Bursa'da çift taraflı dudak-damak yarığı ile doğan bebeğe başarılı müdahale!

Bursa'da çift taraflı dudak damak yarığı ile dünyaya gelen 2,5 aylık İslam bebek 10 haftalık tedavi sürecinin ardından cerrahi müdahaleye hazır hale gelecek. Minik kız ameliyatla sağlığına kavuşacak.

Bursa'da çift taraflı dudak-damak yarığı ile doğan bebeğe başarılı müdahale!
Bursa'da çift taraflı dudak-damak yarığı ile doğan bebeğe başarılı müdahale!
GİRİŞ 21.08.2021 12:10 GÜNCELLEME 21.08.2021 12:10
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bursa'da yaşayan Suriyeli Rıdvan ve Şeyma Elmuhne çiftinin kız çocukları, çift taraflı dudağı yarık olarak dünyaya geldi. Damağı ve dudağı yarık olan minik bebeğin burnu gözüküyordu. Çocuğun tedavisin yaptırmak için uğraşan aile, çareyi BUÜ'de buldu. Prof. Dr. Bülent Baydaş'ın 10 hafta yapacağı tedavinin ardından minik bebek ameliyat olup sağlığına kavuşacak.

Iraklı hasta şiddetli ağrılarından Gaziantep'te olduğu operasyonla kurtulduIraklı hasta şiddetli ağrılarından Gaziantep'te olduğu operasyonla kurtuldu10 HAFTA SONRA DÜZELECEK


İslam bebeğin tedavi süreciyle ilgili bilgi veren Bülent Baydaş, "Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dudak-damak yarığıyla doğan bir çocuk haberi geldi. Biz çocuğun fotoğraflarını istedik. Çift taraflı dudak-damak yarığıyla dünyaya gelmiş. Solunumu gayet iyiydi. Beslenme için herhangi bir şeye ihtiyacı yoktu. Anneden gelen östrojen hormonu seviyesi doğumdan sonra ilk 40 gün içinde en yüksek seviyededir. Bu tür anomaliye sahip çocuklarda vakit geçirmeden müdahale edilmesi son derece mühimdir. 6 haftadan sonra yapılan müdahalelerin başarı şansı daha düşüktür. 11 Haziran 2021 tarihinde çocuk yoğun bakımında, İslam bebeğin ağız ölçüsü alınıp, nazo-alveolar şekillendirme cihazı uygulanmasına karar verildi. Aygıt iç kısmı yumuşak, dışı akrilik dual plaktan hazırlanmış. Yumuşak akrilik ve tel ilaveler yapılarak, burun basıklığının düzeltilmesine ve alveolar (çene kemiğinin diş çukurunu kapsayan kısmını) şekillendirmeye başlandı. Pre-maksillanın (ön çenenin) yerine ve orta hatta alınması işlemi için haftalık kontrollerde yumuşak akrilikten destek eklemeler yapıldı. Burnun kartilajının (kıkırdağının) yükseltilmesi için de benzer uygulamaya devam edildi. Bu işlemler yaklaşık 10 hafta kadar devam edecek. İslam şu ân operasyona hazır hâle geldi. Her hafta düzenli kontrolleri var. Çocuğun bu tedaviler ve yapılan operasyon sayesinde yüzünde çok az iz kalacak. İnşallah burnu çok düzgün olacak" dedi. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Başkentli 2 yıl önce Şikayet Et
    Benim bebeğimde tek taraflı doğdu inşallah bende Hacettepe hastanesinde ameliyatını yaptircam dua edin inşallah
    Cevapla
  • Yakub 2 yıl önce Şikayet Et
    Allah cc mübarek eylesin Maşaallah la kuvvete illa billah. Doktorlarımız barekallah çok ilerledi. Bu tedavi yöntemini ilk defa okudum duydum. Sağlık bütün insanların ortak değeri , hakkıdır. Herkesin yaşama hakkı var. Aileye sabırlar diliyorum. Allah cc çok ecir sevap verecek inşaAllah.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Özgür F-16 testleri başarıyla geçti: Hedefi tam isabetle vurdu
ABD'li milyarderlerden Filistin protestolarına baskı!