FETÖ'cülerin çaldığı Yavuz'un kaftanı türbede

Cumhurbaşkanı ile Meclis Başkanı Kahraman'ın üzerindeki örtüyü birlikte kaldırdıkları Yavuz Sultan Selim'in kaftanının 12 yıl sonra yeniden türbesine döndüğünü ortaya çıktı.

GİRİŞ 20.04.2017 08:55 GÜNCELLEME 20.04.2017 09:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Han'ın onarımdan geçirilen kaftanının açılışını yaptı. Yavuz Sultan Selim Han'ın kaftanı, 2005 yılında halifelik ilan etmesi için Gülen'e götürülmeye çalışılırken son anda kurtarılmıştı.

TERÖRİSTBAŞI KAFTANI GİYİP GELECEKTİ!

Geçtiğimiz aylarda da kaftanla ilgili ilginç bilgiler kamuoyuna yansımıştı. Hakan Şükür ve Ruanda'nın fahri konsolosu İnanç Çiftçi'nin Yavuz Sultan Selim'e ait 500 yıllık kaftanı FETÖ lideri Fetullah Gülen'e götürme planı ortaya çıkmıştı. Gülen'in, Yavuz Sultan Selim'in, halifeliğin Osmanlı'ya geçtiği Mısır seferi sonrası giydiği kaftanı öperek "halifeliğini ilan etme planı" vardı.

Osmanlı Devleti'nin 9. padişahı Yavuz Sultan Selim'in, hilafetin Osmanlı'ya geçtiği Mısır Seferi dönüşünde giydiği ve 'Öldüğümde mezarımın üstüne örtüle' diye vasiyet ettiği 500 yıllık kaftanı, 12 yıl aradan sonra ait olduğu yere, Yavuz Sultan Selim Türbesindeki sandukayı çevreleyen vitrin düzeneğine yerleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı restorasyon ve konservasyon çalışmaları tamamlanan kaftanla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Yavuz Sultan Selim Türbesindeki sanduka üzerinde sergilenen Yavuz Sultan Selim'in kaftanı, fiziki durumunun zayıf olması nedeniyle 2005-2006 arasında Milli Saraylar Tekstil Atölyesine götürüldü. Restorasyon ve konservasyonu yapıldıktan sonra uygun muhafaza, güvenlik ve teşhir şartları olmaması nedeniyle türbedeki yerine konulmadığı için müze müdürlüğü deposunda muhafaza edildi" denildi.

Türbedeki kaftan, 17 Nisan'da üzerindeki örtü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından kaldırılarak ziyarete açıldı.

2015'in kasım ayında kaftanın sandukasının üzerine örtülmesine karar verildiği belirtilen açıklamada, "Ancak eser bozulmaya müsait olduğu için sanduka üzerine hazırlanacak düz cam bir düzenek üzerinde sergilenmesine karar verildi. Bunun üzerine kaftan, 2016 Şubat ayında İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü'ne nakledildi" ifadeleri kullanıldı.  

Kaynak: Habertürk

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • üsame 1500 ladin 1 yıl önce Şikayet Et
  saat : 12 kadar kaftanı giyseydi kurtaracaktı ama vakit geçti 15 temmuzda saat on ikide kabağa dönüştü haçlıların ve avrupalıların hayali istanbulu savaşla dışardan fethedemeyincei sinsice içerden fethetmekti.onların gözü hala ülkemizde çanakkaleyi hazmedemediler istanbul konstantinopolis bizim olacak hayalleri var bunların
  Cevapla
 • kale 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle innçli liderlere ihtiyacimiz var,Allah başimizdan eksik etmesin.Amin
  Cevapla
 • Mehmet Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Fetöcüler neyi çalmadılar ki? KPSS sorularını, Türkiyenin umutlarını, neleri neleri. Yalnız bu hırsız özellikle bazen sipariş üzerine çalışıyor. Sahipleri ABD Alamanya neyi çal derse onu çalıyor
  Cevapla
 • ERTAN 1 yıl önce Şikayet Et
  bu kaftan tekrar halifelik mesajını veriyor inşaALLAH
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın uçağı Üçüncü Havalimanı'na iniş yaptı!
Erdoğan açıkladı: 35 kritik terörist öldürüldü!