AK Parti başkan adayları 7 aşamadan geçecek

AK Parti, yerel seçim kampanyasına erken başlayacak. AK Partili 12 başkan yardımcısı teşkilatın haberi olmadan il il, ilçe ilçe tebdil-i kıyafet dolaşacak ve raporlar hazırlanacak. Başkan adaylarının belirlenmesinde bu raporlar tek belirleyici olmayacak. Adaylar, 7 aşamanın sonunda ilan edilecek.

AK Parti başkan adayları 7 aşamadan geçecek
AK Parti başkan adayları 7 aşamadan geçecek
GİRİŞ 02.08.2013 10:54 GÜNCELLEME 02.08.2013 16:37

AK Parti, yerel seçim hazırlıklarını tamamladı. Anketlerle halkın nabzını tutan iktidar partisi, ayrıca büyükşehirler için sosyolog ve siyaset bilimcilerden faydalanıyor. Bu çerçevede 19 isim, İstanbul dışındaki 29 büyükşehirde geniş kapsamlı saha araştırmaları yaptı. Hazırlanan 700 sayfalık rapor, aday seçiminde etkili olacak.

AK Parti, belediye başkan adaylarını bayramdan sonra açıklamaya başlayacak. Kampanyasını erken başlatmayı planlayan iktidar partisi, işi sıkı tutuyor. Hem her ilde 3 ayrı anket firmasına kamuoyu araştırması yaptırılıyor hem de büyükşehirler için sosyolog ve siyaset bilimcilerden faydalanılıyor.

Bu çerçevede 19 isim, İstanbul dışındaki 29 büyükşehirde geniş kapsamlı saha araştırmaları yaptı. Büyükşehirlerdeki vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve mahalli idarecilerle görüşülerek kentin problemleri, çözüm yöntemleri, gelişme potansiyelleri, fiziksel ve sosyolojik özellikleri ile ilgili raporlar hazırlandı.

Zaman'ın haberine göre; toplamı 700 sayfayı bulan bu raporların en önemli ayrıntısı ise belediye başkan adayı gösterilebilecek kişiler için isim havuzu oluşturulması. Her büyükşehir için potansiyel aday adaylarının özgeçmişleri, kişisel özellikleri, halktaki karşılıkları, yönetme becerileri, potansiyelleri ve parti ile uyumlu çalışıp çalışamayacakları anlatıldı.

TEBDİL-İ KIYAFET İL İL GEZİLECEK

AK Parti yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Menderes Türel, "Bu raporları hazırlayan akademisyenler bizim güvendiğimiz isimler. Dolayısıyla oluşturdukları isim havuzuna da güveniyoruz. Bir yönlendirme ya da istismar olmaz. Fakat hocalarımızın isimlerini açıklamak istemiyoruz." diyor. Parti olarak seçime hazır olduklarını anlatan Türel, "12 başkan yardımcım var. Hepsi il il, ilçe ilçe gezerek çalışacak. Parti teşkilatlarına haber vermeden tebdil-i kıyafet şehirleri gezecekler. Esnaflarla, vatandaşlarla sohbet edecekler. Talepleri, sıkıntıları dinleyecekler. Daha sonra bu isimler de gözlemlerini raporlaştırarak Genel Merkez'e sunacak." ifadelerini kullanıyor.

BAŞKAN ADAYLARI 7 AŞAMADAN GEÇECEK

AK Parti belediye başkan adaylarının belirlenmesinde bu raporlar tek belirleyici olmayacak. Adaylar, 7 aşamanın sonunda ilan ediliyor.

Bunların ilki anketler. İkinci sırada akademisyen raporları geliyor. Üçüncü olarak teşkilat temayül yoklamaları, daha sonra milletvekillerinin görüşleri, parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ile Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyelerinin değerlendirmeleri geliyor.

Son aşamada ise Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı nihai çalışma ile listeler ilan edilecek.

YORUMLAR 7
 • alaattin behar 4 yıl önce Şikayet Et
  AK PARTİDE ADAY BELİRLEME. Birde sayın BAŞBAKANIM lütfen ama lütfen hem teşkilat içinden belirleyin hemde şu DOKTOR ve AVUKAT adaylarından bıktık sanki başka bir meslek sahibi aday olamıyacak gibi.doktorda belediye reisi olmaz nedeni doktor önce hasta eder sonra zamanla iyileştirmeye bakar bu vesile ile bırakalım şu doktor adaylarını.birde farklı şehirde ve ya ilcede yaşıyanı neden hiç alakası olmıyan ilceden aday gösterirler bunları tanıtırken teşkilat mensupları mahalle başkanları ınanın hem yoruluyor hemde tepki alıyor.başka aday yokmu.son 4 secim inanın TAYYİP ERDOĞANIN rüzgarıyla kazanılmıştır bunda gösterilen adayların katkısı %10 zor vardır.
  Cevapla
 • alaattin behar 4 yıl önce Şikayet Et
  12 yıllık akp teşkilatı mensubu olarak. .yıllarını bu harekete vermiş biri olarak ilk önce parti içinde yıllarca görev yapan halkın içine karışmış ev ev kapı kapı dolaşmış dert dinlemiş sorun cözmeye calışmış ve parti içinde temayyül yoklamasında öne cıkmış kardeşlerimizin aday gösterilmesi sonucunda inanıyorum akparti oylarını yükseltecektir.şayet popüler isimler üzerinden ve istanbulda halk tarafından sevilmiyen adaylar tekrar belediye başkanı adayı yapılırsa bu bizim için tam bir hüsran olur.gecen secimde bu şahıslar kendi isimleriyle deyil TAYYİP beyin ismiyle başkan olmuşlardır.bu böyle devam edicek deyildir.birde sayın başbakan ilcelerde bulunan milletvekillerini kaideye alıp adayları onların belirlemelerine helede İSTANBULDA izin verirse secimi kaybederiz bu bir sonraki genel secimlerede yansır.DOST ACI SÖYLER.N.
  Cevapla
 • mehmet duran 4 yıl önce Şikayet Et
  lütfen akp yetkilileri bu yazıyı okuyun. akp bu seçimde halkın istediği adayları getirmezse hali kötü olur lütfen tepeden inme aday getirmeyin o ilde yaşamış oilin halkıyla bir şeyler paylaşmış iş bilen becerikli adayları getirin memur zihniyetli insanları aday yapmayın aksi halde bu seçim akp için hüsran olur ayağınız tökezler bir daha toparlayamazsınız ülkeye yazık olur ota çöpe anket yapıyorsunuz belediye başkan adaylarınada anket kamu oyu araştırması yapın
  Cevapla
 • ALTERNATİF 4 yıl önce Şikayet Et
  devrim de milliyetçilik de budur. cumhuriyet tarihinden beri böyle siyaset yolu izlenmemişti ta ki bu hükümetin dönemine kadar
  Cevapla
 • murat4123 4 yıl önce Şikayet Et
  HİKAYE. ben hiç inanmıyorum yok tebdili kıyafet yapacaklarmış yok esnafa vatandaşa soracaklarmış, az bi şey samimiyet varsa seçimi beklemenize gerek yok her zaman halkım nabzını tutun yöneticilerinizi bi sorun neyse deridimiz çok ta kim dinleyecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Algı operasyonlarına en özet ve en muhteşem cevap!
İstanbullular Erdoğan'ı bağrına bastı