Kardinal: 'İslam, Hıristiyanlık'tan daha canlı'

Papalık Kültür ile Dinler arası Diyalog konseylerinin eski Başkanı Kardinal Paul Joseph Jean Poupard, Batı'da inanç krizi yaşandığını dile getirerek, "İslam, Hıristiyanlıktan daha canlı bir din" dedi.

Kardinal: 'İslam, Hıristiyanlık'tan daha canlı'
Kardinal: 'İslam, Hıristiyanlık'tan daha canlı'
GİRİŞ 04.03.2013 15:16 GÜNCELLEME 04.03.2013 19:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Papa 2. Jean Paul tarafından 1985 yılında kardinallik makamına yükseltilen ve Katolik Kilisesi'ne 'dinler arası diyalog' teriminin yerleşmesinin mimarlarından biri olarak gösterilen teolog Kardinal Poupard, Corriere della Sera gazetesine bir röportaj verdi. Yaşının ileri olmasından dolayı Papalık seçimlerine katılamayacak olan 82 yaşındaki Fransız Kardinal, Batı'da inanç krizi yaşandığını öne sürerek, "Burada Kutsal kabul ettiğimiz şeyler, artık inananlar tarafından sadık kalınan şeyler değil. Bunun için evlilik kurumuna ve vaftize bakmak yeterli. İslam, Hıristiyanlıktan daha canlı bir din" dedi.

YENİ PAPA AVRUPA DIŞINDAN OLMALI

Hıristiyanlığın Afrika'da, Asya'da (özellikle Filipinler'de) ve Latin Amerika'da hızla yayıldığını belirten Kardinal Poupard, "2025 yılında Katoliklerin yüzde 80'i dünyanın güneyinde yaşayacak. Kardinaller bunu göz önünde bulundurarak, bir sonraki Papa'yı seçmeli" diyerek, yeni Papa'nın Avrupa kıtasının dışından seçilmesinin gerekliliğine işaret etti.

16. Benediktus'un halefinin nasıl olması gerektiğine de değinen Kardinal Poupard, "İki dil bilmeli. Biri Tanrı'nın diğeri ise insanlığın dili. Bize, kültürün merkezinin sadece Batı olmadığını göstermeli. Katolik Kilisesi'nin 186 ülkede hayatta olduğunu göz önüne almalı" diye görüşlerini ortaya koydu.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
Haber7 haber haberler
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • m.yukser 6 yıl önce Şikayet Et
    Müslümanlar birbirini yerken?..... İstikametini kaybetmiş müslümanların her gün 100 lercesi ölüyor. Cenabı mevlam Aklımızı başımıza almayı nasip etsin. Allah müslümanlığı kalbimizden alıp, çalışkanlık, düzgün ahlak olarak bizden daha dürüst olanlara verir de, ahı vah ile bakakalırız, Allah korusun. Avrupada müslümanlık hızla yayılıyor. İslam güneşi garbın üstüne doğarken heyhaat; çamur sıvamakla meşgul bizdeki zevat.....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Meğer bu bilgilerin çoğunu yanlış biliyormuşuz!
EYT'nin Türkiye'ye maliyeti belli oldu