"Putin köşeye sıkıştı ve artık daha tehlikeli"

Batı medyası, Putin'in ilan ettiği kısmi askeri seferberliğin Rusya için yenilginin itirafı olduğu ve Rus liderin köşeye sıkıştığını gösterdiğini yazdı. Makalelerde, bu durumun Putin'i her zamankinden daha tehlikeli biri yaptığı kaydedildi.

"Putin köşeye sıkıştı ve artık daha tehlikeli"
"Putin köşeye sıkıştı ve artık daha tehlikeli"
GİRİŞ 23.09.2022 06:38 GÜNCELLEME 23.09.2022 09:29
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış
 • Batı medyasının 4 önemli kuruluşu, Putin'in duyurduğu kısmi askeri seferberlikle ilgili önemli tespitlerde bulundu.
 • Washington Post , The Wall Street Journal, Financial Times ve The New York Times'ta yer alan makalelerdeki ortak tespit, Putin'in köşeye sıkıştığı ve her zamankinden daha tehlikeli olduğu.

Rusya'da kısmi de olsa II. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez askeri seferberlik ilan edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen gün duyurduğu karar Batılı liderlerin tepkisini çekti.

Rusya'da askeri seferberlik ilan edildi: Putin'den 'Blöf yapmıyoruz' çıkışıRusya'da askeri seferberlik ilan edildi: Putin'den "Blöf yapmıyoruz" çıkışı

Putin'in 'askeri seferberlik ilan ettik' açıklamasına dünyadan peş peşe tepkilerPutin'in "askeri seferberlik ilan ettik" açıklamasına dünyadan peş peşe tepkiler

Batı medyasında kararla ilgili bugün önemli tespitler yer aldı. Washington Post gazetesinin yayın kurulunun hazırladığı makale "Putin umutsuzluğa kapılıyor, üzerindeki baskı artmalı"  başlığıyla verildi:

"Bay Putin el yükseltiyor gibi görünüyor; ama aynı zamanda, Rusya'nın savaş amaçlarını küçülttüğünü de ima ediyor. 'Anavatanımızın toprak bütünlüğü savunulacaktır' diyen Putin'in bu sözleri aslında, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü yok etmeye çalışırken çok yanlış hesaplar yapan ve kendini savaş için yeni bir gerekçeye muhtaç bulan diktatörün ikiyüzlü, geri tepmiş sözleridir. Şimdi tehditler savuruyor ama kendi halkı ona Finlandiya sınırına kaçarak cevap veriyor."

The Wall Street Journal gazetesinin yayın kuruluysa makalesinde "Putin'in umutsuz Ukrayna gerginliği" başlığıyla yayımlandı.

"Seferberlik ilanı bir güç gösterisi değil, Rusya'nın savaşı kaybettiğini kabul edişinin bir göstergesidir" denilen makalede şu ifadeler yer aldı:

"Rus Duması, seferberlikten ve firardan kaçmanın cezasını sertleştirecek bir yasa çıkarıyor, bu da Rusların savaş isteğinin azaldığını gösteriyor. Dünyada kimse artık Putin'e inanmıyor. Türkiye'nin güçlü lideri Erdoğan 'Kırım'ı Ukrayna'ya geri ver' derken, Çin ve Hindistan Putin'i durması gerektiği konusunda uyarıyor."

Financial Times yayın kurulunun makalesinde ise "Vladimir Putin'in umutsuz zar atışı" cümlesi başlık olarak seçildi. Makalede Rus lider için "Köşeye sıkıştırılmış, nükleer silahlı bu otokrat, kendi halkı, Ukrayna ve dünya için artık son derece tehlikeli ve öngörülemez bir kişidir" nitelendirmesi yapıldı.

Makalede "Kibirden hasta yatağına düşmek üzere olan Putin, yedek askerleri çağırarak, Rus birliklerinin ne derece tükenmiş ve morali bozulmuş hale geldiğini kabullenmek durumunda kaldı. 'Bu bir blöf değil' diyerek, önceki tehditlerinin boş olduğunu kabul eden Putin'in bu defaki tehdidi belki de son bir zar atışı" değerlendirmesi yapıldı.

Son olarak The New York Times  gazetesinde Roger Cohen imzalı makalenin başlığı için "Köşeye sıkışmış bir Putin her zamankinden daha tehlikeli" ifadeleri kullanıldı.

Köşeye sıkıştığı belirtilen Putin'in en tehlikeli döneminde olduğu kaydedilen makalenin dikkat çeken kısmı şöyle:

"Ukrayna ve Batılı destekçileri şimdilik avantaja sahipse, bu avantaj hiçbir şekilde güvenli değil. Belki de 60 yıl önceki Küba füze krizinden bu yana Amerikalı ve Rus liderler nükleer savaş tehlikesi konusunda bu kadar açık ve keskin bir şekilde karşı karşıya gelmemişti."

Köşeye sıkıştığı belirtilen Putin'in en tehlikeli döneminde olduğu kaydedilen makalenin dikkat çeken kısmı şöyle:

"Ukrayna ve Batılı destekçileri şimdilik avantaja sahipse, bu avantaj hiçbir şekilde güvenli değil. Belki de 60 yıl önceki Küba füze krizinden bu yana Amerikalı ve Rus liderler nükleer savaş tehlikesi konusunda bu kadar açık ve keskin bir şekilde karşı karşıya gelmemişti."

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 60
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Putin in sonu geldi
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  hiçkimse farkında değil.. putin bilinçli olarak çekiliyor.. zira nüklüeri kullandığında kendi askerleri bundan etkilenmesin istiyor.. yani hazırlık yapıyor. birza beyni olan durumu algılar.. iş ciddi.. eğer yaparsa bunun nedeni abd ve ab nin ihtiras ve sorumsuzluğu olacak..
  Cevapla
 • Çanakkale 1915 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye olarak çok acil uzun menzilli nükleer başlıklı balistik füzeler üretmek zorundayız
  Cevapla
 • Yurttaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Silahta eşitiz diyelim birinde dolar keğıdı dolarla kendine bağladığı devletler var diğerinde doğal gaz ve buğday var hangisi kazanır? Cevap Dolarla kendine bağladığı devletler parabitti aşk bitti derse....
  Cevapla
 • Şemseddin Sami 1 yıl önce Şikayet Et
  Ukrayna'da, Çeçenistanda ve Gürcistan'da masum sivilleri katleden zalım... Gün gelir mazlumların ahı çıkar hemde aheste aheste
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Irak'tan 37 yıl sonra bir ilk! Resmen duyurdular
İsrail Meclisi onayladı! Skandal BM kararı! Resmen iptal edildi