLİFİN TAM METNİ

YAZDIR
YORUMLAR 186
 • TheAzxtech 10 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışındakiler döviz getirecek lakin miktar az oluyor 12 bin liraya yakın meblağ tutuyor bizdekiler ise 15 bin ödeyecek yurt dışındakiler 2300-2500 filan olsa bari. Ben askerliğimi yaptım ama aslında bedelli olmasa daha iyi. Ben bir kaç sene önce döndüm askerlikten bende üniversite ara verdim yaptım 12 ay dönünce tamamladım okulumu. Yenilere bedelli varsa geçmişte yapanlara haksızlık var.
  Cevapla
 • fatma 10 ay önce Şikayet Et
  25 yas degıl en az 27 de kalmalıydı cok kucuklere vurdu 28 egıtım olası sart sılah tutamayı ögrenmesı lazım diğer askerlere haksızlık oluyor
  Cevapla
 • FATMA34 10 ay önce Şikayet Et
  Su anda 1 hafta önce askere gıdenler bedellıden faydalanabılırmı yası tutanlar
  Cevapla
 • Delta 10 ay önce Şikayet Et
  Vatan hizmetinin beddellisi olmaz beddelli iptal edilmeli geçmişte bedelli yapanlarda askere alınmalı.
  Cevapla
 • Delta 10 ay önce Şikayet Et
  28 gün çok az tadına doyamadan askerlik bitecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya futbolu şokta! Hayatını kaybetti
Başkan Erdoğan'ın S-500 teklifine Rusya'dan ilk yorum