Türkiye'ye yıkılmak istenen Duhok saldırısındaki kirli oyun deşifre oldu

Irak’ta 9 sivilin öldüğü ve Türkiye'ye yıkılmak istenen saldırının perde arkası aralandı. Duhok'taki saldırıda kullanılan havan mermileri TSK'nın envanterinde yok. Bu silahlar bölgede sadece PKK, Haşdi Şabi ve Peşmerge güçlerinde var.

Türkiye'ye yıkılmak istenen Duhok saldırısındaki kirli oyun deşifre oldu
Türkiye'ye yıkılmak istenen Duhok saldırısındaki kirli oyun deşifre oldu
GİRİŞ 30.07.2022 08:15 GÜNCELLEME 30.07.2022 08:15
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Irak'ın Duhok vilayeti Zaho ilçesinde gerçekleşen ve birtakım güçler tarafından Türkiye'nin üstüne atılmaya çalışılan saldırının perde arkası aralanmaya başladı. Saldırının iki önemli hedefi, "Türkiye'nin bölgedeki etkinliğini kırmak ve Irak'ta, İran yanlısı bir yönetim oluşturmak" olarak sıralanıyor.

SALDIRI SONRASI İFTİRA

Duhok'ta turistik bölgeye düzenlenen saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmiş, daha olayın ne olduğu bile anlaşılmadan belli kaynaklardan Türkiye'yi karalama kampanyaları başlatılmıştı. Bunun üzerine Türkiye olayla hiçbir ilgisi olmadığını açıklamış ve sis perdesini bizzat aralamak için harekete geçmişti.

GÜVENLİK VE İSTİHBARAT TESPİTİ

İftiralar ve karalama kampanyaları üzerine Türkiye de kendi değerlendirmelerini yaptı. Devletin zirvesinde yapılan toplantılarda konu tüm detaylarıyla masaya yatırılırken güvenlik ve istihbarat birimlerinin tespitleri de ele alındı.

SİLAHLAR TSK'DA YOK

Zaho'daki saldırı havan mermileri ile gerçekleştirilmişti. Saldırıda kullanılan silahlar incelendi. Bunlar TSK'nın envanterinde bulunmuyor. Saldırının gerçekleştirildiği silahlar bölgedeki üç yapıda bulunuyor. Bunlar terör örgütü PKK, Şii Haşdi Şabi ve peşmerge olarak sıralanıyor.

MENZİL YETMİYOR

Türkiye'nin top atışıyla bölgeyi vurması da mümkün değil. Çünkü Türkiye'nin elindeki topların menzili saldırının yapıldığı bölgeye yetişmiyor.

İRAN-PKK İŞBİRLİĞİ

Saldırının kimler tarafından ne amaçlı yapıldığı da detaylı bir şekilde değerlendirildi. Saldırının İran ve bölgede köşeye sıkışan, eylem yapamaz hale gelen terör örgütü PKK işbirliğiyle yapıldığı düşünülüyor.

KAOS ORTAMI

Saldırının iki hedefi bulunuyor. Bunlardan ilki Türkiye'nin Irak'tan sonra Suriye'de ve dolayısıyla bölgedeki etkinliğini kırmak. İkincisi ise Irak'ta İran'a yakın bir yönetimin işbaşına gelmesini sağlamak için ülkede kaos yaratmak. Şu anda Irak'ta Şiiler, Arap Şiiler, İran'a yakın gruplar olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Bu nedenle uzun süredir hükümet kurulamıyor. İran, Irak'ta yaratılacak kaos ile kendisine yakın grupların iktidara taşınmasını hedefliyor.

SURİYE RAHATSIZLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran Dini Lideri Hamaney ile yaptığı görüşme sırasında arka arkaya atılan tweetler de dikkat çekti. Sosyal medyayı yok denecek kadar az kullanan Hamaney'in adeta tweet rekoru kırması, "Bu durum Suriye operasyonuna yönelik. Türkiye, Irak'tan sonra Suriye'de de daha etkin hale gelecek diye düşünüyorlar ve tüm gücü ile buna engel olmaya çalışıyor" şeklinde yorumlandı.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / ZÜBEYDE YALÇIN
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 46
 • Anqarali 1 yıl önce Şikayet Et
  hasdi sabi yapti!!!!.bence
  Cevapla
 • Bir adem 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu araştırmayı yapan ve yayınlara teşekkür ederiz.
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten ırak ve suriye halkının yüzde doksanı bizimkiler gibi mal üzerlerinde oynan oyunları bilmeyecek kadar saf
  Cevapla
 • Hard Beat 1 yıl önce Şikayet Et
  pers kafalılar her zamanki gibi belalarını arıyor. ama bu sefer yanlış kayaya çattılar.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kadim Türkiye düşmanı İran,Afgan göçmenleri ülkemize sınırdan sınıra taşıyıp sokan,Pkk ve Ermeni ile gizli hesapları olan bütün politikasını ülkemizi istikrarsızlaştırılmasına adayan kadim yılan...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İranlı yetkili, Reisi’nin helikopter kazasında yaşananları anlattı
Derbinin faturası ağır oldu! İşte PFDK sevkleri