İstifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, Lahey'de gözaltına alındı

Kosova Özel Savcılığı, eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi'nin Lahey'e getirilerek gözaltında tutulduğunu açıkladı.

İstifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, Lahey'de gözaltına alındı
İstifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, Lahey'de gözaltına alındı
GİRİŞ 06.11.2020 01:57 GÜNCELLEME 06.11.2020 02:02
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Hollanda'nın Lahey kentindeki Kosova Özel Savcılığı, eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi'nin görevinden istifa etmesinin ardından Lahey'e getirilerek gözaltına alındığını açıkladı.

Kosova Özel Savcılığından yapılan açıklamada, aralarında istifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi'nin de bulunduğu eski Meclis Başkanı Kadri Veseli, Kurtuluş Ordusunun (UÇK) eski komutanlarından Recep Selimi ve eski Kosova Meclis Başkanı ve Kosova UÇK eski sözcüsü Yakup Krasniçi gibi üst düzey yetkililerin Lahey’deki tutukevine yerleştirildikleri belirtildi. 

UÇK'NİN ESKİ İSİMLERİ HAKKINDA İDDİANAMELER HAZIRLANMIŞTI

Thaçi, Lahey'deki Kosova Özel Savcılığının hazırladığı savaş suçları iddianamesinin mahkeme tarafından kabul edilmesi üzerine bugün görevinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Krasniçi, Kosova Özel Savcılığı, AB Kosova Misyonu (EULEX) ve Kosova Polisi iş birliğinde düzenlenen operasyonda 4 Kasım'da gözaltına alınmıştı.

Öte yandan, Lahey'deki Kosova Özel Savcılığı UÇK'nin eski komutanlarından Recep Selimi hakkında da iddianame hazırlandığını açıklamıştı.

Lahey'deki özel savcılık, Thaçi ve eski Meclis Başkanı Veseli hakkında Kosova'daki savaşta (1998-1999) "insanlığa karşı suç" ve "savaş suçu" işledikleri gerekçesiyle 24 Haziran'da iddianame hazırlamış ve yetkili özel mahkemeye sunmuştu.

İddianamede adı geçen kişilerin, 100 kişinin ölümünden sorumlu oldukları öne sürülürken şüphelilerin cinayet, sürgün ve işkence gibi savaş suçlarıyla da itham edildikleri bildirilmişti.

KOSOVA ÖZEL SAVCILIĞI VE ODALARI

Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı olarak da anılan özel mahkeme ve bünyesindeki özel savcılık, 2011'de kuruldu. 

1998-2000 yıllarında bölgede işlendiği öne sürülen savaş suçlarını araştırmak ve yargılamak amacıyla oluşturulan bu yargı organı, uluslararası hakim ve savcılardan oluşuyor.

Hollanda'nın Lahey kentindeki özel savcılık, 2019'un başından beri onlarca eski Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) mensubunu ifade vermek üzere davet etmişti.

Mahkeme, 2019'da "şüpheli" sıfatıyla ifade vermeye Kosova'nın eski başbakanlarından Ramush Haradinaj'ı da çağırmış, Haradinaj bunun ardından görevinden istifa etmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • hristiyan terorizmi 3 ay önce Şikayet Et
    hemde savaş suçu işledikleri tescillenen hollandanin mahkemesinde!! sn.haşim taçi yi muslumanin cani pahasinada olsa bunu savunmasi lazim. suçlu olsa dahi ki değil cezsini musluman bir ulkenin vermesi lazim.kardeşlerimizi bu aşşağilik batinin uydurma delilleri ile vereceklwri karara insafa brakmamaliyiz..
    Cevapla
  • vurucu 3 ay önce Şikayet Et
    ulan alçak lahey mahkemesi milyonlarca insanı öldüren abd fransa rusya çin myammar vs gibi ülkelerin adamlarına tık demezken kosovada sırplara karşı vatanını savunan adamlara savaş suçu işlemişlermiş 100 kişiyi öldürmüşlermiş vay canına ırakta 3 milyon çocuk kayıp ve öldürüldü müslüman coğrafyada 15 milyona yakın insan öldürüldü sürüldü vatanlarından edldi nerdesniz alçak lahey mahkemesi dünyanın alçak yaratıkları
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Koronavirüsle mücadelede kontrollü normalleşme dönemi!
İstanbul'un gizli kalmış 'balık müzesi'