Melih Gökçek kimdir? Aslen nereli kaç yaşındadır? Eşi ve çocukları...

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek kimdir? Uzun senelerdir AK Parti'de siyaset hayatına devam eden şimdilerde ise MHP'ye geçeceği iddia edilen Melih Gökçek aslen nerelidir? İşte Melik Gökçek'in yaşı ve biyografisi

Melih Gökçek kimdir? Aslen nereli kaç yaşındadır? Eşi ve çocukları...
Melih Gökçek kimdir? Aslen nereli kaç yaşındadır? Eşi ve çocukları...
GİRİŞ 02.11.2018 09:18 GÜNCELLEME 02.11.2018 09:18
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin başkenti Ankara'nın eski Belediye Başkanı olan Melih Gökçek kimdir? Uzun yıllardır AK Parti'de görev yapan şimdiler ise MHP'nin adayı olacağı iddia edilen Melik Gökçek kaç yaşındadır? Melik Gökçek eşi ve çocukları kimdir? İşte son dönemde adı sıkça gündemde olan Melih Gökçek'in biyografisi

MELİH GÖKÇEK KİMDİR?

 

 

20 Ekim 1948 senesinde dünyaya gelen Melih Gökçek aslen Şanlıurfa Halfetili’dir Babası Avukat Ahmet Gökçek, Gaziantep il başkanı olduğu için Melih Gökçek’in çocukluğu Gaziantep’te geçmiştir.

Ankara Keçiören’den 20 Ekim 1948 senesinde dünyaya gelen Melih Gökçek, halen günümüzde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Melih Gökçek aslen Şanlıurfa Halfetili’dir. 1975 senesinde Nevin Gökçek ile hayatını birleştiren Melih Gökçek'in bu evlilikten iki evladı bulunmaktadır.

Siyasi Kariyeri

25 Mart 1984 yerel seçimleri’nde Keçiören belediye başkanlığını kazandı. 1989 yerel seçimlerinde ikinci defa Keçiören belediye başkanlığı görevine aday oldu. Fakat seçimi kazanamadı. 1991 yılı hem siyasi hem bürokratik hayatında dönüm noktası yaşayan Gökçek, ANAP’tan istifa ederek Refah Partisi’ne geçti. 20 Ekim 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi Ankara milletvekili olarak meclise girdi.

2 yıl 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu. 1994 Türkiye seçimlerinde 6.500 oy farkla büyükşehir belediye başkanlığını kazandı. Belediye başkanlığı görevindeyken “Periler Ülkesinde” adlı heykeli Altınpark’tan kaldırtırken sarfettiği “Böyle sanatın içine tükürürüm” sözü, tartışma yaratmıştır.

Refah Partisi’nin kapatılması üzerine Fazilet Partisi’ne geçen Gökçek, 1999 yılı belediye seçimlerinde ikinci kez Ankara büyükşehir belediye başkanlığına aday oldu, yapılan seçimlerde %33,7 oyla ve 30.000 oy farkıyla Ankara tarihinde iki kez üst üste seçilen ilk belediye başkanı oldu.

2004 yerel seçimlerinde üçüncü kez, 29 Mart 2009 yerel seçimleri seçimlerinde dördüncü kez, 30 Mart 2014 yerel seçimleri seçimlerinde 5. kez aynı göreve geldi ve Ankara tarihinde ilk kez beş dönem üst üste büyükşehir belediye başkanlığına seçilen kişi oldu. Ankara’da en uzun süre görev yapan belediye başkanıdır.

Başkanlık yaptığı dönemde büyükşehir belediyesi “Avrupa Şeref Bayrağı” (2001) ve “Avrupa Şeref Plaketi” (2003) ile ödüllendirilmiştir. 10 Ekim 2009 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından, kentsel, çevresel, sosyal, kültürel ve uluslararası ilişkilerde dünyada örnek teşkil edecek çalışmalar yapan kentler ve belediyelere verilen Avrupa Ödülü’nü parlamento başkanı Lluís Maria de Puig’den almıştır.

Mayıs 2010’da OICC Toplantısı'nda Belediye Projeleri alanında 4 ayrı kategoride verilen ödüllerin 3'ünü toplayan Ankara, “Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi” ile Kentsel ve Bölgesel Planlama Birinciliği'ni, “Göksu Park” ile Çevre Düzenlemesi Birinciliği'ni ve “Mogan Park” ile de Çevre, Koruma ve Sürdürülebilir Kalkınma İkinciliği'ni 54 ayrı ülkeden 170 temsilcinin arasında kazandı.

melih-gökçek-ailesi

Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek kimdir?

20 Ekim 1954 doğumlu olan Nevin Gökçek aslen Düzceli. Akçakoca ilçesinden olan Nevin Gökçek'in asıl mesleği ise öğretmenlik. Gazi Üniversitesi matematik öğretmenliği mezunu olan Nevin Gökçek, 27 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli oldu.

1975 yılından beri Melih Gökçek ile evli. Melih Gökçek ile Nevin Gökçek'in uzun soluklu evliliklerinden 2 çocukları vardır.

Ahmet Gökçek ve Osman Gökçek kimdir?

Ahmet Gökçek  : Nevin ve Melih Gökçek'in oğullarından birinin ismi Ahmet Gökçek, diğerinin ismi Osman Gökçek. Ahmet Gökçek, Hülya Cerit ile evli ve bu evlilikten çocukları var. Osmanlıspor'un başkanlığını yapan Ahmet Gökçek, sık sık spor kamuoyunun gündemine gelen bir isim.

Osman Gökçek : Melih ve Nevin Gökçek'in diğer oğlu Osman Gökçek, 12 Ekim 1983 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Hamdullah Suphi İlkokulu’nda, ortaokulu TED Ankara Koleji’nde bitiren Osman Gökçek, lise öğrenimini ise Samanyolu Koleji’nde aldı. Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümünü mezunu olan Osman Gökçek, Beyaz TV'nin başında bulunuyor.

YORUMLAR 6
 • Tahir kaya 6 yıl önce Şikayet Et
  Allah yolunu açık etsin Melih başkan
  Cevapla
 • Memoral 6 yıl önce Şikayet Et
  Adam 23 sene başkanlık yapmış doğan çocuk 23 yaşına giriyor ve bazı gençler adama bi git artık diyor
  Cevapla
 • KILIÇ 6 yıl önce Şikayet Et
  İşini iyi bilen ve iyi yapan samimi ve mert bi başkandı...onu özleyeceğiz.
  Cevapla
 • Sütçü 6 yıl önce Şikayet Et
  Allah severse neyin yokki,Allah sevmezse neyin varki...
  Cevapla
 • tora 6 yıl önce Şikayet Et
  beştepede "yedik içtik zaten davetliydim" diye basın açıklaması yaparsa şaşırmayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC vatandaşlarına müjde
Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'da yankılandı! Yunan basını çıldırdı