Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü 2023 hangi güne denk geliyor?

Babalar Günü için geri sayım başladı. Her sene haziran ayında kutlanan Babalar Günü için 2023 tarihi yaklaştı. Tarihte ilk kutlanan Babalar Günü, 19 Haziran 1910 yılında Washington'da gerçekleşti. Peki Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü 2023 hangi güne denk geliyor?

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü 2023 hangi güne denk geliyor?
Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü 2023 hangi güne denk geliyor?
GİRİŞ 17.06.2023 10:32 GÜNCELLEME 17.06.2023 10:32

Babalar Günü yarın yaşanacak. Ülkemizde de kutlanan Babalar Günü, Haziran ayında gerçekleşecek. Babalar Günü, 1972 senesinde Amerika Birleşik Devletleri'nde resmi tatil ilan edildi. Türkiye'de Babalar Günü tarihi Haziran ayının 3. haftasında kutlanıyor. İşte Babalar Günü hakkında detaylar...

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Ülkemizde Babalar Günü her sene Haziran ayının 3. haftasında gerçekleşmektedir. Babalar Günü 2023 yılında 18 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

Amerikan İç Savaşı gazisi kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşündü. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğu yalnız başına büyüttü. Bu durumun da etkisiyle Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başladı. Çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelendi.

Babalar Günü ilk olarak 19 Haziran 1910 tarihinde Washington'un Spokane şehrinde kutlandı. 1924 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları destekledi ama resmi olarak Babalar Günü kabul edilmedi. 1966'da o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını söyleyen bir bildiri yayımladı. 1972'de başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak Amerika'da resmi tatil ilan edildi.

Nur Saydan Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Nur Saydan
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye uyarısı! Farkındayız deyip duyurdu: Hazırlıklıyız!
15 Temmuz'un konuşulmayan yanı: Karanlık eller sadece darbecilerin değildi!