El ve ayak hastalığından korunmak istiyorsanız...

Yrd. Doç. Dr. Emre Çenesiz, hafif döküntü ile seyreden bulaşıcı, viral bir hastalık olan el ayak ağız hastalığının en sık 2-10 yaş arasında görüldüğünü söyledi.

El ve ayak hastalığından korunmak istiyorsanız...
El ve ayak hastalığından korunmak istiyorsanız...
GİRİŞ 05.01.2018 15:19 GÜNCELLEME 08.01.2018 11:19

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genellikle boğaz ağrısı, hafif ateş, iştahsızlık, halsizlik gibi hafif şikayetlerle başlar. Özellikle avuç içi ve ayak tabanında ve ağız mukozasında döküntülerle kendini gösterir. Döküntüler genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden düzelir. Döküntüler başladıktan itibaren bir hafta bulaşıcılığını korur. Özellikle gebelerde ilk üç aylık dönemde düşüğe neden olabilir. Bu yüzden özellikle gebelerin el ayak ağız hastalığına karşı çok dikkatli olması gerekir.

BU HASTALIK BULAŞICI MIDIR? NE GİBİ DURUMLARDA BULAŞIR?

Kişiden kişiye bulaşan virüs ile enfekte kişilerin tükürük, burun akıntısı, balgam gibi solunumsal salgılarına temas ile olur.

Kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında bulaşma olabilir. Döküntülerden itibaren bir hafta bulaşıcılığı devam eder. Hasta kişiyle temastan 3-7 gün sona ortaya çıkabilir. Karakteristik döküntüyle birlikte klinik muayene ile tanı konulur.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Sağlıklı erişkin ve çocuklar çoğu zaman tedaviye gerek olmadan iyileşirler. Tedaviler genellikle ateşin düşürülmesi, kaşıntının azaltılması, eklem ağrılarının giderilmesi gibi rahatlatmaya yöneliktir. Antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur.

Çok sıklıkla kendiliğinden düzelir, çok nadiren menenjit gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Nadir olmakla birlikte döküntüye eşlik eden yüksek ateş, kusma, bilinç bulanıklığı, solunum güçlüğü, çarpıntı gibi bulgular saptandığında komplikasyon açısından değerlendirilmesi gerekir.

ÖNERİLERE UYUN, HASTALIKTAN KORUNUN

-Aşısı yoktur.
-Eller sık sık su ve sabun ile yıkanmalıdır.
-Öksürük-hapşırık esnasında ağız ve burun kapanmalıdır.
-Göz-burun-ağza sık sık dokunulmamalıdır.
-Hasta kişilerle temastan kaçınılmalıdır.
-Hasta olan çocukların evde kalması sağlanmalıdır.
-Genel hijyen önlemleri sağlanmalıdır.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yanal imzayı attı! Köşeye sıkıştıran soru...
Kurtulmuş açıkladı: Erdoğan ve Bahçeli birlikte...