Baki Tuğ'dan Tayyar'a 'ispatla' çağrısı

Emekli Hakim Albay Baki Tuğ, Şamil Tayyar’ın, Org. Turgut Sünalp ve Öcalan’ın kendi adamları olduğunu yönündeki medyada çıkan iddialarına cevap verdi.

Baki Tuğ'dan Tayyar'a 'ispatla' çağrısı
Baki Tuğ'dan Tayyar'a 'ispatla' çağrısı
GİRİŞ 19.11.2011 20:00 GÜNCELLEME 19.11.2011 20:00

Emekli Hakim Albay ve Devlet Eski Bakanı Baki Tuğ, Şamil Tayyar’ın, "Genel Kurmay 2. Başkanı Org. Turgut Sünalp’in Baki Tuğ’a telefon ederek Abdullah Öcalan’ın kendi adamları olduğunu ve bırakılması gerektiği" yönündeki iddialarına cevap verdi. Şamil Tayar’ın iddialarının gerçek dışı olduğunu söyleyen Baki Tuğ, şöyle konuştu: "Şamil Tayyar iddialarını kanıtlasın, ben Türk toplumu önünde kendimi yanlış yapan bir olarak ilan edeceğim, Şamil İspat edemezse, kendisini müfteri( iftira eden) olduğunu ilan edecek mi? Ricam budur.” diye konuştu.

Şamil Tayyar’ı tanımadığını belirten Baki Tuğ, Şamil Tayyar’ın kendisi ile ilgili iddialarını bir başkası yönlendirmesi ile yapılmış olabileceğini kaydetti. Durup dururken Tayyar’ın böyle bir şey ortaya atmasının mantıksız olduğu kaydeden Baki Tuğ, "Şamil böyle düşünüyorduysa, gelir konuşurdu. Ondan sonra da çıkar, istediklerinin söyleyebilirdi." dedi.

Turgut Sunalp ile kendisinin hiçbir münasebetinin olmadığını kaydeden Tuğ, "Ben paşamı disiplinli, dürüst bir insan olarak bilirim. Sayın orgeneralin beni tanıdığını da düşünmüyorum. Şamil Tayar’ın Turgut Sünalp ve benim hakkımdaki iddiaları uydurmadır. Hiçbir esasa dayanmamaktadır. İki görevli arasında hiçbir görev bağı yokken, bir komutanın küçük rütbedeki bir savcıya ‘Bu bizim adamımızdır. Onu serbest bırakın dememesi’ askeri disipline aykırıdır. Bu nedenle sayın Tayar’ın açıklaması doğru değildir. Ben bu konudaki hukuki haklarımı, ayrıca kullanacağım. Hem caza hem hukuki dava açacağım." diye konuştu.

Şamil Tayar’ın Abdlah Öcalan’la ilgili bilgi edinmek istiyorsa, kendisi iktidar partisinde milletvekili olduğunu hatırlatan Tuğ, "Bu konuda, MİT, Emniyet ve TSK’nın istihbarat birimlerinden bilgi isteyebilir." önerisinde bulundu.

"APO’NUN AĞIR CEZA ALMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİ"

Abdullah Öcelan’ın neden tutuklandığı yönünde açıklamalarda da bulunan Baki Tuğ, şunları anlattı: "Kızıldere olaylarını protesto eden için, siyasal bilgiler fakültesinde boykot edilmiş. Bildiri dağıtılmış. Sıkı yönetim komutanlığı da boykot yapan öğrencileri yakalayıp, getirdiler. 40 öğrenci. Bunların hepsinin ifadesini aldım. 20 öğrenci biz katılmadık dedi. Onlar hakkında takipsizlik kararı verdim. Katılanları tespit ettim. Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk ettim. Mahkeme bu 20 kişiyi tutukladı. Bunlar içinde Abdullah Öcalan da vardı. Ondan sonra davayı açtım. Dava kısa sürede sonuçlandı. Bu öğrencileri 3-6 ayla mahkum ettim. Öcalan’da 6 ay mahkum edilenlerden biri idi. Ceza infaz edildiğinden dolayı serbest bırakıldı."

Şamil Tayyar’ın, savcı mütalaasını değiştirdi, Abdullah Öcalan kurtuldu, iddiaları hakkında da açıklamalarda bulunan Baki Tuğ, Abdullah Öcalan’ın ağır caza alma durumun olmadığını ifade etti. "Yakalanıp getirilen öğrencilerle ilgili, komünizm provokasyonu yapmak, hükümetin manevi şahsiyetini tezhir etmek, bir de sıkıyönetim kararlarına muhalefet etmekten davayı açtım. Ama, komünizm provokasyonu yapmak, hükümetin manevi şahsiyetini tezhir etmeye dair yeterli bir delili bulamadım. Suç sabit olmadı." diye konuştu.

YORUMLAR 5
 • mehmet yıldız 6 yıl önce Şikayet Et
  HA TOP YEKÜN YALAN SÖYLEYELİM. hukuk devletinde o zaman yürüyüş yapanlara 6 ay ceza verilmiş cezasını çekmiş serbest kalmış şamil tayar isbatlaması lazım apo o zaman pkk liderimi imiş veya savcı bunu bırakmayayım ilerde pkk lideri olacağınımı bilmek meçburiyetindemiydi hukuk devleti yasalarla yönetilir birine hakaret cezasına yasama idam kararı çıkarsın uygulamayan savcı ve hakimleri suçluyalım öyle bol keseden atmasyon olmaz yorumcu arkadaşlar kişiye özel yasada olmaz ne diyoruz hukuk devleti olmaya çalışıyoruz
  Cevapla
 • Yusuf Yıldırım 6 yıl önce Şikayet Et
  ISPAT ETMEKMI !!. Kadin hastahanede dr. ve ebe nezaretinde dogum yapar cocugu kucagina vermek istediklerinde 'hayir hayir bu cocuk benim degil isbat edin' diyerek kabullenmek istemez DNA testi yapildiktan sonra genede kabullenmezse yapilacak pek bir sey yok dostlar...
  Cevapla
 • Halil ŞAHİN 6 yıl önce Şikayet Et
  SANA DÜŞEN DOĞRUYU SÖYLEMEK. Sayın Tuğ San düşen doğruları söylemek..Senin bi misyonun var geçmişin var ne olur Apoyu savunur gibi olma..gerçekler çıplaktır...
  Cevapla
 • mete bilge 6 yıl önce Şikayet Et
  HEM ÇEVİK HEM BİRİMİZE KİMSE NİYE BİR SÖZ EDEMİYOR?. Bir paşamız vardı 28. şubat sürecinde. Kendisi hem BİR di Hem de Çevik ti. Neden kimse onun hakkında konuşamıyor/konuşmuyor; yazamıyor/ yazmıyor. Savcıların makamından geçmeyen paşa kalmadı. Bir' i ise girdi çıktı. birdaha kimse onun yüzünü görmedi. Tayyar Bey ölmüş adamalr üzerinden yazı yazıyor. Ölüler nasıl olsa cevap veremez. İşte hayatta BİR paşamız var.Aslında BİR paşa konuşursa siyasetin taşları yerinden oynayacak.
  Cevapla
 • molla kasım 6 yıl önce Şikayet Et
  yalancı. Bu adam yalan söylüyor. Ben Şamil Tayyar'ın dillendirdiği gerçeğin bir benzerini bir kaç yıl önceki baki tuğ'dan alınan bir alıntıdan okumuştum. birileri Baki Tuğa ceza verme bizib adamımızdır sözünü söylemiş hatta yazısını göndermiş oda birkaç yıl önce yazıyı bulursam gösteririm demişti. ne olduda apoya sahip çıkmaya başladı anlamadım gitti.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ermenistan titreyecek! 'Türkiye ile girebiliriz!'
Seçim öncesi bir küstah tehdit daha! Amaç belli...