Konya Müze Müdürü görevden alındı

Konya’da, hakkında usulsüzlük yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatılan İl Müzeler Müdürü Yusuf Benli, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevinden alındı.

Konya Müze Müdürü görevden alındı
Konya Müze Müdürü görevden alındı
GİRİŞ 17.10.2018 22:25 GÜNCELLEME 17.10.2018 22:25
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Benli’nin Müzeler Müdürlüğü’nde arkeolog olarak görev yapacağı öğrenildi. Benli’nin 2011 yılında, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü olduğu dönemde de sarayda sergilenen 3’üncü Selim’e ait tahtı lojmanına taşıttığı, taht kapıdan sığmayınca da depoya kaldırttığı iddia edilmişti.

Konya Valiliği’ne yapılan ihbarda, İl Müzeler Müdürü Yusuf Benli’nin bazı usulsüzlükler yaptığı iddia edildi. Vali Yakup Canbolat, iddiaları Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarlarına ileterek, müfettiş görevlendirilmesini talep etti.

3.5 ay önce Konya’ya gelerek soruşturma başlatan müfettişler, Konya ve çevresindeki tarihi ve turistik yerlerde yapılan kazı çalışmalarında bakanlığa 100 kişi çalışıyor gibi gösterilip, 4 kişi çalıştırıldığı; kazı yerlerinde kepçe çalıştırılıyor gibi gösterilip, kepçenin çalıştırılmadığı; Mevlana Müzesi’nde ziyaretçilerin kullanması için verilen galoşların ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı; Mevlana Müzesi bahçesinde yer alan Şeb-i Arus Havuzu’na ziyaretçilerin attığı madeni paraların kayıt altına alınmadığı iddialarıyla karşılaştı.

MİLYONLARCA LİRA ZARAR İDDİASI

Usulsüzlüklerle devletin milyonlarca lira zarara uğratıldığı ileri sürüldü. Söz konusu iddialarla ilgili Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli hakkındakiÿsoruşturmayı tamamlayan müfettişler, raporu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sundu. Raporun ardından Yusuf Benli, Müzeler Müdürlüğü görevinden alındı. Benli’nin arkeolog olarak görev yapacağı ve yerine de Akşehir Müze Müdürü Ömer Faruk Türkan’ın atandığı belirtildi.

TAHTI LOJMANINA TAŞIMIŞTI

İl Müzeler Müdürü Yusuf Benli’nin 2011 yılında, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü olduğu dönemde de sarayda sergilenen 3’üncü Selim’e ait tahtı lojmanına taşıttığı, taht kapıdan sığmayınca da depoya kaldırttığı iddia edilmişti. İddialar üzerine Benli, dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından görevden alınmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • vatandas ali 6 ay önce Şikayet Et
  soyleyecek soz bulamiyoruz. hemen herkes ayni seyleri yazmis ama, boyle adamlar nasil hala gorevde kalabiliyor. Pes dogrusu yuh artik...................
  Cevapla
 • ibrahim 6 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar 657 diye bir kanunumuz var bizim. Öyle usulsüzlük yolsuzluk gibi basit !!!! Suçlardan dolayı atamazsınız memurluktan katil falan olman lazım veya tecavüz gibi kanıtlanmış suç olması lazım.
  Cevapla
 • yusuf 6 ay önce Şikayet Et
  bu adami memuriyetten atmayan yetkililer de bu suça ortaktır ve ahirette hesabını verir
  Cevapla
 • Adem 6 ay önce Şikayet Et
  Memurluktan atilamadigina gore arkasi kalin bi adam..
  Cevapla
 • çakır 6 ay önce Şikayet Et
  Usulsüzlük ve yolsuzluk yaptığı belirlenen art niyetli kişinin neden görevde tutulduğu anlamsız. Görevine son verilip devlet memurluğundan uzaklaştırılmalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yalanları ellerinde patladı! İşte Erdoğan'ın İBB talimatı
Dünyada sayılı ülkede var! TSK için yerli geliştirildi