Matematik becerinizi gösterin #7: 3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını bulabilir misin?

Mantıksal zekânızı geliştirmeye yardımcı olacak 3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını 15 saniye içerisinde bularak, ben matematikte daha iyiyim diyenlere meydan okuyun!

GİRİŞ 12.02.2024 08:19 GÜNCELLEME 12.02.2024 09:28
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını bulmanız için hazırlanan zekâ testi kısa süreli olarak geçmiş bilgilerinizi hatırlayabileceğiniz ve matematiksel zekânızı test edebileceğiniz bir beyin egzersiz alıştırmasıdır.

Matematik becerilerinizi ortaya çıkarmak adına hazırlanan bu tarz testler, geçmişte öğrendiğinizi temel matematik becerilerinizi hatırlamanıza ve uygulamanıza olanak verirken aynı zamanda hafıza gelişimini ve problem çözme becerilerinizin de gelişmesini destekler.

Matematik konusunda kendinize güveniyor ve 3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını ben çözebilirim diyorsanız sizi böyle alalım!

3 ADIMDAN OLUŞAN BU İŞLEMİN CEVABINI 15 SANİYEDE BULUN

Matematik becerinizi gösterin #7: 3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını bulabilir misin?

Yukarıdaki görselde “ 6 / 2 ( 1 + 2 ) = ?” denkleminin bulunduğunu görüyorsunuz. Bu denklem aslında matematik bilgisi hala daha taze olan kişiler için oldukça basit olduğu gibi bilgileri unutanlar içinse bir miktar zorlayıcı olabilir.

3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını bulmanız için sadece 15 saniyeniz var. 15 saniye içerisinde tüm ihtimalleri ve öncelikleri düşünerek matematik işleminin cevabını bulabilecek misiniz? Süre başladı!

Matematik becerinizi gösterin #7: 3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını bulabilir misin?

Bu matematik bulmacasının çözmek için bazı temel matematik bilgilerine sahip olmanız gerekir. Doğru cevaba ulaşmak için işlem önceliği ve sırasına uymanız gerekir. Aksi halde işlem hatalı devam edecek ve hatalı bir sonuç bulacaksınız.

3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını bulmanız için size verilen sürenin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Her zaman olduğu gibi haberin en son kısmında bulmacanın cevabını veren görseli sizlerle paylaşacağız ancak önce siz kendinizi test ederek bu işlemin sonucunu belirleyin.

DOĞRU CEVABA GÖTÜREN 3 ADIM

Ve süre bitti. Bu matematik bulmacasında sizi doğru çözüme götürecek 3 aşama var. Bu aşamalardan birincisi işlem önceliği olan kısmı belirlemek… İşlem önceliği olan kısmı belirledikten sonra işlem sırasıyla önce birinci, sonra ikinci işlemi tamamlayıp son işlemi de yaparak sonuca ulaşacaksınız.

Cevaplarınız hazırsa hadi çözümü görelim!

Matematik becerinizi gösterin #7: 3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını bulabilir misin?

Evet, cevap “9”. Denklemde yer alan parantez içi işlem, işlem önceliğine sahip olduğu için önce o yapılır ve daha sonra soldan sağa doğru sırasıyla tüm işlemler yapılır.

3 adımdan oluşan bu matematik işleminin cevabını bulmak aslında bu kadar kolaydı. Peki, siz verilen sürede bu işlemin doğru cevabını bulabildiniz mi? Yorumlarda buluşalım!

İlginizi çekebilir;

Matematik becerinizi gösterin #2: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun ve kendinizi kanıtlayın!Matematik becerinizi gösterin #2: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun ve kendinizi kanıtlayın!

Meyve kodu kırma bulmacası: Denklemleri tamamlayarak kirazın değerini bulabilir misin?Meyve kodu kırma bulmacası: Denklemleri tamamlayarak kirazın değerini bulabilir misin?

Bu testi sadece çok zekiler çözebiliyor! Denklemi tamamlayarak yeşil üçgenin değerini 20 saniyede bulunBu testi sadece çok zekiler çözebiliyor! Denklemi tamamlayarak yeşil üçgenin değerini 20 saniyede bulun

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR 20
 • Dikkate alın 4 ay önce Şikayet Et
  Sırf sorunun cevabına yanlış diyenler için geldim dmfmldnfldm ARKADAŞLAR CEVAP 1 DEĞİL isterseniz gidip yt dan işlem önceliği yazın bakın yani en kötü kendinize bir şey katmış olursunuz :/
  Cevapla
 • A.sahin 4 ay önce Şikayet Et
  Yanlış sonuç 1 dir
  Cevapla
 • Burhan 5 ay önce Şikayet Et
  İşlem sırasına uyulmamış
  Cevapla
 • Hilal 5 ay önce Şikayet Et
  9 ilk bakışta buldum
  Cevapla
 • Aydın 5 ay önce Şikayet Et
  İlkokul sorusu bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş, Immobile'yi resmen duyurdu
Süleymancıları deşifre eden çağrı! Görmez'e itiraf ettiğin gibi...