Arabistan'ın cevabı merak konusu! Flaş hac talebi

Katar, hacı adayı vatandaşlarının kutsal topraklara rahatça gidebilmeleri için Suudi Arabistan'dan, Katar uçaklarının inişine izin vermesini ve kara sınırını açmasını talep etti.

Arabistan'ın cevabı merak konusu! Flaş hac talebi
Arabistan'ın cevabı merak konusu! Flaş hac talebi
GİRİŞ 12.08.2017 15:23 GÜNCELLEME 12.08.2017 15:23

Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRC) Başkanı Ali bin Samih el-Meri, başkent Doha'da düzenlediği basın toplantısında Suudi Arabistan'dan Katarlı hacı adaylarının kutsal topraklara rahatça gidebilmeleri için Katar uçaklarının Cidde havalimanına inişine izin vermesini ve dar gelirlilerin geçişi için kara sınırını açmasını istedi.

KATAR'DAN TALEP

Suudi Arabistan'ın Katarlı hacı adaylarına kutsal topraklara gitmek için bazı şartlar öne sürdüğünü belirten Meri, komisyonun Suudi Arabistan'dan bu engellerin ve zorlukların kaldırılmasını talep ettiklerini aktardı.

KATAR SORUNU BM'YE TAŞIMIŞTI

NHRC, iki hafta önce Katarlıların hac ibadetini yerine getirirken yaşadıkları sıkıntıları Birleşmiş Milletler'e (BM) taşımıştı.

NHRC tarafından BM İnanç ve Din Özgürlüğü Özel Raportörü Heiner Bielefeldt'e Katarlı hacıların hac ibadetini yerine getirmede karşılaştığı zorluklarla ilgili gönderilen mesajda, "dini ritüellerin politize edilerek siyasi kazançlar elde etmek amacıyla kullanılmasından endişe duyulduğu" belirtilmişti.

Katar vatandaşlarına ibadetlerini yerine getirirken uygulanan baskıların uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun belirtildiği mesajda, "Suudi Arabistan, Katarlılara sadece iki hava yolu güzergâhı üzerinden ülkeye girmelerine izin verdi. Bu karar, Katar dışında ikamet eden Katarlılar için de geçerli, onların da önce Doha'ya daha sonra Suudi Arabistan'a giriş yaparak hac ibadetini yerine getirmesi gerekiyor" ifadeleri kullanılmıştı.

Mesajda, bu ihlallerin, ramazan ayında Katarlı umrecilere yönelik ihlallerin devamı niteliğinde olduğu kaydedilmişti.

SUUDİ ARABİSTAN HAC YASAĞI GETİRMEMİŞTİ ANCAK, KATARLI HACI ADAYLARININ KATAR DIŞINDAKİ UÇAKLARI KULLANMA ZORUNLULUĞU GETİRMİŞTİ

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı 20 Temmuz'da Katarlı hacı ve umrecilerin ülkeye girebileceklerini duyurmuş ancak "sadece hava yolunu ve Katar Hava Yolları dışındaki şirketleri kullanma" şartını getirmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Hafiz 11 ay önce Şikayet Et
  Bu arabistan kadar muslumanlara dusman baska ulke yoktur heralde amarikanin bile niyeti acikca muslumanlari bolmek ama arabistan anarikadan daha tehlikeli munafikligi oynuyolar
  Cevapla
 • bence 11 ay önce Şikayet Et
  Mekke Medine artık türklerin olmalı
  Cevapla
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  inşallah müslümanların dertleriyle dertlenen bi yönetim gelir mekke medinemizin başına şimdiki baştaki suudlarda birbirlerinden bulurlr.müslümanlara bi zararı olmaz
  Cevapla
 • zmc 11 ay önce Şikayet Et
  suudlar müslümana zulmediyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İşte TSK'nın bedelli gerekçesi
Almanya'da askeri kriz! Bulamıyorlar