Elektrikli motorla donatılan Rus uçağı ilk uçuşunu yaptı

Rusya İleri Araştırma Fonu, elektrikli motorla donatılan Rus laboratuvar uçağı Yak-40LL’nin bugün uluslararası havacılık ve uzay fuarı MAKS-2021’de gerçekleşen test kapsamında ilk uçuşunu yaptığını bildirdi.

Elektrikli motorla donatılan Rus uçağı ilk uçuşunu yaptı
Elektrikli motorla donatılan Rus uçağı ilk uçuşunu yaptı
GİRİŞ 25.07.2021 03:15 GÜNCELLEME 25.07.2021 03:17
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Rusya İleri Araştırma Fonu’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada, elektrikli motorla donatılan Rus laboratuvar uçağı Yak-40LL’nin bugün uluslararası havacılık ve uzay fuarı MAKS-2021’de gerçekleşen test kapsamında ilk uçuşunu yaptığı belirtildi.

Açıklamada, "MAKS-2021 Havacılık ve Uzay Fuarı’nda az önce gaz türbinli motor ile süper iletken elektrikli motor bazlı hibrit enerji düzeneği ile donatılmış bir Yak-40 uçağının gösteri uçuşu gerçekleşti. Uçuş sırasında uçak elektrikli motorunu çalıştırdı" ifadelerine yer verildi.

Gaz türbinli motor ile süper iletken elektrikli motor bazlı hibrit enerji düzeneği, iki standart turbojet motorunu tamamlıyor. Akü blokundan, 500 kW (680 beygir gücü) kapasiteli elektrikli motordan ve onu çalıştıran turboprop motor ve ona bağlı bir elektrik jeneratöründen oluşuyor. Elektrikli motor, süper iletken teknolojilerinin kullanımı ve kriyojenik soğutma sayesinde benzerlerinden yüzde 5 ila 20 daha ekonomik. Hibrit düzeneğin uçağa takılmış haliyle ilk testleri şubat ayında Novosibirsk’te başlamıştı.

Moskova’nın hemen dışında yer alan Jukovskiy Havaalanı’nda salı günü başlayan MAKS-2021 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı yarın sona eriyor.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • hıghlander 5 ay önce Şikayet Et
    Ortalama % 10 tasarruf için,o motorları üretirken yine dünya daha çok kirlenecek
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika... Kar İstanbul'u esir aldı... İşte mega kentte son durum
Türkiye'de beyaz alarm! Valilikler açıkladı: İdari izinli sayılacaklar