Emniyet'ten 'Çocuk kaçırma' iddialarına ilişkin açıklama!

Sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında yayınlanan çocuk kaçırma iddiaları ile ilgili emniyetten açıklama yapıldı.

Emniyet'ten 'Çocuk kaçırma' iddialarına ilişkin açıklama!
Emniyet'ten 'Çocuk kaçırma' iddialarına ilişkin açıklama!
GİRİŞ 04.06.2022 15:11 GÜNCELLEME 04.06.2022 15:11
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Açıklamada, "Çocuk kaçırma olayı ile ilgili yapılmış herhangi bir müracaat söz konusu değildir. Bahse konu paylaşımların dezenformasyon içerikli olduğu belirlenmiş olup bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi önemle rica olunur" ifadeleri yer aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

"Son günlerde sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden halk arasında korku ve paniğe sebebiyet verebilecek "çocukların kaçırılmaya çalışıldığı" yönünde görseller paylaşıldığı tespit edilmiştir.

"Çeşitli plakalı araçlar ile çocukların kaçırılacağı”, "kılık değiştirip çocuk kaçırıldığı" şeklinde ifadeler içeren kaçırma iddialarına karşın, bahse konu illerde çocuk kaçırma olaylarının olmadığına dair resmi makamlar tarafından açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamalara rağmen benzer paylaşımlara devam edildiği görülmüştür.

Yukarıda iddia edildiği kapsamda birimlerimize çocuk kaçırma olayı ile ilgili yapılmış herhangi bir müracaat söz konusu değildir. Bahse konu paylaşımların dezenformasyon içerikli olduğu belirlenmiş olup bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi önemle rica olunur.

Suç ve suç unsuru içeren paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli adli işlemlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."

'ÇOCUK KAÇIRILDI' İDDİALARINI YAYANLARA İŞLEM YAPILDI

İstanbul'da son günlerde sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında yayınlanan çocuk kaçırma iddiaları ile ilgili emniyetten açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Küçük çocuğu Kıraç Ford Connect araba ile kaçırmışlar. Küçük kardeşlerimizi bir süreliğine dışarı salmayalım. Plaka budur: 63 A** 9**" şeklindeki uyarı yazısının asıldığı Başakşehir ilçesindeki sitenin yöneticisinin E.S. isimli şahıs olduğu belirlenmiştir" denildi.

Son günlerde özellikle sosyal medyada bir araç plakası verilerek çocuk kaçırıldığı iddiaları artmaya başladı. Bazı basın yayın organlarının da "Başakşehir’de Urfa Plakalı Bir Araçla İlgili İlginç İddia" başlıklarıyla yer alan haberlerin ardından İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, söz konusu iddiaları yayan kişinin Esenyurt’ta bir sitede yöneticilik yapan E.S. olduğunun tespit edildiği belirtilerek, "Konu ile ilgili site yöneticisi E.S. ile birlikte sosyal medya paylaşımını teyit etmeksizin site girişine asarak asılsız bilginin yayılmasına sebebiyet verdiği öğrenilen site yönetiminde görevli M.K. isimli şahıslar hakkında TCK 271. maddesi olan 'Suç Uydurma' suçundan adli işlem yapılmıştır" denildi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 3
 • Omer 5 ay önce Şikayet Et
  Bu çocuk kaçırma olaylarını çıkaran pkk sol gurublar çıkardı halkı kıçkırtıp 6 7 ekim olayları çıkarmaktı amaçları islami değer çarşafa zarar vermek bunun izerdinden kargaşa çıkarmaktı hamdolsun oyunları lısa sürmedi ama bu konuda emmiyetin geç açıklama yapması onların lehine oldu
  Cevapla
 • BenBirisi 5 ay önce Şikayet Et
  Adalet caydırıcı olmalı, acele tecelli etmeli, hassas olmalı ve ilan edilmelidir. Yoksa suç artar da artar. Mevcut sistemde sıkıntı çok.
  Cevapla
 • Fatih 5 ay önce Şikayet Et
  Üç yıla kadar hapis cezası ile yargılanır diyor ilgili madde. Peki toplumda bıraktığı etkinin cezası ne olacak? İnsanları bir korku kafesinin içine hapsetmek için yapılan bu yaygaraların asıl cezası bu mu?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ayçiçek yağı indirime girdi: Tarım Kredi Marketlerde Aralık ayı indirimleri başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz