Libya lideri Kaddafi, ateşkes istedi

Libya, doğuda kontrolünü elinde tutan muhaliflerle ateşkes ve müzakereye hazır olduğunu bildirdi, NATO'nun hava saldırılarının derhal durması çağrısında bulundu.

Libya lideri Kaddafi, ateşkes istedi
Libya lideri Kaddafi, ateşkes istedi
GİRİŞ 26.05.2011 22:35 GÜNCELLEME 26.05.2011 22:35
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Başbakan El Bağdadi Ali El Mahmudi, başkent Trablus'ta gazeteciler yaptığı açıklamada, "Libya ateşkes konusunda ciddi. Bu, başta NATO olmak üzere her tarafın ateşkesi olmalı" dedi.

Muhaliflerin ana talebi olan Libya lideri Muammer Kaddafi'hin gitmesini ise reddeden Mahmudi, "Kaddafi, Libya halkının lideridir. Libya halkının düşüncesine o tercüman olur. O libya halkının kalbindedir. O ayrılırsa tüm Libya halkı ayrılır" dedi.

Muhaliflerin kurduğu Milli Geçiş Konseyi'ni, "yıkmak istedikleri aynı düzenin eski üyeleri" olarak nitelendiren Mahmudi, ancak görüşmek için muhaliflere kapılarının açık olduğunu belirtti. Mahmudi, tüm Libya'yı temsil eden popüler gruplarla görüşmeye hazır olduklarını kaydetti.

Kaddafi'nin hayatta ve sağlığını iyi olduğunu söyleyen Mahmudi, "Sağlığı iyi. görevinin başında. İyi durumda ve hareketlerine bir kısıtlama yok. İhtiyacımız olduğunda kendisiyle temas kuruyoruz veya o bizimle temas kuruyor. Kendisine sağlığını soruyoruz" diye konuştu.

Independent gazetesinde bugün yer alan bir haberde, Libya Başbakanı El Mahmudi'nin NATO üyesi bazı ülkelere bir mektup göndererek, Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği tarafından denetlenecek ve kontrol altında tutulacak bir ateşkes çağrısı yaptığı bildirilmiş, İspanya da bu haberi doğrulamıştı.

ABD ise Libya'nın ateşkes önerisini güvenilir bulmamıştı. Beyaz Saray milli güvenlik danışman yardımcısı Ben Rhodes, Libya'nın BM'nin kararlarına uymadığını, Libya kuvvetlerinin hala yerleşim yerlerine saldırma durumunda olduğunu, bu sebeple ABD'nin askeri operasyona devam edilmesinden yana olduğunu söylemişti.

AA

ETİKETLER
çatışma
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • yilmaz yilmazoglu 9 yıl önce Şikayet Et
    Kaddafi Eğitimini Türkiye de yaptığına göre !. Kaddefi askeri eğitimini Türkiyede aldı.İşte bu onu o koltuktan etmenin zor olduğunu gösteriyor.Darbe yaparak iktidara gelmiş.Türkiye Dünya ve olimpiyat darbe şampiyonu bir ülke olduğuna göre gerisini siz düşünü........
    Cevapla
  • Haldun Demircialioğlu 9 yıl önce Şikayet Et
    Bulunmaz Hint Kumaşı. Kaddafi Bulunmaz Hint Kumaşı... Yapıştı ya ülkesini ateşe atar bırakmaz yine de koltuğu. Ya hakkında kaset maset yokmu koysalarda onu da o koltuktan indirseler. Başka yolu yok heralde...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Meteoroloji saat verip uyardı, kar geri geliyor!
İsrail Aksa'nın altını oyuyor - Günün gazete manşetleri