Mete Yarar: Adamlar çıldırmış durumda, Türkiye eğer bulursa...

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, 'Devletler birer birer yıkılıyor. Biz farkında olmuyoruz... En az 20 ülke var. Dünyadaki bütün ülkelerin adları birer birer tarih sayfasından siliniyor." dedi. Yarar ayrıca ''Türkiye, Doğu Akdeniz'de petrolü ve doğalgazı bulursa her yıl açık verdiği 35 milyar dolarlık açık, bir anda sıfıra inecek. Bu kadar büyük bir kavga var" ifadelerini kullandı.

Mete Yarar: Adamlar çıldırmış durumda, Türkiye eğer bulursa...
Mete Yarar: Adamlar çıldırmış durumda, Türkiye eğer bulursa...
GİRİŞ 16.11.2019 07:12 GÜNCELLEME 17.11.2019 13:27
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Yarar, Biga Belediyesince Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta, Barış Pınarı Harekatı ve yeniden çizilen sınırları anlattı. 
 
Biga'ya iki yıl önce geldiğini ve bir konferans verdiğini anımsatan Yarar, "O zaman, 'Fırat Kalkanı Harekatı, Suriye'de yapacağımız harekatın başlangıcı' demiştim. 'Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin Kandil'e giden sürecini göreceğiz.' demiştik. 'Bundan sonra terör örgütünün sözde lider kadrosunun teker teker öldürüldüğü günleri göreceğiz.' demiştik. Bir yol haritası çizmiştik." diye konuştu. 

 

 

'DEVLETLER BİRER BİRER YIKILIYOR'

Yarar, İkinci Dünya Savaşı'nın bir konvansiyonel bir savaş olduğunu belirterek, "Üçüncü Dünya Savaşı, bir asimetrik savaş. Yani terör örgütleri ve benzeri örgütler üzerinden yapılan çatışmaları yaşıyoruz. Bu yüzden devletler birer birer yıkılıyor. Biz farkında olmuyoruz. Libya, Sudan, Afrika ülkeleri dahil olmak üzere en az 20 ülke var. Dünyadaki bütün ülkelerin adları birer birer tarih sayfasından siliniyor. Biz, böyle bir dönemi yaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

'BAŞKALARININ OYUNUNU BOZMAYA BAŞLIYORSUNUZ'

Barış Pınarı Harekatı'na değinen Yarar, şunları kaydetti:
 
"Harekat başladığında ve PKK'lılar aşağı doğru gittiklerinde İsraillilerin söylediği bir laf vardı. Dediler ki '6 yıllık projemiz, 6 günde bitti'. Hedef, Suriye topraklarında bir yer elde etmek değil,  amaç, büyük İsrail projesinin bir parçası yapmaktı. Fırat Kalkanı Harekatı, Pençe ve Zeytin Dalı Harekatı, Suriye coğrafyasında 8 bin kilometre kare alanda temizlik yapıldı. Ben, 'Artık kendi topraklarımda işgalci veya işgal etmek isteyen bir grubu topraklarım içinde bekletmeyeceğim. Bundan sonra hesap onların topraklarında görülecek.' demiştim. Kendi topraklarınızda bir saldırıyı kabul etmeyip başka topraklara gittiğinizde başkalarının oyununu bozmaya başlıyorsunuz. Maliyeti çok daha fazla. Bütün Orta Doğu'nun parçalanması... Bu, hayal projesi. Türkiye'nin onlara ödettiği maliyet, yaklaşık 10 milyar dolar."

"Türkiye'nin Kandil bölgesi dahil olmak üzere yurt dışında operasyon yaptığı alanlar, Kıbrıs Harekatı'nın 7 katı daha büyük alandır." diyen Yarar, Türkiye'de imanlı ve vatansever evlatlar olduğunu vurguladı.

Yarar, Türkiye'nin yerli ve milli silah sistemi için teknolojiyi yakaladığını dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Barış Pınarı Harekatı'nda kullandığımız mühimmatın tamamı milli sanayinin ürettiği silahlardır. Bir tane silahı dışarıdan almıyoruz. Zaten o yüzdendir,  adamlar çıldırmış durumdalar. Tarih yazılırken günlük olaya değil, 5-10 yıllık veya 30 yıllık zaman dilimde bir ülkenin neleri yapmak üzere hazırlık yaptığına bakın. Bugünkü başarı, rastlantı değildir. Doğu Akdeniz'de büyük bir kapışma var. Türkiye, Doğu Akdeniz'de petrolü ve doğalgazı bulursa her yıl açık verdiği 35 milyar dolarlık açık, bir anda sıfıra inecek. Bu, dışarıdan bir kuruş almamak demek. Bu kadar büyük bir kavga var."

Konferansa, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin ve vatandaşlar katıldı. 
 
Konuşmanın ardından Yarar'a Erdoğan tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.

ETİKETLER
Çanakkale mete yarar
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Akçaabatlıselçuk 10 ay önce Şikayet Et
  BU METE YARAR milletin bildiğinden fikir yürüttüğünden farkı yok ,bir şey bildiğini sanmıyorum .YOĞURTUDA BİZ bulduk ,bu şaka elbet :) Petrol bulununca açık zaten kapanacak bu yok diyen cocukmu var
  Cevapla
 • E.K 10 ay önce Şikayet Et
  Mete bey toz pembe sallamış. Gerçekleri yazmiyorsunuz ama bizler çok iyi biliyoruz.
  Cevapla
 • essah mı diyorsun 10 ay önce Şikayet Et
  abaküs bağlama rutine selam söyle Vladimir Putine
  Cevapla
 • Şakir Bostancı 10 ay önce Şikayet Et
  Petrol bulduktan sonra fiyatlar düşsün de cennet ülkemizin her köşesini bol bol gezelim
  Cevapla
 • osmanlı torunu 10 ay önce Şikayet Et
  o iş çok zor bulunsa da ucuzlamaz.
  Cevapla
 • Mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  Allah Türk Devletini mansur ve muzaffer eylesin.
  Cevapla
 • Gerçek. 10 ay önce Şikayet Et
  Bütün gerçekler anlatılmış daha ne diyecek ey chpliler sizde artık şu başınızda duran vatan hainlerini atın vurun bir tekme gitsinler. Öyle yaparsanız Rıdvan Dilmen in dediği gibi gol olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çok çarpıcı sözler! 'Arkalarındaki dayıları sayesinde...'
Türkiye'den kaçırılan Lidya dönemine ait kefaret yazıtı teslim alındı