Yanığa ve yanık acısına ne iyi gelir? Evde uygulayabileceğiniz doğal yanık tedavisi

Yanıklar, cildin normal ısısından yüksek ısıya maruz kalması sonucu doku zedelenmesi oluşmaktadır. Yanığın derecesine göre tedavi yöntemleri uygulayarak iyileşme süreci hızlandırılabilir. Yanık tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise halk arasında yaygın olarak bilinen yanlışlardır. Peki doğru yanık tedavisi nasıl uygulanır? İşte birinci derece yanık tedavisi yöntemleri...

Yanığa ve yanık acısına ne iyi gelir? Evde uygulayabileceğiniz doğal yanık tedavisi
Yanığa ve yanık acısına ne iyi gelir? Evde uygulayabileceğiniz doğal yanık tedavisi
GİRİŞ 13.06.2020 08:52 GÜNCELLEME 13.06.2020 08:52
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yanık, en genel tabiriyle yüksek ısıya maruz kalma sonucu cildimizde oluşan tahribatlardır. Yanığın şiddetine göre derecelendirilerek farklı tedaviler uygulanmaktadır. Yüksek ısıya maruz kalma sonucu ciltte farklı semptomlar görülmektedir. Basit yanıklarda evde tedavi uygulanabilirken ilerki boyutlarda olan yanıklar riskli durumlar oluşturduğu için doktora başvurulması gerekmektedir. Yanıkların tehlike boyutları derecelendirerek tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 

YANIK DERECELERİ 

Yanıklar, yüksek ısı, kanar su, elektrik gibi nedenlerden dolayı görülen ve doku zedelenmesine sebep olan yaralanmalardır. Yanan yerin dokuyu ne kadar tahrip etmesine bağlı derecelendirilir ve ona göre tedavi uygulanır. Yanıkların şiddetine göre dereceleri:

 

 

1. Derece Yanıklar: Daha çok derinin yüzeysel yanması sonucu oluşan yaralardır. Cildin üst düzeyinde oluşan tahribat, kızarma ve ağrı oluşturmaktadır. 
2. Derece Yanıklar: Derinin ikinci tabakasına inen yanmalardır. Şişme ve ağrıya neden olmaktadır. 
3. Derece Yanıklar: Cildin alt tabakasında bulunan yağ duvarına ulaşarak yanması sonucu ortaya çıkan yanıklardır. Sinirlerin zarar görmesi sonucu hissizleşmesine neden olan yanıklardır. Bu tip yanıklarda acil müdahale edilmek üzere doktora gidilmesi gereklidir.
4. Derece Yanıklar: Cildi de aşarak kemiklere kadara ulaşan yanıklardır. En riskli derece olan bu yanık tipinde acilen müdahale edilmesi için doktora başvurulması gereklidir.

YANIKLARA NE İYİ GELİR?

Vücudun herhangi bir yeri çok fazla ısıya maruz kaldığında doku zedelenmesi olarak görülen yanıklar, ileri derecelerde değil ve vücudun büyük bir kısmında görülmediyse evde doğal yöntemlerle müdahale edilebilir. Özellikle gün içinde yaşanan kazalar sonucu doktora gerek kalmadan tedavi edilmesi mümkün görülmektedir. Ancak yanık bölgesel olarak büyük bir yer kaplıyorsa doktorun müdahale etmesi en doğrudur. Yanıklarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey enfeksiyon riskini azalmaktır. Yanık vakalarda yapılması gereken ilk şey soğuk suyun altına tutulmasıdır. Alternatif olarak evde uygulanabilen yanık tedavileri:

1- Yanık tedavisinde ilk yapılması gereken yanıcı olan şeyden uzak durarak vücudun normal ısısına ulaşması için buzsuz soğuk su uygulaması tavsiye edilir. Yanık tene direkt olarak buz uygulaması tehlikelidir kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. Su ile yıkamak tedavinin başlangıç aşaması için en etkili tedavi yöntemidir.
2- Halk arasında yanık bitkisi olarak bilinen aloe vera yanık tedavisinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Aloe vera bitkisinin içinde bulunan jeli çıkararak yanık bölgeye uygulandığında acının kısmen dinmesine ve yaranın daha çabuk tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. 
3- Yanıkların tedavi edilmesinde en etkili tedavi yöntemlerinden biri de patates kürüdür. 1 adet orta boy patates rendelenerek yanan bölgeye uygulanır ve gazlı bez sararak 12 saat bekletilir.
4- Evde yapılan müdahaleler sonucunda yanıklarda küçük küçük su toplayan kabarcıklar oluşuyorsa o kabarcıklarla temas edilmemesi gerekmektedir. Kabarcıkların patlaması enfeksiyon riskini çoğaltabilir ve bundan dolayı dikkat edilmesi gerekir. 

YANIK TEDAVİSİNDE YAPILAN YANLIŞLAR

Yanıkların derecelerine göre tedavi uygulanmaktadır. Eğer bu tedaviler yanlış yöntemlerle uygulanırsa yaranın iyileşmesinden çok enfeksiyon riskini çoğaltmaktadır. Bundan dolayı uzmanların görüşleri dikkate alınarak yanık tedavisine başlanmalıdır. Yukarıda belirtilen doğal tedavi yöntemleri doktorların tavsiyeleri göz önünde bulundurularak önerilmektedir. Ancak halk arasında yaygın bilinen bazı yanlışlar vardır. Ve bu yanlış tedavi yöntemleri yanıklar üzerinde uygulanırsa iyileşme sürecini uzatarak kişiye daha çok acı vermektedir. Yanık tedavisinde bilinen yanlışlar şöyledir:

- Buz: Buz tek başına yanık olmayan sağlıklı cilde uygulandığında dahi bu yanığı denen cilt tahribatlarına neden olmaktadır. Bundan dolayı yanan bölgeye buzun uygulanması cildin daha çok tahriş olmasına neden olmaktadır.
- Diş Macunu: Halk arasında bilinen diğer bir yanlış uygulama ise yanığın üzerine diş macunu sürmektir. 
- Tereyağı: Yanan bölgenin ısısını düşürmek gerekirken tereyağı ısının düşmesine engel olarak yükseltmektedir. Bu da yanığın tedavi edilmesine engel olmaktadır.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Umut 1 ay önce Şikayet Et
    1. Ve 2. Derece yanıklar için önerebileceğim tek doğal tedavi yöntemi kantoron yağıdır. Tecrübe ile sabittir
    Cevapla
  • şenol 1 ay önce Şikayet Et
    yanık için hemen bulunabiliyorsa yumurtanın akını o bölgeye uygularsanız çok çabuk iyileştiğini göreceksiniz tabi şifa her zaman RABBİMDEN.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ayasofya'nın cami olduğu 1904'lü yıllar...
Arap dünyası Ayasofya'yı konuşuyor! Dikkat çeken yorumlar