PKK ne yapmaya çalışıyor?

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar,terör örgütnün saldırılarında son dönemlerdeki artışının arkasında neler yattığını, PKK'nın amacının ne olduğunu madde madde sıraladı.

PKK ne yapmaya çalışıyor?
PKK ne yapmaya çalışıyor?
GİRİŞ 15.05.2019 06:42 GÜNCELLEME 15.05.2019 06:51
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Terörle mücadelede son yılların en başarılı dönemlerinden birini yaşayan Türkiye, örgütün simge isimlerinin yanı sıra farklı kategorilerde aranan ele başlarını da bir bir temizlemeye başladı.Güvenlik unsurları 'terörü kaynağında yok et' prensibinden hareketle gerek yurt içinde gerek yurt dışında çok önemli operasyonlar düzenleyerek örgüte büyük darbe vuruyor.Mücadele başarılı bir şekilde devam ederken, maalesef özellikle son dönemlerde şehit haberleri üst üste geldi. Son olarak TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki gözlem noktasına yapılan saldırıda bir askerimiz şehit oldu.

 

 

PKK NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar söz konusu süreci değerlendirdi.Yaşanan saldırıların tekil olarak değil bütünsel bir yaklaşımda değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Ağar, son 14 günde 14 şehit verildiği bilgisini paylaştı.Sürecin daha iyi anlaşılabilmesi için bazı hatların net şekilde bilinmesi ve genelden özele bir değerlendirilmesi yapılması gerektiğine işaret eden Ağar, 'PKK ne yapmak istiyor?' sorusuna madde madde yanıt verdi:

 

 

1- Teröristler, Türkiye'deki siyasi kutuplaşmayı derinleştirmek, toplumu şehit haberleri üzerinden bölmek istiyor.
2- PKK unsurları her sene mutlaka 'Sözde Bahar Atılımı' adı altında bir atak yapmak istiyor. Bununla temel olarak 'halen güçlü olduklarını' göstermek istiyorlar.
3-Bu saldırıların ardından gelişecek siyasi sonuçlar üzerinden Türkiye'yi yeniden bir açılım sürecine zorlamak istiyorlar.
4-Toplum ve siyaset üzerindeki etkilerini göstermek ve bu etkinin devam ettiğini göstermeyi hedefliyorlar.
5-Söz konusu saldırılarla Kandil'in etkisinin devam ettiğini hem kendi tabanlarına hem de Türkiye'ye ispat etmeyi amaçlıyorlar.

Gözleri Fırat'ın Doğusundan uzaklaştırmak istiyorlar

Teröristlerin son dönemlerde artan saldırında temel amaçlardan birinin 'Dikkati mümkün olduğu kadar Fırat'ın Doğusundan uzak tutmak' olduğu uyarısında bulunan Ağar, örgütün bu adımla güvenlik güçlerini 'içerideki operasyonlara' hapsetmek istediğini söyledi.

Terör unsurları Türkiye-Rusya-İran kafa kafaya gelsin istiyor

Üst üste gelen saldırıların sadece iç siyaset üzerinden değil, bölgedeki tüm dengeler üzerinden okunmasının daha doğru olacağının altını çizen Ağar, şöyle devam etti:

"Teröristler düzenledikleri saldırılarla Türkiye-Rusya ve İran'ın kafa kafaya gelmesini de arzu ediyorlar. Maalesef bunu Tel Rıfat'ta özellikle Rusya ile ilişkilerimizin bozulması noktasında başardılar.

Son dönemlerde sıklaşan saldırılarla Astana sürecini de hedef alıyorlar. Amaçlarının Astana'yı bitirmek olduğunu söylemek mümkün."

Suriye'deki Türk üslerine ve Mehmetçiğe yönelik saldırılar son dönemlerde arttı.

S-400'ün ertelenmesi ya da iptalini istiyorlar

Ağar ayrıca teröristlerin Türkiye'nin S-400 alma isteğini ertelemesi ya da iptal etmesi istediğine dikkati çekerek, "Söz konusu saldırıları düzenleyen PKK-YPG unsurlarının bağımsız olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu teröristler, büyük güçlere angaje olarak hareket ediyorlar ve onların maşası olarak davranıyorlar. Bölgede Türkiye'yi istemeyen güçlerin planlarını uygulayan bir yapı olarak ellerinden geleni yapıyorlar. Öncelikli hedeflerinde 'Türkiye'nin sadece kendi sınırlarında terör mücadelesi vermesi ve Mehmetçiğin o bölgeden tamamen çıkması var" şeklinde konuştu.

YENİŞAFAK

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • ahmed 6 ay önce Şikayet Et
  Bu SİHA lara birileri sanki emir vermiş gibi son aylardaki operasyonlarda sanki hiç veya az kullanılıyor gibi geliyor.Düşmanın üzerine topyekün elimizdeki imkanlarla saldırmalı ve yoketmeliyiz.Acırsak acınır hale geliriz bunu hiçbir zaman unutmayalım..
  Cevapla
 • Dikkat 6 ay önce Şikayet Et
  Bence HDP belediyeleri ele geçirdiğinden sonra bu olaylar artış gösterdi, acaba belediye araçlarıyla terörist leri taşıyor olamasınlar, kayyumda iken hiç bir olay duymadık.
  Cevapla
 • Türk 6 ay önce Şikayet Et
  Mikado yanlisin var türkiye irandan korkmuyor Iran kimde türkiye irandan korkacak türkiye irandan daha güclü hem türk silahli kuvvetleri irani ezer gecer bundan emin ol türk ordusu parcalar irani iran türkiye ile savasamaz türkiye daha güclü ama su dedigin dogru türkiye rusyadan cekiniyor bunu ucak düsürme krizinden sonra gördük adamlar ucmayacaksin yoksa s400 ile vururum dedi biz daha ucak ucuramadik o dönem buda normal ona bakarsan amerika bile rusyadan cekiniyor adamlar büyük güc ama iran degil türkiye irandan cok daha güclü türk ordusu dünyanin en güclü ordulari listesinde 9 sirada iran gerilerde
  Cevapla
 • Mikado 6 ay önce Şikayet Et
  PKK istesede Turkiye Rusiya ve Iranla kafa-kafaya gelmez.Turkiye Rusiyadanda Irandanda korkur.Korkdugu icin de isbirliyine girmis.
  Cevapla
 • Mustafa 6 ay önce Şikayet Et
  Amerika ne istiyorsa onu istiyorlar. Allah kökünü kurutsun amerika ve dallarının.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan 'milletim öğrensin' deyip canlı yayında sert çıktı
Türkiye siyasetinin arşivlerden çıkan görmediğiniz fotoğrafları