Dünya dışında su izi bulundu!

Bilim insanları Güneş Sistemi’nde Dünya dışı hayatların mümkün olabileceği birçok gezegen belirledi. Bunlardan birisi olan Europa’nın buz kaplı yüzeyinde oluşan çatlaklardan su sızdığına dair kanıtlar bulundu

Dünya dışında su izi bulundu!
Dünya dışında su izi bulundu!
GİRİŞ 15.05.2018 13:51 GÜNCELLEME 15.05.2018 13:51

Nature Astronomy Dergisi’nde yayınlanan araştırma, Europa’da herhangi yeni bir inceleme yapmazken, Galileo uzay aracının 20 yılı aşkın süre boyunca gönderdiği verilere odaklandı.

Galileo keşif aracı, 1997 yılında Europa’yı en yakın mesafeden incelemişti. O zamanlar garip olarak yorumlanan bir verinin aslında Galileo’nun gezegendeki bir gayzerin üzerinden geçmesi nedeniyle oluştuğu iddia ediliyor.

Europa’nın yüzeyi buzla kaplı ve bu açıdan bakıldığında hayata elverişli görünmüyor. Ancak gezegenin buz kaplı yüzeyinde sayısız büyük çatlak var ve bilim insanları bunun altında bir okyanus yattığına inanıyor.

NASA, gelişen teknoloji sayesinde söz konusu su sızıntılarını Dünya’ya ya da uzay istasyonlarına getirilmesine gerek kalmadan tek bir araçla çözebiliyor. Gayzerlerde yapılacak kazılarla, Europa’da yaşam başlangıcı olup olmadığı anlaşılabilecek.

KAYNAK: HABERTÜRK
ETİKETLER
jüpiter
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Haydar Ali Yıldız 30 bin kişiye müjdeyi verdi!
ABD'li şarkıcı: 'Golan Tepeleri'nin tek ve gerçek sahibi hiç şüphesiz Allah'tır'