Manisa'da ortaokul öğrencisi İstiklal Marşı okuma yarışmasında ikinci oldu! Ama ödülü almadı...

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100.yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü vesilesiyle Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği İstiklal Marşı okuma yarışmasına katılan 6,.Sınıf öğrencisi Asu Turan yarışmada ikinci oldu. Küçük kız İstiklal Marşı'na ödül konmayacağını dilen getirerek ödülü kabul etmedi.

Manisa'da ortaokul öğrencisi İstiklal Marşı okuma yarışmasında ikinci oldu! Ama ödülü almadı...
Manisa'da ortaokul öğrencisi İstiklal Marşı okuma yarışmasında ikinci oldu! Ama ödülü almadı...
GİRİŞ 05.03.2021 08:49 GÜNCELLEME 05.03.2021 08:49
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılı olması sebebiyle il genelindeki ortaokul öğrencileri arasında "Bil İstiklali Koru İstikbali" temasıyla İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışması düzenlendi. Yarışmaya Kula ilçesindeki 10 ortaokuldan katılan öğrenciler, sergiledikleri performansla salondaki katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Yarışmada Jeopark Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Zehra Eylül Kasar birinci olurken, Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Asu Turan ise ikinci oldu.

İnşaat işçisinin inanılmaz yeteneği! İnşaatta çalışırken 100'den fazla ilahi besteledi


 
Mehmet Akif Ersoy nasıl kabul etmediyse bende kabul edemezdim

Yarışmada sergilediği performans ile adeta göz dolduran Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Asu Turan, İstiklal Marşı'nı okuduğu sırada salonda bulunanlara da duygu dolu anlar yaşattı. Yarışmada 2'nci olan Asu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından dereceye giren öğrencilere verilen ödülü de kabul etmedi. İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un izinden gittiğini belirten Turan, Ersoy'un o dönemde para ödülü için yarışmaya katılmak istememesi ve sonrasında verilen para ödülünü kabul etmemesinden etkilendiğini söyledi. Şair Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdıktan sonra bu marşın Türk milletinin bir eseri olduğunu savunması ve kitaplarında buna yer vermesinden dolayı katıldığı yarışmada verilen ödülü kabul etmediğini ifade eden Asu Turan, "Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisiyim. Düzenlenen yarışmaya katıldım ve dereceye girerek yarışmada ikinci seçildim. Fakat yarışma sonunda verilen ödülü kabul etmedim. Çünkü ecdadımız Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'nı yazdığı dönemde para ödülünü kabul etmemiş, sonrasında ise verilen ödülü bir kuruma bağışlamıştı. Tarih kitaplarından bunu okuduğumda çok etkilendim. Bu sebeple yarışmadaki kitap ödülünü kabul etmedim. Millete adanmış bir marş için ödül kabul edemezdim" dedi.Öğrencisinin bu duyarlı davranışından dolayı gurur duyduğunu ifade eden Fatih Ortaokulu Müdürü Güngör Zobudoğuş, öğrencisini tebrik ederek eğitim öğretim hayatında başarılar diledi. Yarışmada birinci olan Jeopark Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Zehra Eylül Kasar ise, önümüzdeki günlerde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde düzenlenecek yarışmaya katılmaya hak kazandı. Zehra Eylül Kasar, Manisa'da da ilçelerde birinci olan öğrenciler ile yarışmaya katılarak, Kula'yı temsil edecek.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 23
 • Münevver 3 yıl önce Şikayet Et
  Güzel yüreğinden öpüyorum seni Allah bahtını da yolunuda acik eylesin güzel kız
  Cevapla
 • Azim 3 yıl önce Şikayet Et
  Tebrik ederim seni
  Cevapla
 • Elif naz aydın 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel aferin
  Cevapla
 • Ayşe Nur 3 yıl önce Şikayet Et
  Aferin sana canım benim
  Cevapla
 • Serkan Vergül 3 yıl önce Şikayet Et
  Tebrik ediyorum. Yüreğine sağlık yolu ve bahtı açık olsun inşaallah
  Cevapla
 • Zuzu 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben her İstiklal Marsımızda hüngür hüngür agliyorum. Bu bambaska bir his. Bu güzel kızımızı tebrik ediyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sokak köpeği adama saldırdı, köpeksever kadın polise "vurma" diye bağırdı!
Moody's'ten son dakika Türkiye kararı! Bakan Şimşek 'ilk defa' deyip duyurdu