Son dakika: İkinci el araçlarda "öldüren" hile! Otomobil alacaklar dikkat...

Son dakika haberi: Vatandaşın ikinci el araçlara talebi artmaya devam ederken, araçlarda ölümlü kazalara sebep olacak işlemler insanları mağdur ediyor. Artık dolandırıcılık boyutuna ulaşan bu hileler ise saymak ile bitmek bilmiyor.

Son dakika: İkinci el araçlarda "öldüren" hile! Otomobil alacaklar dikkat...
Son dakika: İkinci el araçlarda "öldüren" hile! Otomobil alacaklar dikkat...
GİRİŞ 17.10.2021 07:02 GÜNCELLEME 17.10.2021 07:35
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Kilometre dondurma işleminden airbag iptaline, emniyet kemeri direnci sabitlemeden pert araçları birleştirip satmaya kadar birçok hile yapıldığı belirtiliyor.

Bayilerde sıfır otomobil bulamayan tüketici ikinci ele yönelmeye başladı. Hâl böyle olunca piyasada fiyatlar tavan yaptı. Yaşanan bu ilgi, dolandırıcıların iştahını kabartmaya yetti. İkinci el otomobillerde akla hayale gelmeyen oyunlar devreye girdi. Öyle ki, piyasada kilometre düşürme işlemi artık normal bir durum hâline geldi.

İki kazalı otomobili kaynak ile ortadan birleştirme, airbag iptali, emniyet kemeri direnci sabitleme, kilometre durdurma gibi sürüş güvenliğini riske atan birçok işlem yapılmaya başlandı. Satılırken ‘hatasız’, ‘boyasız’ veya ‘çiziksiz’ diye belirtilen birçok otomobilin ‘pert’ kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Vatandaşlar ise yaşadıkları şok sonrasında mahkemelerin veya tüketici derneklerin yolunu tutmaya başladı.

Son dakika: İkinci el araçlarda "öldüren" hile!

Tarcanlar Ekspertiz şirketinin sahibi Sami Tarcan, sektörde yaşanan ölümcül oyunların bütün detaylarını anlattı. İkinci el otomobil alımının bir kumar hâline geldiğini söyleyen Tarcan “Piyasadaki otomobillerin çoğu işlem gören otomobiller, ikinci el olup da temiz otomobil bulmak büyük başarı hâline geldi. İnanılmaz işlemlerle karşılaşıyoruz. Artık kilometre düşürmek vs. çok normal ve olası bir durum oldu. İki otomobili kaynakla birleştirerek ‘kazasız’ diye satan insanlar var. Daha bunun gibi birçok örnek vermek mümkün” dedi.

AIRBAG İPTALİ REVAÇTA

İşin, pert veya kazalı otomobilleri alarak sıfırdan yeni otomobil hâline getirmeye kadar vardığını anlatan Tarcan “Bizim çok tecrübeli ve kaliteli ustalarımız var. Ancak bazı fırsatçılar da ne yazık ki piyasada yer alıyor. Çok detaylı ve temiz işlem yapılan otomobiller de geliyor. Normal bir ekspertize gidildiğinde bile anlaşılmayacak profesyonellikte oyunlar görüyoruz. Mesela iki otomobili kaynakla birleştirmek, sürücü açısından ölüme davetiye çıkarmak demek. Fabrikadan çıktığı hâli ile kaynak yapıldıktan sonraki hâlinin bir olması mümkün değil” dedi. Airbag iptali konusuna da değinen Tarcan “Otomobili alıp ekpertize götürüyorsunuz. İnanın airbag’i açıp içinde var mı yok mu bakmıyorlar bile. Otomobilin beyninde airbag görülüyor ama içi boş. Ya da emniyet kemeri direnç görmüş ise otomobil bir kazaya karışmıştır demek oluyor. Bu direnci bile yeniden sabitleyebiliyorlar” diye konuştu.  

Kaza anında hayat kurtaran 'airbag'lerin içi boş olabilir.

KİLOMETRE DONDURMA  YENİ ÇIKTI

Son dönemdeki en popüler işlemin, kilometre dondurma olduğunu ifade eden Tarcan şunları kaydetti: Kilometre düşürme işlemini otomobilin ekranını söktüğünüzde anlayabilirsiniz. Ama bir cihaz yardımıyla bu kilometreyi donduruyorlar. Bu küçük parça otomobilin ekran saatine takılıyor. Siz isterseniz 300 bin kilometre yol yapın, otomobilin menzili yükselmiyor.

Bazı galericilerin ekspertizlerle anlaştıklarını dile getiren Tarcan “Bu işi ahlakı ile yapanların dışında, suistimal eden yerler de var. Galerici sizi bir ekpertize yönlendiriyor. Ancak o şirket, galerici ile anlaşmalı. Dolayısıyla iyi not veriyor. Siz de çıplak gözle anlayamayacağınız için gönül rahatlığıyla aracınıza biniyorsunuz. Sonra satarken başka bir ekpertizde durum ortaya çıkıyor. Ancak galericiye gidip bunu anlatsanız bile bir sonuç alamıyorsunuz” dedi.

Son dakika: İkinci el araçlarda "öldüren" hile! Otomobil alacaklar dikkat

İKİNCİ EL OTO ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

* Mutlaka güvendiğiniz bir ekpertize gidin ve detaylı rapor isteyin.

* Ekpertiz yapan şirketin, üstünkörü değil, kapı fitillerine kadar söküp bakmasını isteyin.

* Aldığınız otomobilin kaza geçmişini yalnızca plakadan sorgulamayın, mutlaka şasi numarası ile sorgulama yapın. 

* Kilometre ile ilgili kafanızda soru işareti varsa mesaj çekerek bilgi istemek yerine, HGS uygulamasından otomobilin en son kaç kilometrede muayeneye girdiğine bakın. 

* Otomobillerde birden fazla bölgede şasi numarası yazar (Mesela arka bagaj içi, yan direkler ve motor üzerinde) bu şasi numaralarının birbiriyle aynı olduğuna dikkat edin.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 26
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu veya bunun gibi birçok olay neden ülkemizde var suç işlemekte ki serbestlik alaverw dalevere niye ülkemizde çok neden Avrupa'da yok amerika da yok insanlarla mı yoksa devleti yönetenlerlemi alakalı miletimiz aciz durumda o kadarki artı gücümüze gidiyor yani zavallı bi haldeyiz devlet 3 tane telofon oparatörünğn dahi hakkkndan gelemiyor
  Cevapla
 • Yandım Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülke'de yaşayanlar müslüman'mı diye soruyorum bazen.
  Cevapla
 • Kenan 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman ticarette hile yapmaz bunlar müslümanlıgın arkasına saklanan sahtekerler
  Cevapla
 • Mücahit 1 yıl önce Şikayet Et
  türk milleti isini bilir bu ikditar sayasinde 2 el oto avrupa serbest olsun
  Cevapla
 • ... 1 yıl önce Şikayet Et
  ankara beni bulsun :))
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne yazdığını okudun mu?
  Cevapla
 • Cesur 1 yıl önce Şikayet Et
  İkinci elde de alım ve satımda garanti şartı olursa sahtekârlık ortadan kalkar.
  Cevapla
 • Çınaraltı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence kalkmaz bu sefer de üç kagitcilik satan taraf değil alan taraf yapar....
  Cevapla
 • Cccc 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah bu hilecileri yok etsin ülkede karaktersiz çok
  Cevapla
 • Aynen 1 yıl önce Şikayet Et
  Goz yumanlar, fahis fiyata dur demeyenler de ayni kefede!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tereyağı ve tuvalet kağıdı fiyatları düştü: Tarım Kredi Marketlerde yeni indirim
Son dakika: Türkiye Çin'den izahat istedi!