Kış mevsiminde nasıl giyinilmeli?

Kış aylarında kalın giyecekler yerine ince ve kat kat giyinilmesinin daha sağlıklı olduğu belirtildi.

Kış mevsiminde nasıl giyinilmeli?
Kış mevsiminde nasıl giyinilmeli?
GİRİŞ 14.12.2009 09:56 GÜNCELLEME 14.12.2009 09:56

Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Dr. Dursun Bostancı, kalın giysilerin, hareket etmek gibi fiziksel aktiviteleri zorlaştırma yanında terlemeye sebep olduğunu, bunun da soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı ve gribal hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.

Bostancı, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, kış aylarında iç çamaşırı üzerine kalınca bir kazak türü giysi, bunun üzerine kışlık bir kaban şeklinde bir giyinmenin doğru olmadığını kaydetti. Bu tür bir giyinmenin yürümek gibi basit bir fiziksel aktiviteyi bile zorlaştırmanın yanında, terlemeyi de kolaylaştıracağına dikkat çeken Bostancı, "Kışın terlemek kolay üşütmeye sebep olur. Üşütmek de vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu da başta soğuk algınlığı olmak üzere gribal enfeksiyonlara davetiye çıkarır." dedi.

Tek parçadan oluşan kalın giysilerin giyilmesi durumunda, kişinin dışarıda ve iç mekânlarda terleyeceğini hissettiği zaman yapabileceği bir şey olmayacağını ifade eden Bostancı, ancak ince ve üst üste giyinilmesi durumunda bir iki parçanın çıkarılarak terlemenin önüne geçilebileceğini kaydetti.

KIŞIN DOĞRU GİYİNME

Bostancı, kışın doğru giyinme şekli konusunda ise şu önerilerde bulundu: "Giyilen giysilerin mutlaka yüzde yüz pamuklu olmasına dikkat edilmeli. İç çamaşırının üzerine kalın bir kazak ve dışarı çıkarken onun üzerine kışlık bir mont ya da pardösü giyilmesini tavsiye etmiyoruz. İç çamaşırından sonra pamuklu bir gömlek, onun üzerine yine pamuklu ve kalın olmayan bir kazak ve süveter, dışarı çıkarken de ceket ve yine çok kalın olmayan bir mont pardösü giyilebilir. Havanın ve ortamın durumuna göre bir iki parçayı çıkarma şansımız olur. Ancak kalın ve tek parçadan oluşan giyecek de bu mümkün değildir. Ayrıca iç mekânda da kalın giysiler yine terlemeye sebep olur. Bu şekilde dışarı çıkıldığında ise soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara yakalanmak kaçınılmaz olur."

YORUMLAR 3
 • kibela kebir 8 yıl önce Şikayet Et
  kışın giiyinmek. adanada kışın bi badi giy çık dışarı:):) seviyorum adanayı
  Cevapla
 • hacı mustafa ersözlü 8 yıl önce Şikayet Et
  KIŞIN DOĞRU GİYİNME. Pamuklu giyinmekten yünlü iç çamaşırı giymek bence daha sağlıklı. Benim romatizmal ağrılarım olurdu, askerde iken bize yünlü iç çamaşırı verildi ve ben romatizmal ağrılardan kurtuldum. 18 senedir yünlü fanila giyiyorum ve çok memnunum. Ayrıca çok da sıcak tutuyor, terlesem bile üzerimde kuruyor, pamuklu ise üzerimde kurumuyor...................................................................................................................................................................................
  Cevapla
 • altan kılıç 8 yıl önce Şikayet Et
  soguk hava geliyor haberleri. soguk hava haberlerinde hep bu kızın fotosunu kullanıyorsunuz? merak ediyorum baska fotolarınız var mı?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu'da müjdeyi verdi
TSK paylaştı! Tarihe geçen kareler