Zelenski: Rusya'nın BM'deki veto hakkı elinden alınmalı

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu'na gönderdiği video mesaj yoluyla hitap eden Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, "BM tarafından Rusya adil olarak cezalandırılmalı, Rusya'nın BMGK'daki veto hakkı elinden alınmalı" dedi.

GİRİŞ 22.09.2022 06:45 GÜNCELLEME 22.09.2022 10:13
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD'nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu'na video mesaj yoluyla hitap etti.

"VETO HAKKI ELİNDEN ALINMALI"

Ukrayna'nın İzyum kentinde ortaya çıkan toplu mezardan da bahseden Zelenski, Rusya'nın uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini belirtti. Zelenski, "Rusya Ukrayna'ya, halkımıza karşı suç işledi. Bu nedenle devletimiz, Rusya'nın işlediği suçların adil bir şekilde cezalandırılmasını talep ediyor. Rusya'nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki veto hakkı elinden alınmalı" dedi.

"SADECE PUTİN SAVAŞ İSTİYOR"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilan ettiği kısmi askeri seferberliğe de değinen Zelenski, tüm dünyanın barış isterken Putin'in istemediğini söyleyerek, "Ukrayna barış istiyor, Avrupa barış istiyor, dünya barış istiyor. Sadece Vladimir Putin savaş istiyor" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında batılı ülkelere de çağrıda bulunarak Rusya'ya karşı yaptırımların arttırılmasını talep eden Zelenski, "Ukrayna'da barışı sağlamanın yolu saldırgana karşı uygulanan yaptırımlardır" dedi.

"SAVAŞTAN KAÇMAK İÇİN 88 GÖRÜŞME YAPILDI"

Rusya'yı "terörist bir devlet" olarak nitelendiren ve ülkesinde işlenen suçlara karşı özel bir mahkeme kurulması gerektiğini de savunan Zelenski, Rusya ile savaşmamak için müzakerelerde yoğun çaba sarf ettiklerini söyleyerek, "Bu savaşı kışkırtan biz değildik. Savaştan kaçınmak için 88 görüşme yapıldı. Ancak Rusya bu saldırı suçunu durdurmak yerine onu büyük bir işgale dönüştürdü" ifadelerini kullandı.

BARIŞ İÇİN 5 MADDE

Rusya ile barış için 5 maddde açıklayan Zelenski, "Formülümüzün beş maddesi, saldırganlığın cezalandırılması, yaşamın korunması, güvenliğin ve toprak bütünlüğünün restorasyonu, güvenlik garantileri ve kendimizi savunma kararlılığı. Bu zaten Rusya tarafından iyi bilinen suç ve ceza formülüdür" dedi.

"Bu formülde eksik olan tek şey tarafsızlık" ifadelerini kullanana Zelenski, "İnsani değerler ve barış saldırı altındayken tarafsızlıktan bahsedenler başka bir anlama geliyor. Kayıtsızlıktan bahsediyorlar. Savaş koşullarını oluşturan da budur. Barış koşullarını oluşturmak için düzeltilmesi gereken şey bu" dedi.

Zelenski, hitabının ardından BM Genel Kurulu'nda ayakta alkışlandı

KAYNAK: İHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 95
 • İklimdeğişikliği 1 yıl önce Şikayet Et
  Komedyen Zelensky ortalığı güzel kışkırtıyor.Bu açıklamayı duyan putinin sinirleri tavan olmuştur büyük bir ihtimal ruslar henüz Natoya girmesi tescillenmemiş Finlandiya sınırlarına saldırırsa kimse şaşırmasın
  Cevapla
 • İklimdeğişikliği 1 yıl önce Şikayet Et
  abd finlandiyada asker gonderirse kurnaz putin Vietnamdan paralı gerilla savaşçıları getirtebilir abd askerlerinin psikolojisini bozmak için karşısına çıkartabilir durum çok vahim hale gelebilir endişeliyiz bu zelensky yokmu ortamı çok geriyor )))
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Sade rusyanin degil cin ve fransaninda veto hakki elinden alinmali
  Cevapla
 • Mete 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yahudi bozmasi bizim reise mi laf etmis. Bizim zelo sevdalilari fabrika tasicaklar ucunun kendilerine dayanacagini gorecekler. Verdiginizle degil vermediginizle dusmansiniz diyo bu palyanco.
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bana öyle geliyor,bu zeneski haddinden fazla yalan söylüyor.bu adam abd nin adamı.
  Cevapla
 • Daima muzaffer 1 yıl önce Şikayet Et
  Siyasette öngörüsüzlüğün stratejide körlüğün abd ve ingiıterenin gazıyla onların kuklası olmanın timsali bu zat ülkesini ve milletini perişan etti natoya girecem ab ye girecem diye hava atıyordu rusya buna girdi ülkesi ve milletini perişan etti bizim muhalefetin ukrayna versiyonu onlarda rusyaya ambargo uygulayalım sınırları kapatalım derler sanki kışın tezek yakacaklar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Balıkesir'de 3 kişinin öldüğü kazada Fatma Sıla'nın yaşadığı ortaya çıktı
Fatih Portakal'dan AK Parti'nin sunduğu teklife tepki: Batı'nın da her şeyi alınmaz ki