Kahve yanında bir lokum

Kahve Yanında Bir Lokum kitabında kahvenin pişirildiği cezve ve ibrik çeşitleri, kahvenin sunulduğu tepsi çeşitleri ve şekerlemeye yapılan atıflar ele alınmaktadır.

Kahve yanında bir lokum
Kahve yanında bir lokum
GİRİŞ 22.12.2017 10:35 GÜNCELLEME 22.12.2017 10:35

Kahve Yanında Bir Lokum

Emine Gürsoy Naskali - Salih Mehmet Arçın

Kahve, yanında bir lokum ve bir bardak su ile ikram edilir. Kahve Yanında Bir Lokum kitabında kahvenin pişirildiği cezve ve ibrik çeşitleri, kahvenin sunulduğu tepsi çeşitleri, lokum çeşitleri, lokumun yapılışı ve ustaları, klasik şiirde şeker ve şekerlemeye yapılan atıflar ele alınmaktadır. Kahve etrafında oluşmuş bilmeceler, kahvenin kültürümüzün derin yapısına girdiğini gösterir. Lokumlu ninniler ve türküler de aynı şekilde lokumun kültürümüzdeki yerleşik varlığına işaret eder.

Türk Kahvesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Genel Müdürlüğü’nün girişimi ve Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin çalışmaları neticesinde 2013’te Unesco’nun kültürel miras listesine girdi. Lokumun da Türkiye’ye ait bir kültür mirası olarak Unesco’nun kültürel miras listesine alınmasını diliyoruz. Elinizdeki kitabı bu düşüncelerle hazırlamış bulunuyoruz.

KAHVE YANINDA BİR LOKUM

HAZIRLAYANLAR:

Emine Gürsoy Naskali

Salih Mehmet Arçın

DİZİ:

Kültür Tarihi

EDİTÖR:

Mustafa Sökmen

EBAT:

13,5x21 cm

SAYFA SAYISI:

320

BASIM TARİHİ:

Kasım 2017

ISBN:

978-975-995-854-1

FİYATI:

24 TL

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan açıkladı! Marketlerdeki o markalara sınırlama geliyor
Bu saldırının hedefinde Türkiye var