Kalp krizi geçirirken öksüren hayatta kalır!

Uzman, kalp krizi geçiren birinin yalnız olması durumunda, hayatta kalma olasılığını artıran hareketi açıkladı.

Kalp krizi geçirirken öksüren hayatta kalır!
Kalp krizi geçirirken öksüren hayatta kalır!
GİRİŞ 14.06.2012 13:07 GÜNCELLEME 14.06.2012 13:07
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kayseri Avrupa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muzaffer Yılmaz, kalp krizine yalnız yakalanılması durumunda, sancının başladığı andan itibaren devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürülerek krizin etkisinin azaltılabileceğini söyledi.

Kardiyoloji uzmanı Dr. Muzaffer Yılmaz, yaptığı açıklamada, kalp krizi geçireceğini anlayan bir kişinin, öksürme ve derin nefes alma yöntemi ile akciğerlere ulaşan oksijen miktarını artırması gerektiğini, şiddetli öksürüğün kalbi sıkıştırarak kan dolaşımının sürmesini sağlayacağını söyledi.

Aniden gelen kalp krizlerine karşı herkesin bilinçli olması gerektiğini söyleyen Yılmaz, "Kalp krizi geçireceğini anlayan bir kişinin, kalp ağrısının başlamasıyla bilincini yitirmesi arasında çok kısa bir süre vardır. Bu nedenle kişinin yanında kimse olmadığı bu süre içerisinde bahsettiğimiz yöntem uygulanabilirse kalp krizi önlenebilir. Kolunuza ve göğsünüze kalp krizine ilişkin sancının girmesinin hemen ardından en geç 10 saniye içinde devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürmek gerekir. Her öksürükten önce derin nefes alınmalı ve öksürük sanki balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır. Derin nefes alma ve öksürmeye, profesyonel yardım gelene kadar her iki saniyede bir devam edilmelidir. Bu yöntem uygulanarak kalp krizinin etkisi azaltılabilir" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Adem Biri 10 yıl önce Şikayet Et
    bittecrübe sabittir.. hastaneye varıncaya kadar takside geçen 15 dakikayı böyle atlattım. kalp kaslarındaki tahribatın min olduğu söyleniyor. onun da anjiyoya girene kadar yapılan işlemler sırasında olduğunu zannediyorum. bu günlere şükür.
    Cevapla
  • Hamza D. 10 yıl önce Şikayet Et
    ölme eşeğim ölme. boş işler bunlar o ağrı ile öksürmekmi gelir akla...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Bin 300 tarım kredi markete kasap reyonu açılacak
Dışişleri'nden Suriye açıklaması: Rejim ayak sürüdüğü için süreç ilerlemiyor