'Çok PKK'lı vuruyor Heron'u düşürün'

İnsansız hava aracı 'Heron'larla ilgili tüyler ürperten skandal gün yüzüne çıktı. Teröristlere kendi adamımız diyen üstteğmen ile yarbayın ses kaydını MİT tespit etti. İşte tüyler ürperten ifadeler...

'Çok PKK'lı vuruyor Heron'u düşürün'
'Çok PKK'lı vuruyor Heron'u düşürün'
GİRİŞ 15.07.2010 09:05 GÜNCELLEME 15.07.2010 09:05
Bu Habere 187 Yorum Yapılmış

PKK'lı teröristlerle irtibatlı havacı bir subayın görüştüğü üst rütbeli bir subaya "kendi adamlarımız" dediği teröristlere çok zayiat verdirdiği gerekçesiyle Heronlar'ın düşürülmesi ya da koordinatlarının değiştirilmesini istediği belirlendi. İsimleri tespit edilen iki subaya soruşturma açıldı. Ancak soruşturmayı yürütmekle görevli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un, tıpkı Karargah Evleri soruşturmasında olduğu gibi "ihanet soruşturmasını" da kararttığı öne sürüldü. Hala görevde olan subaylarla ilgili aynı birlikte görev yapan askeri personelden komutanlarına "Bu hainlere tahammül etmeye devam ettikçe inancımız sarsılmakta" diyerek şikayet mektupları yağdı.

"HERONLAR ÇOK İYİ TESPİT YAPIYOR"

Skandal görüşme 2007'de yaşandı. 10 Ekim 2007'de Ankara'daki 388 XX X6 nolu sabit telefondan bir GSM numarasını arayan subay heronların çok iyi tespit yaptığını, PKK elemanı olan kendi adamlarının çok zayiat verdiğini aktardı. Heronlar'ın düşürülmesini ya da koordinatlarının değiştirilmesini isteyen subaya karşı taraf ise bir çaresine bakacakları cevabını verdi. Skandal konuşmayı tespit eden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gereğinin yapılması için konuyu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na iletti. Kara Kuvvetleri Komutanı (O dönem İlker Başbuğ) ise 28 Ekim 2007'de olayla ilgili soruşturma emri verdi. Soruşturmayla görevlendirilen Askeri Savcı Naci Dalkılıç, Jandarma ve Emniyet kriminal vasıtasıyla konuşmayı yapan iki havacı subayın kimliklerini tespit etti. Zayiat veren PKK'lılar için kendi adamlarımız diyen ve Heronlar'ın düşürülmesi ya da koordinatlarının değiştirilmesini isteyen kişinin Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç., karşı taraftan "bir çaresine bakarız" diyen kişinin ise Hava Pilot Yarbay Selami Selçuk Ç. olduğu belirledi.

KARARGAH EVLERİYLE BİRLEŞTİRMEDİ

Skandal konuşmayı yapan subayların Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı'nda devam eden İP/Karargah Evleri soruşturmasında adlarının geçmesi nedeniyle davanın bu dosya üzerinden devam etmesi için 9 Eylül 2008 tarih ve 2008/2-1 sayı ile yetkisizlik kararı verilerek dava dosyası Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı'na gönderildi. İhanet dosyasının takibatı Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı'ndaki 2008/339 nolu İP/Karargah Evleri dosyasını yürüten Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'a verildi. Tıpkı İP/Karargah Evleri dosyasında yaptığı gibi bu dosyayı da kararttığı iddia edilen Üçok, verdiği önem nedeniyle gelen Heron dosyasını Karargah Evleri dosyasıyla birleştirmedi.

SADECE BİR GECE NEZARETTE TUTTU

Dosyanın geldiğini 23 Eylül 2008'de Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bildiren Üçok, dosyayı birleştirmeden 2008/204 esas nosu ile ayrı bir dosya olarak devam ettirdi. Dosyaya 2009'un Temmuz ayına kadar dokunmayan Üçok'un, dosyada sadece Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç.'yi şüpheli olarak dinlediği ve sadece bir gün nezarete alıp tutuklamaya sevk etmeden bıraktığı iddia edildi. Ayrıca Üçok'un, Üsteğmen Fırat Ç.'yi "bir çaresine bakarız" diyen Yarbay Selami Selçuk Ç.'yi ise şüpheli sıfatıyla değil tanık sıfatıyla dinleyip hakkında işlem yapmadığı öğrenildi.

GENELKURMAY DOSYAYA BAKACAK

Üçok'un "sahte çürük raporu çetesi" soruşturmasından tutuklanması üzerine Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı'na atanan Hakim Albay Hakan Özbek ise dosyadaki sanıklardan birinin amiral olması ihtimaline binaen soruşturmayı yürütecek merciin Genelkurmay Askeri Savcılığı olduğunu belirterek görevsizlik kararı verdi. Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı'nın yetkisizlik kararında amiral şüphelinin kim olduğu belirtilmediği gerekçesiyle dosyayı alan Genelkurmay Askeri Savcısı Hakim Binbaşı Yaşar Yüce de Nisan 2010'da yetkisizlik kararı verdi. Ortada kalan dosya, ihtilafın halli için Milli Savunma Bakanlığı Adalet İşleri Başkanlığı'na gönderildi. MSB Adalet İşleri Başkanlığı ise dosyaya bakmakla görevli yerin Genelkurmay Askeri Savcılığı olduğu kararını verdi. Dosyaya normal şartlarda Hakim Binbaşı Yaşar Yüce'nin bakacağı belirtildi.

MİT BELGESİ BİLGİSAYARINDAN ÇIKTI

Bilgisayarında Karargah Evleri yapılanmasıyla ilgili MİT Belgesi bulunan Yarbay Selami Selçuk Ç.'nin  "açıklanması yasaklanmış bilgiyi temin etmek" suçunu işlediği iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı'nın 30 Mart 2003 tarih ve 2010/954-129 esas nolu davasından yargılanan Yarbay Ç., tutukluluğuna itiraz etti. İtirazı değerlendiren Genelkurmay Askeri Mahkemesi Hakimi Albay A. Rıza ise Yarbay Ç.'nin tahliyesine karar verdi.

SUBAYDAN KOMUTANA ŞİKAYET MEKTUBU

Havacı subayların 'ihanet' konuşmaları görev yaptıkları askeri birliklerde büyük rahatsızlığa neden oldu. "Sayın Komutanım" diyerek üstlerine mektup yazan bir askeri personel "PKK'lı olan Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç. birliğimizde bir huzursuzluk sebebidir" dedi. Subay ve astsubay personelin TSK'nın misyonuna olan inancının sarsıldığını belirten asker, mektubunda şunlara yer verdi:

BİZİM İNANCIMIZ SARSILIYOR

"Birliğimizde birçok kişi Heronlar'ın PKK'lılarca düşürülmesi için casusluk yapmak eylemi nedeniyle Üsteğmen Ç. hakkında devam eden soruşturmadan haberdar ve Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı Albay Ahmet Zeki Üçok tarafından göstermelik şekilde sadece bir gün gözetime alındıktan sonra serbest bırakıldığı konuşulmakta. Aramızdaki bu haine tiksinmeden bakmak imkansız. Yüz binlerce şehit verilerek kurulan Cumhuriyetimizin ordusu bu hainlere tahammül etmeye devam ettikçe bizim inancımız sarsılmakta. Üstününe üstlük bu kişinin gördüğü destek ile gittikçe artan şımarık ve pişkin tavırları sinirleri germekte. PKK yardakçısı bir hainin ordu içerisindeki bu rahatsızlığı, kendisini göstermelik olarak gözaltına aldıktan bir gün sonra serbest bırakan savcının desteği ve yardımdan olsa gerek. Bu duruma sebebiyet veren Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok hakkında yasal işlem yapılmasının temini arz ederiz"

GEDİKTEPE VE AKTÜTÜN'DE HERON FARKI

Terör örgütünün Hakkari Gediktepe baskınında PKK'lıların tüm adımlarını görüntülendiği ortaya çıkan Heronlar en son Siirt Pervari'deki terörist grubun saldırı hazırlığını ortaya çıkartarak büyük bir faciayı engellemişti. Heronlarla tespit edilen terörist gruba son ayların en ağır zayiatı verdirilmişti. İkisi asker 3'ü korucu 5 şehidin verildiği çatışmada 12 terörist etkisiz hale getirilmişti. Aktütün sınır karakoluna 2008 yılında gerçekleşen PKK saldırısının hazırlıkları da Heronlar tarafından tespit edilmişti. Taraf gazetesinin haberine göre saldırının yapıldığı 3 Ekim Cuma günü erken saatlerde Heronlar, Aktütün'ün karşısında 10 km Irak sınırları içinde kalan tepelerde PKK'lıların saldırı hazırlıklarını görüntüleyip askeri yetkililere ulaştırmıştı. Görüntüler canlı yayında izledi. Görüntülerde sayıları hızla artan PKK'lılar tepelere mevzileniyor, ağır silahlarını konuşlandırıyor, araziyi mayınlıyordu.

www.bugun.com.tr

YORUMLAR 187
 • Remzi Bozkurt 12 yıl önce Şikayet Et
  2 -Sakin olun Tsk ayakta. o askeri cesaretlendirenler destek olan lar nerde iste sizde takip ettiginiz gibi ergenakon diye düsünüyorun,iste dosyalarida elde ele dolasmasida budur bence yani bir her mahkemede oldugu gibi bir tiyatro aynanmistir ve hükümette bunu kazanmistir Tsk yle beraber.
  Cevapla
 • Remzi Bozkurt 12 yıl önce Şikayet Et
  1 Sakin olun - Tsk ayaktadir. arkadas lar evet yorum yaparken size katiliyorum yapilanlar tsk ye karsi bir ihanettir ve bu tum tsk mal edilmememelidir ve bu konusmalari yapan asker nasil olurda böyle bir seyin duyulmayacagini yada dinlenmeyecigini dusunemez yani ben suna varmak istiyorum Tsk bu olayda dereyi bulmadan pacalari sivamamistir demek istiyorumki dosyalarin elden ele gezdirilmesi hepsi Tsk nin bir taktigi olamazmi ,dusunun bakalim o haini aldi yargiladi ve hapise atti yada ihrac etti o askerei bu kadar cesaretledirenler
  Cevapla
 • cetin 12 yıl önce Şikayet Et
  VAH ZAVALLILAR. Vah zavallı ergenekoncu ezikler.Siz şimdi diyorsunuzki:yargı margı herşey elimizde ama AKPyi indiremiyoruz.darbe yapalım.tam yapcaksınız hainlikleriniz ortaya çıkıyor.cinayet işletiyorsunuz elinizde patlıyor.üstünüze kalıyor.ses kayıtlarınız ortada.bir halt yapamıyorsunuz.size tek diyeceğim artık devriniz bitmiş.halk uyandı.ALLAH önünüzü kesmiş sizin.1 bombayla başladı işnerelere geldi.ALLAH size fırsat vermiyor yoksa darbe yapradınız yine.vah yazıııık geberin.ülke milletindir sizin gibi hainlerin değil
  Cevapla
 • ferhat 12 yıl önce Şikayet Et
  Yargıda tam temizlik Ergenekonu bitirir. Ergenekonun fikri yapısı komünist,ateist ve materyalist yapıya dayanıyor bu fikir ancak İslam ahlakının hakim olmasıyla bitirilebilir.Yargıda sonunu kadar temizlik devam etmeli devletimiz asla geri adım atmamalı.
  Cevapla
 • muhsin corug 12 yıl önce Şikayet Et
  damaroperasyonu. EDİTÖR’ÜN NOTU: Lütfen bakınız Haber7 yorumları için genel bir ikaz http://www.haber7.com/haber/20080624/Haber-7-yorumlari-icin-genel-ikazlar.php selamlar…
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Finlandiya'dan çatlak sesler geliyor! İsveç'i de istiyorlar
Suudi Arabistan ve Rusya harekete geçti! Petrol hamlesi