Müjdat Gezen kimdir? Aslen nereli kaç yaşında?

Sinema ve Tiyatro oyuncusu olan Müjdat Gezen kimdir? Son olarak hakkında 2 yıl 4 ay hapis istemiyle yargılanan Müjdat Gezen aslen nereli ve kaç yaşındadır?

 • GİRİŞ05.06.2017 15:27
 • GÜNCELLEME05.06.2017 15:27
Müjdat Gezen kimdir? Aslen nereli kaç yaşında?

MÜJDAT GEZEN KİMDİR?

29 Ekim 1943 tarihinde dünyaya gelen Müjdat Gezen doğma büyüme İstanbulludur. Eski TRT müzisyenlerinden Necdet Gezen ile Macide Hanım’ın oğlu olan Gezen, oyunculuk yeteneğinin farkına varılmasının ardından ilkokul öğretmeninin zoruyla ilk defa 1953 yılında, “Küçük Çiftçiler” adlı bir ilkokul piyesiyle sahnelere adım atmıştır.

Sanatın diğer dallarıyla da alakalı olan küçük oyuncunun yazdığı şiirler de, aynı yıl Doğan Kardeş adlı çocuk dergisinde yayımlandı. İlerleyen yıllarda, İstanbul Radyosu bünyesinde kurulmuş olan Çocuk Kulübü korosuna katılarak, şarkı söylemeye başlamıştır.

Eğitim hayatına başladığı Hırka-ı Şerif İlkokulu‘ndan mezun olduktan sonra orta öğrenimine Karagümrük Ortaokulu’nda devam eden Gezen, ikinci sınıfta ardarda ikaliyetten men edildi. 

Ortaokulun arından lise öğrenimi için, dönemin birçok ünlüsüne eğitim vermiş ve Türkiye’de ilk defa ders dilini Türkçeye çevirmiş okul olan Vefa Lisesi‘ne giden Gezen, Uğur Dündar ve Kemal Sunal ile burada tanıştı ve arkadaşlıkları uzun yıllar boyunca devam etti. 

Yaklaşık 50 yıllık sanat hayatı boyunca, yüz kadar sinema filminde, elli civarında tiyatro oyunuyla binden fazla radyo ve TV skecinde yer alan Müjdat Gezen, görsel sanatların yanı sıra, yazın çalışmalarıyla da gündeme gelmiş ve 38 tane kitap kaleme almıştır. Bu kitapların dokuzu üniveristelerde yardımcı ders kitabı olarak okutulmaktadır. Özellikle Aziz Nesin‘i anlattığı “Ç.Arkadaşım Aziz Nesin“, “Ustalarım“, “İkibuçuk Lira İçin“, “Komikler Ağlamaz“, “Eşeğin Karnındaki Elmas“, “Bir Bulut Olsam“, “Şiirim Geldi Bırakın Beni” (şiir kitabı), “Artiz Mektebi“, “Oyunculuk Eğitimi“, “Oyuncunun El Kitabı“, “Galiba Ben Sanatçıyım” yazdığı kitaplardan bazılarıdır. “Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur / Müjdat Gezen Kitabı” da Halit Kıvanç tarafından kaleme alınmıştır. 25’in üzerinde tiyatro oyunu, 8 sinema filmi ve 5 TV dizisinin de yönetmenliğini üstlenmiştir. Aşırı derecede simetri, denge ve hastalık takıntısı vardır.

 

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar24

 • zeki 7 ay önce Şikayet Et
  Mujdat gezen bu ülkeye zerre kadar faydası olmamış, Allah kitap bilmeyen, bomboş teneke gibi bir adamdır.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Müjdat denen şahsın yerine oynayan ayıyı tanıtın. çünkü ayı Müjdat denen şahıstan daha iyi rol yapıyor idi. Bir de yazmışsınız oyunculuk yeteneği keşfedildi diye
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Dümbelek Baryam 9 ay önce Şikayet Et
  Bunun filmlerde oynattığı bir ayı vardı.Bence Baryamın yerine onu tanıtsanız daha iyi bir iş yapmış olurdunuz.
  Cevapla Toplam 16 beğeni
 • Sakaryalı Mustafa 9 ay önce Şikayet Et
  Bence hiç mühim olmayan bir adama köşelerde yer vermeyin.
  Cevapla Toplam 18 beğeni
 • hemşo 9 ay önce Şikayet Et
  bu adam zurnacı mı?
  Cevapla Toplam 13 beğeni
 • AGA 9 ay önce Şikayet Et
  Ayıcı
  Toplam 11 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun