Askerde oğlu olanlar maaş almak için ne yapacak?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, oğlu askere gittikten sonra maddi sıkıntıya giren ailelere yapılacak yardım çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Askerde oğlu olanlar maaş almak için ne yapacak?
Askerde oğlu olanlar maaş almak için ne yapacak?
GİRİŞ 17.04.2013 12:23 GÜNCELLEME 17.04.2013 14:49

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, oğlu askere gittikten sonra muhtaç duruma düşen ailelere 250 lira aylık bağlanması uygulamasının başladığını, ailelerin, çocukları askerde oldukları müddetçe alabilecekleri aylık için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmalarının yeterli olduğunu bildirdi.

Şahin, AA muhabirine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, oğlu askere gittikten sonra maddi sıkıntıya giren ailelere yapılacak yardım çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu aileler için hazırladıkları yardım sistemini eşi vefat eden kadınlar için de uyguladıklarını vurgulayan Bakan Şahin, "Her seferinde gelip başvuracağına, bu sosyal yardım sisteminde kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için potansiyel olarak bizim hedef kitlemizde, biz düzenli yardıma geçelim dedik. Şimdi aynı felsefe ve aynı mantığı evladı askere gitmesinden dolayı muhtaç duruma düşen aileler için uygulayacağız" dedi.

Oğullarının askere gitmesinden dolayı ailenin sosyal yardıma muhtaç olması durumunda, yardım sistemini devreye sokacaklarını dile getiren Bakan Şahin, "Aylık 250 lirayla çocukları gelene kadar biz sosyal devlet olarak, devletin şefkat eli olarak o ailenin yanında olacağız. Daha önce bu görev yerel yönetimlere verilmiş. Bunlardan bir kısmı bunu yerine getirmiş, bir kısmı getirmemiş. Onların hiçbirine de karışmıyoruz. Eğer yerel yönetimler bu alanda çalışma yapmak istiyorsa yapabilirler" diye konuştu.

"Mevcut askerlerin aileleri de yararlanabilecek"

Teknolojiyi de kullanarak yaptıkları çalışmalar sonucu yaklaşık 20 milyon kişinin ekonomik ve sosyal analizine "bir düğmeye basarak" ulaşabildiklerine dikkati çeken Şahin, "Kırsalda veya kentte olsun bir aile gelip, 'Benim çocuğum askere gitti, onun üzerinden gelir aldığımız için şu anda muhtaç duruma düştük' dediği zaman, özellikle bu köylerde çok fazla yaşanıyor, talep ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı üzerinden bize bildirildiğinde onlara düzenli yardıma geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu durumdaki ailelerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat etmelerinin yeterli olduğunu kaydeden Bakan Şahin, şöyle devam etti:

"18 milyon hanenin kaç çocuğu askerde, bunların ailenin içindeki durumu nedir? Bunun tam analizinin yapılması lazım ama bizim tahminimiz 100 bin civarı bir potansiyel bekliyoruz. Bu aileler hemen vakıflara gelecekler, 'Benim çocuğum askerde, o gelene kadar geçinecek durumda değilim' diye başvuracaklar. Bizim orada sosyal hizmet uzmanlarımız var. Onların işi bu ailenin talebini yerinde tespit etmek. Gerçekten durum anlatılan gibi ise Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Bakanlığımıza bu ailelerle ilgili veri geliyor. Bakanlığımız elimizdeki bütün veri sistemine bakıyor ve uzman raporuna göre aile maaşa başlıyor."

Uygulamanın başlaması için yasaya ihtiyaç olmadığını belirten Şahin, "Aynı bizim yaptığımız tüp bebek tedavisine ilişkin çalışma gibi. Başbakanımızın grup toplantısında açıkladığı bir paket. Bu, o paketin içerisinde bir kısım. Bunun biz talimatını aldık ve kendi kurumsal altyapımız içinde işlemlere başladık. Bu durumdan mevcut askerlerin aileleri de yararlanabilecek" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 8
 • Zekeriya 1 yıl önce Şikayet Et
  Slm iyi gunler benim kardesim asker annem icin nereye basvurmamiz lazim ve ne evrak gerekir
  Cevapla
 • Aynur uyar 1 yıl önce Şikayet Et
  Bende oglumu askere yolladm asker maasina yazildm ama 2 aldim daha vermediler oglumun gelmesine 120 gun kaldi arti esimden ayriyim ve cocuklarimin babasida felcli yani ben tek basima ogluma baktm ihtiyaclarini karsiladim ve kizimda var 15 yasinda kackere gttim yardm alamadm
  Cevapla
 • yakup şimşek 5 yıl önce Şikayet Et
  Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı'na kaldıysa iş.... Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı, geliri ayılık 118 liranın altında olan insanlara yardım yapıyor. Böyle saçma bir şey olur mu hiç? İnsan dilense bile olsa en az bin lira kazanır. Bence, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı / dolayısı ile hükümet aslında insanlarla dalga geçiyor.
  Cevapla
 • Oğuzhan karaci 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu mudur ?. Bu mudur kenan evrenin ve darbecilerin çaldığı paraların bizden tek tek çıkartılması bu mu yani yarısı dışarda cirit atıyor chpde anca gider onlar masum der yazık bu ülkedeki adalete ne hallere düştük Osmanlımızı batırdı o atatürk sonrada gelip ülemizi kurtardı derler ne zaman adalet yerini bulacak ne zaman kafamız rahatlayacak ne zaman zenginler fakirlerden çalmayı bırakacak bu kadar bozulmuş bir millet nasıl olduk biz ya halimize acıyorum Sonumuz iyi olur İNŞALLAH
  Cevapla
 • yavuz kemal 5 yıl önce Şikayet Et
  Seçim yatırımı değil. Ak parti iktidarı seçim yatırımı yapmaz. O dediğin devirlerde liderler yapacağız edeceğiz diye dolaşır bir halt etmezlerdi. Şimdi Başbakan yapacaz dedimi bitmiştir. Aynen imf borcunun bitirilmesi, tasarruf teşvik fonlar ve keyleri,n geri ödenmesi gibi ki bu paralarda önceki iktidarların kesintileriydi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Teröristlerin tahrip ettiği Sur yeniden doğuyor!
 Teröristleri korku sardı! Etekliler kaçıyor