Ukrayna saflarına katıldılar: Amacımız Putin ve Rusya'dan intikam almak

Kendilerine "Şeyh Mansur Taburu" adını veren Çeçen grubun lideri Müslim Çeberlov, neden Kiev'de oldukları sorusuna, "Putin'den intikam almak için geldik. Sayımız her geçen gün artıyor. Avrupa'dan gelen Çeçenler var" dedi.

GİRİŞ 05.03.2022 06:33 GÜNCELLEME 07.03.2022 05:42
Bu Habere 181 Yorum Yapılmış

Ukrayna'da Ruslara karşı savaşmak için Çeçenler tarafından kurulan "Şeyh Mansur Taburu"nun komutanı Müslim Çeberlov, Ukrayna'daki savaşı Çeçenistan'da yaşanan savaşın devamı olarak gördüklerini ifade etti.

Putin gözünü karartmış olabilir: Rusya, Ukrayna'da Grozni taktiğine mi geçiyor?Putin gözünü karartmış olabilir: Rusya, Ukrayna'da Grozni taktiğine mi geçiyor?

Rus ordusu ile birlikte hareket eden Ramazan Kadirov'u Çeçen olarak görmedikleri ifade eden Çeberlov, "Onlar da Rus ve bizim düşmanımız" dedi.

"SAVAŞA DAHİL OLDUK"

İşte Çeberlov'un açıklamalarından satır başları:

"2014'te Kırım'ın ilhak edilmesiyle başlayan savaşa katılmak için Mariupol'e geldik. Burada Cahar Dudayev ve Şeyh Mansur taburunu kurduk. 2015'te barış görüşmelerinin başlamasıyla pasif duruma geçmiştik. Savaşın başlamasıyla çatışmalara dahil olduk.

"MARİUPOL'DEN KİEV'E GELDİK"

İki Çeçen savaşında dört liderimiz ve binlerce insanımız şehit oldu. Putin rejiminden intikam almak için buraya geldik. Daha önce Mariupol şehrindeydik. Bu son çatışmalarla birlikte Ukrayna yönetimi bizden Kiev'e gelmemizi istedi. Şu an Kiev'deyiz. Ukrayna yönetimi ile ilişkilerimiz iyi. Asker sayımızı veremem ancak ilk başladığımızdan 2-3 kat fazlayız. Sayımız her gün artıyor. Avrupa'dan, Polonya üzerinden gelen Çeçenler var.

"DUDAYEV 'RUSYA ÇEÇENİSTAN'LA YETİNMEYECEK' DEMİŞTİ"

Amacımız Rusya'dan intikam almak. Ukrayna düşerse Rusya'nın yakın çevresindeki ülkeler egemenliklerini kaybedecekler. Çünkü 1994-95 yıllarında Cahar Dudayev bir kaç kere bu konuda uyarmıştı. Rusya'nın Çeçenistan'la kalmayacağını, Gürcistan, Kırım ve Ukrayna'nın da Rusya'nın işgale uğrayacağını söylemişti.

"RUSYA KOLAY OLACAK ZANNETTİ"

Rusya Ukrayna ordusunun 2014 yılındaki gibi hazırlıksız olduğunu, ordunun teslim olacağını düşünüyordu. Ukrayna büyük bir karşılık verince Ruslar afalladı. Birçok Rus askeri rehin düşüyor. Aynı şekilde askeri teçhizatlarını bırakıp kaçıyor. Savaşta SİHA'ların etkisi de çok büyük."

"KADİROV ÇEÇEN DEĞİL RUS"

Putin'in desteklediği Kadirov'u Çeçen olarak görmediğini söyleyen Müslim Çeberlov, "Kadirov Rusya'nın en sadık askeri olduğunu dile getiriyor. Onu Rus olarak görüyoruz. Dolayısıyla onlar da bizim düşmanımız. Burada yaptığımız tüm operasyonları Ukrayna yönetimi ile istişare ile düzenliyoruz. Hiçbir şekilde Ukrayna'dan para filan almıyoruz" diye konuştu.

KİEV ÇEMBERE ALINMADI

Bölgedeki son askeri hareketliliği de aktan Çeberlov, başkent Kiev'in Rus askerleri tarafından çembere alındığı haberlerinin doğru olmadığını söyledi. Büyük çatışmaların devam ettiğine dikkat çeken Çeberlov, "Kiev'in çembere alındığına yönelik haberler kesinlikle yalan. Ruslar sadece Belarus tarafından gelen yola asker yığıyor. Şu anda en büyük çatışmalar orada devam ediyor. Diğer yollar açık. Ukrayna yönetimi direnmeye devam ederse Rusya'nın Kiev'i alması mümkün değil. Eğer Ukraynalılar burayı bırakıp çıkarsa Ruslar o zaman Kiev'i alabilir" diye konuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ / BURAK DOĞAN
YORUMLAR 181
 • dadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  kim neci belli değil, o yüzden bu konuda konuşmamak lazım, kimsenin kalbini bilemeyiz, elin iti köpeği yüzünden de imanımızdan olmamak için en iyisi susmak
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Akliniza yaniyim, ukrayna askeri daha gecen hafta cecen musluman geliyor diye kursunu domuz yagina batiriyordu. brak kendileri vurussun. kime yardim ettiler simdige kadar.
  Cevapla
 • Memet 2 yıl önce Şikayet Et
  Tabi tabi gerçek çeçenler abd yahudi ortaklığıyla kullanılıyorlar
  Cevapla
 • Çeçen 2 yıl önce Şikayet Et
  Çeçenlerin yarısı Rus beslemesi,yarısı ABD beslemesi olmuş.Allah satılmışların hesabınızı eninde sonunda görür.
  Cevapla
 • Ben de haklıyım 2 yıl önce Şikayet Et
  İşte gerçek Çeçenler. Allah sizi muzaffer eylesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de 7 maç sona erdi! Bir takım daha düştü
Özgür F-16 testleri başarıyla geçti: Hedefi tam isabetle vurdu