İlmiye Çığ'ı niye 'profesör' yaptılar?

Bazı gazetelerin 'profesör' diye tanıttığı M. İlmiye Çığ’ın doktor bile olmadığı ortaya çıktı. Çığ, “Ben profesör değilim. Bana zorla bu unvanı takıyorlar. Ben müzede uzman olarak çalıştım” dedi.

İlmiye Çığ'ı niye 'profesör' yaptılar?
İlmiye Çığ'ı niye 'profesör' yaptılar?
GİRİŞ 24.05.2009 12:14 GÜNCELLEME 24.05.2009 12:14

ALİ EYVAZ'ın haberi

Muazzez İlmiye Çığ ile ilgili Vakit gazetesinden iddia...

Masonlar Locası'nda verdiği derslerde “Sümerolog Profesör” olarak takdim edilen ve daha sonra laikçi kesim ve kartel medyası tarafından kamuoyuna bu sıfatla lanse edilen Çığ’ın değil profesör, doktor bile olmadığı, Sümeroloji bölümünün kapısından dahi geçmediği ortaya çıkarken, ülkenin gerçek Sümerologları bu duruma isyan ediyor.

“İLMİYE PROFESÖR VE SÜMEROLOG İSE, BİZ NE OLUYORUZ?”

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanlığı ve Sümeroloji Bölüm Başkanlığı yetkilileri, bu konuda defalarca basın-yayın organlarını uyardıklarını, ancak ısrarla adı geçen kişiden “profesör” ve “Sümeroloji uzmanı” olarak bahsedildiğini söylediler.

Sümeroloji Bölüm Başkanlığı kayıtlarında Muazzez İlmiye Çığ adında ne bir öğrenci kaydı, ne de doktora veya tez çalışması yapmış bir akademisyen adı mevcut. Sümeroloji Bölüm Başkanlığı ve Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden Vakit muhabirine konuşan etkili profesörler, “Bu araştırmalar oldukça pahalıdır ve belirli çevrelerin yardımları sonucu ancak yapılabilmektedir. Ancak ne yazık ki aynı çevreler, zaman zaman siyasi birtakım konularda akademik unvanlı kişileri kullanmak isteyebiliyor. Sümerlerde başörtüsüyle ilgili polemikte Sümeroloji Bölümü’nden hiçbir akademisyen, istenilen tarzda görüş bildirmedi. Bunun üzerine İlmiye Çığ adında bir proje devreye sokuldu. Ancak bu konu artık siyasi olmanın da dışına çıkıp, Türkiye’deki gerçek Sümerologları yok sayan bir noktaya geldi. Şayet İlmiye Çığ profesör ve Sümerolog ise, bizler neyiz?” diye sordu.

ÇIĞ İTİRAF ETTİ: BEN PROFESÖR DEĞİLİM, BANA ZORLA PROF. UNVANI KOYDULAR

Hakkındaki iddiaları sorduğumuz Muazzez İlmiye Çığ, kendisini çekemeyen bazı hocaların olduğunu belirterek, “Ne söylerlerse söylesinler. Umurumda değil. Benim yazdığım bir sürü kitap ve makale var” dedi.

“Sümerelog olmadığınız, profesörlük unvanınızın olmadığı belirtiliyor?” sorusuna, “Ben Sümer dilinin etimolojisi üzerinde çalıştım. Ben profesör değilim. Bana zorla bu unvanı takıyorlar. Ben profesör olduğumu iddia etmiyorum. Ben müzede uzman olarak çalıştım. Sümeroloji alanında araştırma ve incelemelerim oldu” dedi. “İstanbul Üniversitesi’nden doktora aldığınız söyleniyor. Doktora tezinizin konusu nedir?” sorusuna ise, “Benim doktora tezim yok. Bana şeref doktorası verdiler. Hakkımda daha kim bilir neler söylerler. Ben hayatımı yaşıyorum” diye konuştu.

MASONLUK VE “İLMİYE REFORMU”

Sümeroloji değil, Hititoloji mezunu olan ve hiçbir akademik unvanı olmadığı halde pek çok gazetede “profesör” olarak lanse edilen Muazzez İlmiye Çığ, pek çok yerde konferanslar vermeye devam ediyor.

Muazzez İlmiye Çığ ismini ilk meşhur eden Masonlar Locası, Muazzez İlmiye Çığ konferanslarına yeniden başladı.

Konferansın duyurusunda “İlmiye Hemşire” ibaresi dikkat çekti. Yakın tarihe kadar Loca etkinliklerine katılmaları bile tartışma konusu olan kadınların yeni dönemde Locada etkin görev aldıklarının göstergesi kabul edilen bu gelişme, kısa süre önce Mason Locasında iktidar savaşını kazanan ve “ulusalcı kanat” olarak nitelendirilen Salih Evcilerli'nin “reformları” arasında sayılıyor.

YORUMLAR 20
 • fedai 8 yıl önce Şikayet Et
  gol benden. eee efendim, laik zihniyetin egitim atagi saglikli ve selim akilla dusunen beyinler yetistiremedigi icin, kendilerine emanet edilmis olmasina ragmen gencligin ellerinde pacavraya cevrilmis cumhuriyet insan ve genc beyinler yetistiremez oldugu icin ancak 80'ine merdiven dayamis birini prof. olarak dayatiyorlar. yanlis ata oynamislar hepsi bu
  Cevapla
 • MİKE TYSON 8 yıl önce Şikayet Et
  ÇAKMALARIN İLMİYYE. Çakma olunca iyi laikçi olur. seviye sıfır, kalite çukur. al sana laikçi pire fos or.
  Cevapla
 • VELİ ÇOKKÜÇÜK 8 yıl önce Şikayet Et
  LAİKÇİLERİN FADİME ŞAHİNİDİR BU KADIN. Gerçi öbür fadime şahin de benim projemndi. allıyorum pulluyorum dinciye de yediriyorum laikçiye de . bana gelince. önemli olan villa. haydi bana oradan bir kaç deste yolla.
  Cevapla
 • Metin Yazar 8 yıl önce Şikayet Et
  Cumhuriyetin ilk yıllarında üç güçlü akım vardı:. Turancılık,İslamcılık ve Anadoluculuk.Turancılık ve Anadoluculuk, Türkçülük akımlarıydı.Bir de Anadoluculuğa yakın olan bir akım vardı.Bu kesim Türklüğe(!) önem vermekle beraber Türk tarihini ve dış Türkleri kabul etmiyorlardı.Semarkant,Kaşgar,Buhar onlara İslamı çağrıştırıyordu.Bu yüzden köklerini Anadolu medeniyetlerinde ve Sümer'de arıyorlardı.Dertleri müslümanlıktan arınmış bir Türk ulusu yaratmaktı.Onlara göre Anadoluda gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin sahipleri Türktü ve bizim atalarımızdı.
  Cevapla
 • Metin Yazar 8 yıl önce Şikayet Et
  Bazı şaşkınlar,benzer bir kaç kelimeden yola çıkarak.... Sümerleri Türk yapacağız diye ellerinden gelen her komikliği yapıyorlar.Türk tarihi yeterince zengindir;Türkler köksüz bir millet mi ki kendilerine başka kökler arasınlar? Kimisi Sümer kelimesindeki "Sü" hecesini "Su" olarak,kimisi (eski türkçedeki) "Asker" olarak tevil etmeye çalışıyor.Bunların niyetinin bozuk olduğunu Murat Bardakçı'nın programına çıkan kişileri dinleyince iyice anladım.Semavi dinlerin Sümer efsanelerinden ve tanrılarından çıktığını iddia ederek ortalığı karıştırmak istiyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Araç sahipleri dikkat! Yüzde 17 ucuzladı!
Akşener, firari hain Uslu ile yazışmalarını sildi