Eyüp Sultan Türbesi 8 Mayıs'ta açılıyor

Restorasyon çalışmaları sebebiyle 3 yıldır kapalı olan Eyüp Sultan Türbesi 8 Mayıs tarihinde ziyarete açılacak.

Eyüp Sultan Türbesi 8 Mayıs'ta açılıyor
Eyüp Sultan Türbesi 8 Mayıs'ta açılıyor
GİRİŞ 28.04.2015 14:34 GÜNCELLEME 28.04.2015 14:45
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra İslamiyet’in en önemli kutsal mekânlardan biri olarak kabul edilen Ebu Eyyub El Ensari Türbesi’nin 3 senedir devam eden restorasyon ve tadilat çalışmalarında sona gelindi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen restorasyon ve tadilat çalışmaları tamamlandı ve Eyüp Sultan Türbesi 8 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle kapılarını ziyaretçilerine açacak.

‘ÇOK TİTİZ BİR ÇALIŞMA YAPILDI’

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Türbemizin Büyükşehir Belediyemiz tarafından 3 yıldır tadilatı devam ediyordu. Artık çok şükür bu hizmet tamamlandı. Eyüp Sultan Türbesi tarihinin gördüğü en büyük restorasyonu yaşadı. İlk defa bu sefer Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekten çok titiz bir çalışmayla, ilk yapıldığı zamandaki orijinal mimarisine, dokusuna, özelliklerine uygun bir restorasyon yapıldı. Onun için çok titiz bir çalışma yapıldı. Çok değişik yerlerden çiniler getirildi. Çok incelikli bir çalışmayla bire bir orijinalleri yapıldı. Bu da haliyle nitelikli, kaliteli bir çalışma olduğu için epey zaman aldı. İnşallah bundan sonra çok uzun yıllar restorasyon ihtiyacı olmadan türbemiz faaliyette olacak. İnşallah kalıcı olacaktır” dedi.

BAŞKAN AYDIN: ‘EYYUB EL ENSARİ’NİN HİZMETKÂRLARIYIZ’

Eyüp Sultan türbesi ziyaretçilerinin her geçen gün arttığını ifade eden Başkan Aydın, “Eyüp Sultan gerçekten çok popüler bir beldemiz. Biz de Eyyub El Ensari’nin hizmetkârlarıyız. Eyyub El Ensari aylarca Peygamber Efendimize ev sahipliği yapmış, onu evinde ağırlamış ve daha sonra arkadaşlık yapmış, dostluk yapmış bir sahabi. Biz bu ensar geleneğini sürdürmek istiyoruz, Eyüp Sultanlı olarak, Eyüp Belediyesi olarak, Eyüplüler olarak beldemize gelen herkese misafirperverlik yapmak, onları en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Böyle bir kültürümüz, böyle bir geleneğimiz olsun istiyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN TOPBAŞ: 4. Murad’dan sonra bize nasip oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da restorasyon çalışmalarının uzun sürmesinin sebebinin köklü bir çalışmadan kaynaklandığını açıklamıştı: “Bu anlamlı tamirat çalışması bize nasip olduğu için mutluluk duyuyoruz. Bu önemli konuyu sıradan bir onarımla geçemezdik.’’ Başkan Topbaş, “250 yıldan bu yana ilk defa köklü ve doğru bir restorasyon yapıldı. Biraz gecikti ama doğru bir iş yaptık. 4. Murad’dan sonra bize nasip oldu böyle güzel bir hizmet” dedi.
     
Uzun bir restorasyon süreci geçiren Eyüp Sultan Türbesi’nde yer alan çiniler, orijinaline uygun yeniden üretilerek türbede kullanıldı. (Habertürk)

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • kemal 4 yıl önce Şikayet Et
  Eyüp Sultan Ülkemizin manevi direğidir..Allah Eyüp Sultan gibi islam davası için çoluğunu çocuğunu malını mülkünü makamını terkedip son nefesine kadar gözü Allahtan başka birşey görmeyen böyle liderleri milletimizede nasip etsin
  Cevapla
 • Alp 4 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofya Camii'si de bir gün açılır inşaAllah.
  Cevapla
 • ddd 4 yıl önce Şikayet Et
  buraya ingiliz usagi wahhabiler dolusmus, kimsenin turbeye taptigi falan yok, sadece buyuklerimize saygi duyuyoruz, Allahim bizleri de onlar gibi ihlasli yapin diye onlarim mezarini ziyaret ediyoruz, mezar ziyareti sunnettir, bir kac cahil turblerde yanlis isler yapiyor dogru ama zaten onlar Islami bilmiyo sorun burda
  Cevapla
 • 1302 HUD 4 yıl önce Şikayet Et
  Sonrasında bu 29 Mayısta Ayasofya'yı mutlaka açmak gerek. Bediüzzaman ısrarla söylemişti. Bende diyorum ki Ayasofya gizemli bir anahtar. Türk ve islam aleminin şaha kalkacağı bir başlangıç. Musibetlerin kalkacağı masum ve mazlumların öcünün alınacağı kutlu bir başlangıç. Avrupa kafirleri ve Asya münafıklarına kahredici bir sille-i Şamar. Haydi Ya Fettah Ya Allah . . .
  Cevapla
 • Metiz 4 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman sadece Rabbının hizmetkarıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
2 bin 795 vakası olan Suudi Arabistan '200 bin vaka' dedi! İngiltere'de bir günde rekor ölüm
İstanbul'da koronavirüs kurallarına uyuyor sanılan kişi, cinayete kurban gitti