Sözde referandumdan sonra Bağdat'ta kritik gelişme

IKBY İçişleri Bakanı Sincari'nin öncülüğündeki resmi heyet, 25 Eylül'de yapılan tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından Bağdat'a ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

 • GİRİŞ13.01.2018 16:03
 • GÜNCELLEME13.01.2018 16:04
Sözde referandumdan sonra Bağdat'ta kritik gelişme

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanı Kerim  Sincari'nin öncülüğündeki resmi bir heyetin, yaşanan gayrimeşru referandum  krizinin ardından başkent Bağdat'a ilk ziyaretini gerçekleştirdiği bildirildi. 

Kürdistan İttifakı'ndan milletvekili Necibe Necib, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, ziyaretin, sınır kapılarıyla havalimanları konusunda  anlaşmaya varılması açısından her iki taraf için de önemli olduğunu söyledi. 

 

 

Irak hükümeti İçişleri Bakanı Kasım el-A'raci ile Sincari'nin taraflar  arasındaki sorunlara çözüm bulunması konusunda hemfikir olduğuna işaret eden  Necib, ''Sorunumuz, bireysel olarak ve tarafların çıkarını düşünmeden kararlar  alan Başbakan Haydar el-İbadi ile alakalı.'' ifadesini kullandı.

Necib, IKBY'deki havalimanlarının Federal Sivil Havacılık Kurumunun  kontrolünde olduğunu ancak buna rağmen kapatılmasının vatandaşları doğrudan  etkilediğini aktardı.

Bağdat ile Erbil yönetimleri arasındaki gerginlik, 25 Eylül 2017'de  yapılan yasa dışı referandumun ardından başlamıştı.İbadi yönetimi referandumdan 4 gün sonra IKBY hava sahasını kapatarak Erbil ve Süleymaniye havalimanlarındaki uluslararası uçak seferlerini askıya almış, IKBY'nin İran ve Türkiye ile olan sınırlarını da kapatmıştı.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar5

 • Sami Yılmaz 1 hafta önce Şikayet Et
  Hala kafa tutuyorlar. Bunlara iyi bir ders vermek gerek!
  Cevapla
 • SORU 1 hafta önce Şikayet Et
  İbadi'nin IKBY'yi adam yerine koyup müzakere etmesi Irak'ın IKBY'yi devlet olarak tanıdığını gösterir. Hâlbuki IKBY'nin Irak ordusu karşısında direnebilmesi mümkün değildir. Türkiye'nin de Irak ordusunu desteklemesine rağmen İbadi'nin IKBY'i tamamen ortadan kaldırmayıp müzakere etmesi "Sen ne ayaksın IBADİ? " sorusunu akıllara getiriyor. Aynı şekilde yaptıkları hatanın bedili idam olması gerekirken Barzani ailesinin Türkiye'ye sağ gelip sağ gitmesi oldukça DÜŞÜNDÜRÜCÜ. Kısacası çevremizde oynanan oyunların ve referandum süreci ile devam eden bu TİYATRONUN adı nedir?
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • osman 1 hafta önce Şikayet Et
  ırak halkı cok zülüm gördü sadddam zülmü terör devleti abd zülmü ve şimdide şia(haşdi şabi) zülmünü görüyor moğollar gibi bütün sunni memleketlerini taruman ettiler allah sizin bu ümmete yaptığınız zülmümleri görüyor bir osmanlı yıkılır bin osmanlı dirilir
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Doğulu 1 hafta önce Şikayet Et
  acıtasyon; garibanizm felsefesi güdüp, kendini acındırmaya çalışan tipsizlerin yaptığına denir.  ajitasyon; sağa sola saldırma durumudur.
  Toplam 1 beğeni
 • Edirneli 1 hafta önce Şikayet Et
  Ajitasyona gerek yok.Hepsini gördük ve tanıdık artik
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat