Türkiye’nin diplomasi zaferinin detayları ortaya çıktı

Tahıl koridoru, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleri sonucunda açık kaldı. G20 Liderler zirvesi sonuç bildirgesinde de yer alan konuda, Erdoğan'ın yürüttüğü "lider diplomasisinin" etkili olduğu belirtildi.

GİRİŞ 17.11.2022 19:39 GÜNCELLEME 17.11.2022 19:39
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

G20 Liderler Zirvesi sonuç bildirgesinde de duyulan memnuniyetin ifade edildiği tahıl koridorunun açık kalmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü “lider diplomasisi” etkili oldu. Bununla birlikte Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın mevkidaşlarıyla yakın teması ve “kırmızı hattın” yeniden aktive edilmesi, Türkiye’yi uluslararası alanda takdir edilen diplomasi zaferine götürdü.

Avrup Birliği'nden Türkiye ve Birleşmiş Milletler'e 'tahıl koridoru' teşekkürüAvrup Birliği'nden Türkiye ve Birleşmiş Milletler'e "tahıl koridoru" teşekkürü

Düğüm Türkiye'de çözüldü... Aşama aşama tahıl krizi böyle aşıldıDüğüm Türkiye'de çözüldü... Aşama aşama tahıl krizi böyle aşıldı

İsveç'ten açıklama: Erdoğan'a teşekkür ederizİsveç'ten açıklama: Erdoğan'a teşekkür ederiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres riyasetinde 22 Temmuz'da imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi belgesinin geçerliliğinin 120 gün daha uzatıldığı açıklandı. 22 Temmuz'da belgenin imzalanmasının ardından İstanbul'da Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM yetkililerinin görev aldığı Müşterek Koordinasyon Merkezi kurulmuş, Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın sevkiyatı için "tahıl koridoru" oluşturulmuştu. 29 Ekim'de Sivastopol'da gerçekleşen saldırı sonrasında Rusya Federasyonu tarafından tahıl inisiyatifi askıya alınırken, Türkiye'nin yoğun çabaları sonucu kriz aşılmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 Kasım'da yaptığı açıklama ile tahıl koridorunun yeniden açıldığını açıklamıştı. G20 Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde de Türkiye'nin aracılık ettiği anlaşmadan duyulan memnuniyet ifade edilmişti. Anlaşmanın geçerliliğinin dolmasına iki gün kala Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, anlaşmanın 120 gün süreyle uzatılmasına karar verildiğini kamuoyuna duyurdu.

Zelenskiy'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürZelenskiy'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür


"KIRMIZI HAT" YİNE DEVREDE

Söz konusu uzatma kararının altında Türkiye'nin yürüttüğü yoğun diplomasi trafiğinin etkili olduğu ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

“Lider diplomasisi” yürüten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da tahıl koridorunun açık kalmasına yönelik yoğun çalışmalar yaptı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna Savunma Bakanı Aleksi Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile yakın temas içinde olan Akar, “görüşmelerinde tahıl girişiminin tüm taraflar için yararlı olduğu, bunun bozulmasının tüm taraflar için sıkıntı oluşturacağını” vurguladı. Tahıl krizinin çözümüne yönelik çalışmalar çerçevesinde mayıs ayında hayata geçirilen "kırmızı hat" diplomasisi de bu süreçte Bakan Akar'ın talimatı üzerine yeniden aktive edildi. Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, anlaşmanın uzatılmasına yönelik Ukrayna ve Rusya askeri yetkilileri ile bu hat üzerinden yoğun görüşmeler gerçekleştirdi.

DİKKATİ ÇEKEN YER SEÇİMİ

Telefon diplomasisi ve yoğun görüşmelerin ardından Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM temsilcileri dün bir araya geldi. Heyetlerin görüşeceği yer "tahıl koridorunun" temellerinin atıldığı Kalender Kasrı olarak belirlendi. Askeri heyetler Milli Savunma Bakanlığının koordinatörlüğünde dün Kalender Kasrı’nda bir araya geldi. Olumlu ve yapıcı bir havada geçen görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı, "Geride bıraktığımız 4 aylık dönemde 500’e yakın gemi ile 11 milyon tondan fazla tahıl ve gıda maddesinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ile bu anlaşmanın dünyanın gıda temini ve güvenliği için ne denli önemli ve faydalı olduğu açıkça görülmüştür. Anlaşmanın uzatılması iradesini ortaya koyan BM’ye, Genel Sekreter Sayın Guterres’e, Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’e ve Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” açıklamasıyla tahıl koridorunun açık kalacağını duyurdu.

KAYNAK: İHA
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 40
 • Deli dumrul 2 ay önce Şikayet Et
  chpkk kamal napıyo? pkk lı duran kalkan ile kasım bombaları hazırlıyor alçak hainler.
  Cevapla
 • Orhan Hak 2 ay önce Şikayet Et
  Dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'ye nasip eden Rabbime şükürler olsun, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a Devletimize Sayın Devlet Bahçeli'ye Allah sağlıklı uzun ömürler ihsan etsin Allah başımızdan eksik etmesin Amin
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Aslında tahıllı türkiyeye getirip Afrika'daki ülkelere gönderip a.b.d ve Avrupa ülkelerine göndermemeliydik
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Avrupa birkaç yıl kadar aç kalmalıydı.
  Cevapla
 • misafir hhv 2 ay önce Şikayet Et
  herkes teşekkür ediyor.ben de onlara diyorum ki eğer samimi iseniz Nobel Barış veya ekonomi ödülünü sn.cumhurbaskanimiza verin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Büyük Türk milleti depremzedelerin yanında: Marketteki tüm malzemeleri bölgeye gönderdi!
Milli Eğitim Bakanı duyurdu! 10 ilde tatil süresi uzatıldı