Rusya'nın Ukrayna işgali 6. gününde: 'Rusya ile birlikte Ukrayna'ya girmeyeceğiz'

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal 6. gününe girdi. Başkent Kiev dahil birçok şehirde Rus saldırıları sürerken, Ukrayna ordusu ve halkı direnmeye devam ediyor. İki ülke arasındaki ilk görüşmeden ise sonuç çıkmadı. İşte yaşananlar...

GİRİŞ 01.03.2022 16:50 GÜNCELLEME 02.03.2022 06:01
Bu Habere 152 Yorum Yapılmış

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna'nın Rusya'nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin'in talimatıyla başlatılan işgal, 6'ıncı gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova'yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

21:50 Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev’de Ukrayna istihbaratına ait "enformasyon saldırısı" yapan merkezi yüksek hassasiyetli silahlarla vuracağını duyurdu

20:40 Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüştü. Görüşme 30 dakika sürdü. Rusya'ya yaptırımlar ve Rus birliklerine karşı Ukrayna'ya savunma desteğinin konuşulduğu görüşmenin ardından Zelenskiy Biden'a destekleri için teşekkür etti.

19:30  Rusya, Ukrayna'nın başkenti Kiev’deki televizyon kulesini hedef aldı. Saldırıda 5 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de yaralandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın "Kiev halkı iletişim kulelerinden uzak dursun" açıklamasından hemen sonra Rusya, başkent Kiev’deki televizyon kulesini hedef aldı. Baz istasyonları, televizyon ve radyo vericilerinin yanı sıra internet ve teknolojik altyapıların bulunduğu televizyon kulesine düzenlenen saldırı sonrası bölgedeki siviller panik kaçmaya başladı.

17:45 ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın binlerce gazeteci ve protestocuyu gözaltına aldığını aktararak, “Kremlin, uluslararası bir organizasyonu destekleyen herhangi bir Rus'u 20 yıla kadar hapisle tehdit ediyor” dedi.

16:45 Rus TASS haber ajansı, Rusya Savunma Bakanlığı Kaynaklarına dayandırdığı haberde, heyetlerararası müzakere görüşmelerinin yarın ikincisinin gerçekleştirileceğini duyurdu. 

16:00 Rusya Savunma Bakanlığı, "Ukrayna birliklerinin Azak Denizi'ne çıkışı tamamen engellendi" açıklamasında bulundu.

15:45 Al Jazerra'nın İngiliz Hükümet yetkililerine dayandırdığı habere göre Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'nden atılmasının, yapılması muhtemel hamlelerden biri olduğu belirtildi.

ZELENSKİY AVRUPA PARLAMENTOSU OTURUMUNDA KONUŞTU

14:40 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenen özel oturuma canlı bağlantı ile katılım sağladı. Konuşmasının sonunda Zelenskiy, Avrupalı parlamenterler tarafından ayakta alkışlandı.

Ayrıca Avrupa Parlamentosu, Zelenskiy'nin Avrupa Birliğine yaptığı kabul başvuruşunu onayladı. 

AVRUPA İÇİN CANIMIZI FEDA EDİYORUZ

Zelenskiy, "Özgürlüğümüz ve Avrupa değerleri için canımızı feda ediyoruz" dedi.

Zelenskiy'nin konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Ben bu konuşmayı bir kağıttan okumuyorum. Benim ülkemde bu devir bitti. Ben şuna inanıyorum ki bugün bu hayatlar önemli değerler uğruna kaybediliyor, özgürlük uğruna kaybediliyor. Ancak Ukrayna halkı mükemmel bir halk. Biz hep kazanacağız diyoruz, herkesi yeneceğiz diyoruz. Sizler de bunu görebildiğiniz için çok mutluyuz. Avrupa Ukrayna'yı tercih etti. Biz de bu amaç doğrultusunda hareket ediyoruz. Ben de sizden bugün bunu duymak istiyorum. Ukrayna AB'yi tercih ediyor, AB'nin bir parçası olmak istiyor. Bu arada yayın arada kesilebilir füzeler düştüğü için.

Daha öncesinde biz şenlikler için meydanlara çıkardık. Avrupa'nın en büyük meydanına sahibiz. Özgürlük Meydanı'na sahibiz. Ve bu meydana bu sabah füzeler fırlatıldı. Bizler savaşmaya vatanımız ve özgürlüğümüz için savaşmaya devam ediyoruz. Ülkemizin bütün vatandaşları şu anda engelleniyorlar ama kimse bizim özgürlüğümüzü engellemeye çalışamaz. Ülkemizi ismi ne olursa olsun tüm meydanlarımıza özgürlük meydanı diyeceğiz. Bizler güçlüyüz. Bizler Ukrayna halkıyız. Bu bir askeri harekattır diyecektir Putin ancak hangi askeri mevzilerden bahsediyorsunuz? Dün 16 çocuk hayatını kaybetti. Hangi askeri mevzilerden bahsediyorsunuz? Halkımızın şu anda motivastyonu çok yüksek. Biz vatanımız için çarpışıyoruz. En yüksek motivasyonumuz da bu. Ancak bir AB'nin eşit bir üyesi olmak için de mücadele veriyoruz. Avrupa Birliği'ne girersek AB bizimle çok daha güçlü olacak. Biz gücümüzü ispat ettik. Siz de bize kanıtlayın, bizi yalnız bırakmayacağınızı ispat edin. Yaşam ölümden önce gelecek, karanlık aydınlığa çıkacak. Zafer bizimle olsun."

GENEL KURULDA UKRAYNA BAYRAKLARI

AP Genel Kurul salonunda milletvekillerinin oturduğu sıralara Ukrayna bayrakları asıldı. Milletvekillerinin bazıları Ukrayna bayrağını simgeleyen mavi ve sarı renkli kıyafetler giydi ve "Ukrayna'nın yanındayız" yazılı dövizler taşıdı.

Bazı milletvekilleri de Ukrayna bayrağının basılı olduğu tişörtlerle oturuma katıldı.

Oturuma, Ukrayna'nın AB Büyükelçisi ve bazı Ukraynalılar da katıldı.

13:30 BM, Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna'da 13'ü çocuk en az 136 sivilin yaşamını yitirdiğini, 26'sı çocuk 400 sivilin de yaralandığını duyurdu.

12:45 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov "Amerika'ya ait nükleer silahların evine dönme vakti geldi" dedi. Lavrov ayrıca, "ABD ile çalışmaya hazırız. Stratejik istikrar konusunda ABD ile ortak çalışmaya hazırız" açıklamasını yaptı.

12:40 Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'ya gerçekleştirilen operasyonların, hedeflere ulaşılıncaya kadar sürdürüleceğini açıkladı. Şoygu Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmediğini belirtti.

LUKAŞENKO: UKRAYNA İŞGALİNE KATILMAYACAĞIZ

12:09 Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, iddiaların aksine, ülkesinin ordusunun, Rusya'nın Ukrayna'daki operasyonuna katılmadığını belirtti. Lukaşenko, Güvenlik Konseyi toplantısındaki açıklamalarında, "Belarus ordusu, operasyona katılmadı ve katılmıyor. Bunu isteyen herkese kanıtlayabiliriz" ifadelerini kullandı. "İleride de bu operasyona katılmayı planlamıyoruz, çünkü buna gerek yok" diyen Belarus lideri, ülkesinin, Ukrayna operasyonuna katılmasına ilişkin Rusya’dan bir teklif almadıklarını belirtti.

'Belarus da Ukrayna'ya girecek' iddiası'Belarus da Ukrayna'ya girecek' iddiası

"GÖKYÜZÜNÜN TAMAMEN KAPATILMASI LAZIM"

12:05 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy yaptığı yeni açıklamada, hava sahalarındaki Rus etkinliğine dikkat çekerek, "Rus füzeleri, uçakları ve helikopterleri için gökyüzünün tamamen kapatılması gerek. 5 günde Ukrayna’ya 56 füze saldırısı yapıldı, 113 seyir füzesi fırlatıldı" ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, Ukrayna'da çatışmanın tarafı olmayacaklarını, asker göndermeyeceklerini ve Ukrayna hava sahasında uçaklarını uçurmayacaklarını söyledi.

"5 BİN 71 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ"

11:44 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin son 5 gündeki kayıplarına ilişkin açıklama yaptı. Ukrayna'ya saldıran Rus ordusundan 5 bin 710 asker öldürüldü, 200 asker ise esir alındı. Son beş günde Ukrayna ordusunun, Rusya'ya ait 29 uçak, 29 helikopter, 198 tank, 846 zırhlı araç, 77 top ve 2 gemiyi imha ettiği belirtildi. Rus güçlerin ayrıca 24 roketatar sistemi, 305 araç, 60 yakıt aracı, 7 hava savunma sistemi ve 3 İHA kaybettiği ifade edilen açıklamada, bu rakamlara devam eden çatışmaların bilgilerinin dahil edilmediği kaydedildi.

10:04 Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde, Blinken'ın Ukrayna'ya verdikleri desteği sürdürmekte kararlı olduklarını yinelediğini bildirdi.

09:00 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın savaş suçu işlediğini savunarak, "Savaş suçu işleyen bir devletin BMGK üyesi olmaması gerekir" dedi.

"70 UKRAYNALI ASKER ÖLDÜRÜLDÜ"

08:32 Associated Press (AP) haber ajansının Okhtyrka kenti başkanı Dmytro Zhyvytskyy'in Telegram sayfasında yayınladığı bilgilere dayanarak hazırladığı habere göre; Rus ordusu, Harkov ile Kiev arasındaki Okhtyrka kentindeki bir askeri üsse saldırı düzenledi. Saldırı sonucu 70'ten fazla Ukrayna askeri hayatını kaybetti.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIĞI: TÜRK SİHA'LARIYLA VURDUK

06:01 Ukrayna Savunma Bakanlığı, Türkiye'den alınan Bayraktar TB2 SİHA ile, Kiev'e bağlı İvankiv kırsalında konuşlanan Rusya'ya ait Buk Hava Savunma Sistemleri'ni imha ettiklerini açıkladı. (KAYNAK: İHA)

"YASAKLI VAKUM BOMBA KULLANILDI" İDDİASI

05:45 Ukrayna'nın ABD Büyükelçisi Oksana Markarova, Rusya'nın yasaklanmış olan termobarik bomba kullandığını söyledi. ABD'li siyasetçilere bilgi veren Markarova, vakum bombası da olarak bilinen bu bombanın Cenevre Konvansiyonu'nda yasaklandığını belirtti. BBC bu iddiayı bağımsız kaynaklardan doğrulayamadı. Termobarik bombalar geleneksel bombalardan farklı bir şekilde işliyor. Yüksek basınçlı bir patlayıcı içeren bu bombalar, çevresindeki oksijeni emerek güçlü bir patlama ve şok dalgası yaratıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Rusya'nın bu bombayı daha önce Çeçenistan'da kullandığını belirtti. CNN International kanalı, cumartesi günü Rus kenti Belgorod yakınlarında bir termobarik roket fırlatma aracı görüldüğünü haberleştirmişti.

Putin Ukrayna'da ölümcül silahını devreye sokabilirPutin Ukrayna'da ölümcül silah vakum bombasını devreye sokabilir

05:20 ABD Savunma Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali öncesinde sınır bölgesinde topladığı birliklerin yaklaşık yüzde 75'inin bu ülkeye girdiğini açıkladı.

64 KİLOMETRELİK ASKERİ KONVOY KİEV'E İLERLİYOR

05:01 Yeni yayınlanan uydu fotoğrafları, 64 kilometre uzunluğunda dev bir Rus konvoyunun Kiev'e doğru ilerlediğini gösteriyor. Pazartesi öğle saatlerinde çekilen fotoğraflarda konvoyun, başkent Kiev'in 27 kilometre kuzeyindeki Antonov havalimanı yakınlarına kadar geldiği görülüyor. Fotoğrafları çeken Maxar Technologies şirketi, 64 kilometrelik konvoyda yüzlerce zırhlı araç, tank, top ve lojistik destek araçları olduğunu duyurdu. Kiev'in batısı ve kuzeybatısına ait fotoğraflarda ise imha edilmiş zırhlı araçlar ve yıkılmış bir köprü gözüküyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 152
 • Zor Soru 2 yıl önce Şikayet Et
  ISRARLA ADIMIZI VERİYOR ALÇAK KAFİRLER ! BİZİDE SAVAŞA BULAŞTIRMA GAYRETLeRİ DEVAM !
  Cevapla
 • bkt 2 yıl önce Şikayet Et
  evveliyatın bozuk be olum. etme bulma dünyası işte. hadi geçmiş olsun.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusyanın derdi başka orta asyadaki türk birliğini dağıtmak orta asyaya hükmetmek orta asyaya hükmeden dünyaya hükmeder
  Cevapla
 • Adminnnn 2 yıl önce Şikayet Et
  iki yüzlüsün Avrupa ne yapsalar da Müslüman bir toplumun sizler için bi değeri yok bunu birkez daha gördü tüm dünya
  Cevapla
 • Selçuk hoca 2 yıl önce Şikayet Et
  Ukrayna devlet başkanı ülkesini terketmedi. Ölümü göze alarak vatanını savunuyor. Parlamenterleri, sanatçıları, modelleri silahlanmış ülkelerini savunuyor. İşte onur budur. Ancak batının gazına gelmemeleri gerek. Vatan savunması yanında ateşkes, insani yardım ve tahliyeler için uğraşmalılar. Yoksa masumları ateşe atmış olurlar.
  Cevapla
 • Zor Soru 2 yıl önce Şikayet Et
  Danışıklı dövüş hacı abi ayıl uyan , Z zaten artist işini yapıyor rol kesiyor, gerçek olsa israil ortaloğı ayaklandırırdı. .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye - Portekiz maçı TRT'de!
Diyarbakır'daki korkunç yangında ölü sayısı 12'ye yükseldi! Bakan Koca'dan açıklama