Muhammed el-Baradey'den şok itiraf

Nobel Barış Ödüllü liberal darbeci Muhammed el-Baradey, Mursi'nin askeri yolla devrilmesi için Batı'yla uzun süre ikna ve pazarlık çalışması yaptığını itiraf etti.

Muhammed el-Baradey'den şok itiraf
Muhammed el-Baradey'den şok itiraf
GİRİŞ 06.07.2013 10:42 GÜNCELLEME 06.07.2013 15:10
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

New York Times'a açıklamalarda bulunan Baradey, Batılı ülkeleri, Mısır'ın meşru başkanı Muhammed Mursi'yi devirmeye ikna etmek için çok fazla çalıştığını ve Mursi'nin cebren devrilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Müslüman Kardeşler liderlerinin tutuklanmasını ve İslami televizyon kanallarının kapatılmasını da savunan Baradey, "Güvenlik görevlileri açıkcası çok endişeliler. Ortada bir deprem var ve biz bu sarsıntıları kontrol altında tutmalıyız" şeklinde konuştu.

"Şiddetten kaçınmak için bazı tedbirler alıyorlar" diyen Baradey, açık bir suçlama olmamaması halinde herhangi bir gözaltı ve tutuklama olmaması gerektiğini söyledi.

"KANALLAR ŞİDDETE DAVETİYE ÇIKARIYOR"

'Müslüman Kardeşler'in üyesi olmak bir suç değil' diyen Baradey, başsavcıların aldığı tutuklama kararlarınına saygı duyulması gerektiğini de söyledi.

Televizyon kanalların şiddete davetiye çıkardığını savunan Baradey, yaşananlar sırasında her türlü güvenlik önleminin alınması için çabaladığını belirtti.

KERRY VE ASHTON'LA UZUN UZUN GÖRÜŞTÜM

Darbenin yapıldığı gün, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve AB Dış İlişkiler Komiseri Catherine Ashton'la uzun uzun konuştuğunu söyleyen Baradey, Mısır hükümetinin yeniden domokratik bir biçimde şekillenmesi için yardım istediğini söyledi.

"DARBE; EN AZ ACILI SEÇENEK"

İhvan'ın darbeci iktidara itaat etmeyeyeceğini açıklamasına rağmen Baradey, Müslüman Kardeşler'in seçimlere katılacağına inandığını belirtti.

Milyonlarca kişinin Mursi'nin gitmesi için çağrı yaptığını söyleyen Baradey, askeri darbenin "en az acılı seçenek" olduğunu ifade etti.

BARADEY'İ BAŞA GETİRME ÇABALARI

Öte yandan, Muhammed El Baradey'in kurulacak geçici teknokrat hükümete başkanlık etmesi için ülkedeki çabalar sürdürülüyor. Bizzat Baradey'in kendisi de bu çalışmaların içinde. Baradey, Sisi ordunun darbe kararını açıklarken, hemen arkasında oturuyordu.

NOBEL ÖDÜLLÜ DARBECİ

2005 yılında Nükleer enerjinin askeri amaçlar için kullanımını engellemeye çalıştığı için Nobel Barış Ödülü alan Baredey'in ödülünü iptal edilmesi için bazı parti liderleri de harekete geçmiş durumda. Mısır'da Vasat Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam Sultan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) eski Başkanı ve Düstur Partisi Lideri Muhammed El Baradey'in Nobel Barış Ödülü'nün iptali için İsveç Akademisi'ne dilekçe göndereceklerini açıkladı.

2010'DA MISIR'A DÖNDÜ

Birleşmiş Milletler Nükleer Ajansı Başkanılığı yaptıktan sonra 2010'da Mısır'a dönen Baradey, Hüsnü Mübarek rejimine karşı başlatılan gösterilere katıldı.

SEÇİME KATILMAYAN DEMOKRAT

Rejim devrildikten sonra yapılan seçime laik aday olarak katılan Baradey, daha sonra askeri rejimin demokratik olmadığını açıklayarak yarıştan çekilmişti.

KAYNAK: HABER10
YORUMLAR 31
 • Abdullah Musaoğlu 8 yıl önce Şikayet Et
  Keşke Aynaya baksan. Eskiden sana saygı duyardım, milletine bu kadar ihanet içinde olduğunu öğrenince senden iğrendim. Gözümde ve bütün müslümanları nazarında Türk parası ile 5 kuruş değerin kalmadı. Ömrünün son demine gelmişsin baradey, bu firavunlara iş tutmak sana hiç yakıştı mı? herhalde ahirette de o dostlarınla birlikte olursun artıkın...
  Cevapla
 • orhan koksal 8 yıl önce Şikayet Et
  olmaz olsun böyle nobel. Demek ki nobeli boş yere vermiyorlar. Bir bedeli olmalı.
  Cevapla
 • levent 8 yıl önce Şikayet Et
  Bu da onların Ke mal abısi. Bizim cunta sevdalısı da Almanyaya Hollandaya mektup yazıp duruyor - Mektubunda Siz hele DHKP C ve PKK yı kullanın taksim i karıştırım bizim ergenekon takımı da size destek verecek - sonra dileyin benden ne dilerseniz - THY yi size vereyim değil üçüncü havalimanı yapmak Atatürk havalimanını kapatayım değil Üçğncü köprü yapmak yapılmış olan 2 köprüyü kapatıp yerlerine incir ağacı dikeyim - nükleer santral şöyle dursun bütün yerli hidro kaynaklarını yok edip tümüyle doğalgaz santrallerine döneyim - emret führer im inönü nasıl hitler e hayran sa bende onun öz be öz kızına hayran olayım
  Cevapla
 • mehmet özkaya 8 yıl önce Şikayet Et
  mason baradeyden ne bekliyorsunuz?. israil yanlısı baradey amerikanın ve israilin adamı..seçilen firavun soyundan gelen kıpti hırıstiyan yeni cumhurbaşkanıyla aynı paraleldeki adam .bunların islamla falan alakaları yok.avrupa ve amerikanında demokrasi falan istedigi yok.onlar kendilerine uşak arıyorlar.olmıyanı deviriyorlar.kalanlara bakın.arap dünyasında
  Cevapla
 • Ahmet Gül 8 yıl önce Şikayet Et
  bizde de bir nobelci var, o bundan farklımı sanki.. batıdaki nobel alanlar ilim dalında, müslümanlarınki ülkesine düşmanlıkla !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de ilk Maymun Çiçeği vakası tespit edildi! Bakan Koca'dan açıklama
The Economist: Erdoğan zaferle dönüyor