Darbeci Sisi'den Nil Nehri açıklaması: Başka kaynağımız yok

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Hedasi Barajı nedeniyle Etiyopya ile anlaşmazlık yaşadıkları su konusunun çatışma sebebi olmasını istemediklerini belirterek, "Mısır'ın Nil Nehri'nden başka su kaynağı yok." dedi.

Darbeci Sisi'den Nil Nehri açıklaması: Başka kaynağımız yok
Darbeci Sisi'den Nil Nehri açıklaması: Başka kaynağımız yok
GİRİŞ 12.10.2021 23:00 GÜNCELLEME 12.10.2021 23:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Sisi, Vişegrad Dörtlüsü zirvesine katılmak için gittiği Macaristan'ın başkenti Budapeşte’de Nil sularının kullanımı sorunu hakkında değerlendirmede bulundu. Zirve sonrası Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ortak basın toplantısında konuşan Sisi, Mısır’ın yüzde 95'lik kısmının çöl ikliminde olduğuna dikkati çekti.

Sisi, "Mısır'ın Nil Nehri'nden başka su kaynağı yok. Suyun çatışma sebebi ya da sorunlara neden olmasını istemiyoruz, suyu sadece kalkınma ve iş birliği için kullanmak istiyoruz." diye konuştu. Sisi ayrıca, Mısır uygarlığının binlerce yıldır Nil Nehri dışında bir alanda olmadığını kaydetti.

HEDASİ BARAJI ANLAŞMAZLIĞI

Mısır, Etiyopya ve Sudan arasındaki Hedasi Barajı'yla ilgili müzakerelerden 10 yıldır sonuç alınamıyor.

Şimdiye kadar yüzde 80'i tamamlanan Hedasi Barajı, Sudan-Etiyopya sınırına yakın bir bölgede, Nil Nehri'ni yüzde 85 besleyen Mavi Nil Nehri kolu üzerinde yapılması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Addis Ababa yönetimi, Mısır ve Sudan ile bir anlaşmaya varmamasına rağmen barajın doldurulmasında ısrar ederken, Kahire ve Hartum yönetimleri, Nil suyunun paydaş ülke başına düşen yıllık paylarının etkilenmemesi için öncelikle üçlü anlaşmaya varılması gerektiğini vurguluyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • baraj kur 1 ay önce Şikayet Et
    Nil nehri binlerce yıl denize akıyor boşa, kur işte ihtiyacın kadar barajı. İstersen bin tane kur. Baraj kuranı tehdit ediyor boşa kan da akıtmakla, istiyor ki onlar da boşa akıtsın denize suyu. Doğalgazın var artık, tüm öteki arap çöl ülkeleri nasıl denizden çıkarıyorsa tatlı suyu sen de çıkar o bol gazı kullanarak.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Enflasyon rakamları açıklandı
Türkiye ile BAE arasında kritik gelişme: Erdoğan istedi, Zayed serbest bıraktı