Irak ikna oldu: Zaho saldırısını Türkiye değil, İran ve PKK yaptı

Üst düzey isimlerin olduğu MİT heyeti, Zaho saldırısını görüşmek için Irak’a gitti. Provokasyonun arkasında PKK ve İran'ın olduğuna yönelik deliller sunuldu.

GİRİŞ 17.09.2022 06:45 GÜNCELLEME 17.09.2022 11:07
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Irak'ta Dohuk vilayetinin Zaho bölgesinde, sivillerin bulunduğu alana temmuz ayında düzenlenen saldırıyla ilgili Türkiye, Irak merkezi yönetimi ve Kuzey Irak yönetimi arasında kritik bir görüşme gerçekleşti.

Edinilen bilgilere göre, geçtiğimiz günlerde, MİT'ten üst düzey bir heyet Zaho saldırısını görüşmek üzere Irak'a gitti. Heyetin, bu görüşmelerde saldırının Türkiye tarafından yapılmadığına ilişkin kanıtlar sunduğu ve izahatta bulunduğu öğrenildi. Güvenlik kaynakları, görüşmelerde Türkiye'ye yönelik suçlamaların mesnetsiz olduğuna dikkat çekilerek, kullanılan silahlar ile saldırının yapıldığı bölgenin menzilinin, saldırının Türkiye tarafından yapılmadığının en büyük ispatı olduğunun dile getirildiğini aktardı. Saldırının perde arkasında, Irak'ta yaşanan siyasi krizi İran'ın kendi lehine çevirmek istemesi ve PKK üzerinden Türkiye'yi tuzağa çekme operasyonu olduğu anlatıldı ve gerekçeler tek tek sıralandı. Bu görüşmelerden sonra hem Irak merkezi yönetiminin hem de Kuzey Irak yönetiminin saldırının Türkiye tarafından yapılmadığına ikna oldukları ifade edildi.

Güvenlik kaynaklarının yaptığı değerlendirmelerde; saldırıda kullanılan silahların Haşdi Şabi, PKK ve Kuzey Irak ordusunda bulunduğuna dikkat çekiyor. Türkiye'nin Kuzey Irak'taki üslerinden veya Türkiye sınırından havan topu atmasının mümkün olmadığına belirten güvenlik kaynakları, "Saldırıda kullanılan silahların 6 kilometrelik menzili var. Zaten Türkiye sınırından veya Türk üslerinden atılacak bir topun saldırının olduğu bölgeye menzili yetmez. Tespitler saldırının PKK-Haşdi Şabi iş birliği ile yapıldığı yönünde" görüşünü dile getirdi.

Saldırıda 9 sivil yaşamını yitirmişti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YÜCEL KAYAOĞLU
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 13
 • Fazıl 4 ay önce Şikayet Et
  Kim ki PKK'ya dolaylı ve firek destek veriyor Allah onları kahretsin.
  Cevapla
 • sait dbakır 4 ay önce Şikayet Et
  iran denen iblis ayni ingiliz abd ab israil gibidir o gavur şialar kadar zalim malukat yok kahr olasi sialar
  Cevapla
 • Mustafa Gürbüz 4 ay önce Şikayet Et
  Bunlarda akıl olsaydı saddamın arkasında dururdu bunlarda akıl olsa abd, nin oyununa gelmezdi ülkeyi bunlara teslim etmezdi.
  Cevapla
 • Toroslu 4 ay önce Şikayet Et
  Bu tür saldırıları korkak ve kalleşler. Yaparlar. Sonrada inkar ederler biz Türkler geliriz gereğini yaparız ve dünyaya ilan ederiz
  Cevapla
 • ameleçavuşu 4 ay önce Şikayet Et
  Peki bunu Irak'ta yayın yapan medyaya bir devlet görevlisi çıkıp söyleyecek mi?Söylemezse halk hala bize kin duyacak...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yurdun dört bir yanında Regaib Kandili dualarla idrak edildi
Altay tankına ASELSAN kalkanı! Dünyada sadece üç ülke üretiyor