Tunus'taki darbe girişiminde ilk kan aktı! Hafter de devreye girdi

Tunus'ta Cumhurbaşkanının "Meclis'in yetkilerini dondurma" kararının ardından Meclis önünde toplanan darbe karşıtları ve destekçilerine polis saldırdı. Tunus polisi başkent Tunus'taki Al Jazeera ofisini bastı ve gazetecileri binadan attı.

GİRİŞ 26.07.2021 13:55 GÜNCELLEME 26.07.2021 13:55
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in dün akşam aldığı kararlar sonrasında darbeye karşı çıkanlarla darbeye destek verenler başkent Tunus'taki Meclis binası önünde toplandı.

Emniyet güçleri ise taraflar arasında arbede çıkmaması için meclis önünde toplanan kalabalığa müdahale etti.

İLK KAN AKTI

Müdahale sonrası bazı göstericiler yaralanırken, yaşlı bir adamın kanlar içinde kaldığı görüldü.

AL JAZEERA'NİN OFİSİNE BASKIN

Katar merkezli Al Jazeera'nin ofisine baskın yapan Tunus polisi, binadaki tüm gazetecileri çıkarttı. Konu ile alakalı açıklama yapan Al Jazeera Tunus Temsilcisi, baskına gelen yaklaşık 20 polisin kendilerine "bize gelen talimatları uyguluyoruz" dediğini aktardı.

HAFTER: TUNUS BÜYÜK BİR ENGELDEN KURTULDU

Al Arabiya televizyonun verdiği bilgiye göre; Libya'nın darbeci generali Halife Hafter, Tunus'taki girişim ile alakalı değerlendirmede bulundu. Darbeci Hafter, Müslüman Kardeşleri hedef göstererek, "Tunus, Müslüman Kardeşler'e karşı ayaklanmanın ardından gelişiminin önündeki en büyük engelden kurtuldu" dedi.

TUNUS'TA NELER YAŞANIYOR?

Tunus’ta hükümet ve muhalefet partilerine yönelik protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

Hükümete yönelik bu darbenin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclis'e almamıştı.

Cumhurbaşkanı Kays Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir "darbe" olduğunu vurgulamıştı.

KAYNAK: HABER7, AA
YORUMLAR 84
 • Ercan 2 yıl önce Şikayet Et
  Dini, İslam'ı satanların vay haline....
  Cevapla
 • Abdullah Er 2 yıl önce Şikayet Et
  maddiyatı dinin önüne alan herkes ahmaktır. haindir.
  Cevapla
 • Harun Yusuf Nuhhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Abdulhamit han hz. Şöyle demiş "Eskiden bir küffar vardı. Birde müsluman. Şimdilerde hem küffardan, hem müslümandan dinini satan cıkmış, işi uşaklık rutbesi mason" Dini satanın vay haline nebdünya imiş be. Köfte de yesen tostta yesen cıkan aynı. Ahiret te sarar kokusu. Herkes kolay kazanma peşinde sana küffar kolay kazanç verirmi be ahmak
  Cevapla
 • Türk Aklı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar güzel gelişmelerdir. Olaya bir de şu açıdan bakın; Kuzey Afrika'daki Suud ve BAE asimilasyonu kökten yok oluyor. Mısır'da darbe oldu, geçen yıl firavunlar için dev gösteri yapıldı. Tunus'ta darbe oldu, bakın görün 10 yıl sonra biz aslında Arap değiliz, Berberiyiz diyecekler.. Hatta bir adım sonrasında da biz Roma'ya diz çöktüren Hannibal'ın soyundan geliyoruz, Araplar soykırımcıdır falan derseler şaşırmayın.
  Cevapla
 • yyy 2 yıl önce Şikayet Et
  senelerdenberi hafterin beceremedigini kays becerdi onu örnek alsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi... Başkan Erdoğan'dan 'Suriye' resti: Böyle bir şey olduğu anda...
Gazze'de buruk hazırlık: Bayram geleneklerini yaşatmaya çalışıyorlar