Matematik becerinizi gösterin #6: Görseldeki sayılar arasındaki örüntüyü bulun ve soru işaretli yere gelecek olan sayıyı belirleyin

Matematik bulmacaları severlere müjde! Bu günün zekâ testi sizi biraz zorlayacak. Aşağıdaki görselde yer alan kareler içerisindeki sayıların diziliş mantığını keşfedin ve soru işaretli yere gelecek olan sayıyı 35 saniye içerisinde bulun!

Matematik becerinizi gösterin #6: Görseldeki sayılar arasındaki örüntüyü bulun ve soru işaretli yere gelecek olan sayıyı belirleyin
Matematik becerinizi gösterin #6: Görseldeki sayılar arasındaki örüntüyü bulun ve soru işaretli yere gelecek olan sayıyı belirleyin
GİRİŞ 26.01.2024 08:36 GÜNCELLEME 26.01.2024 09:37
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Matematik bulmacaları, zekâ testleri arasında en zorlayıcı olarak görülen ama en eğlenceli ve beyin çalıştırıcı olan egzersizlerden bir tanesidir. Beyin gücünü test etmek ve matematiksel zekânızın gelişmesini desteklemek için faydalıdır.

Matematik bulmacaları, kişinin yaratıcı düşünmesine ve problem çözme becerilerinin gelişmesine büyük ölçüde fırsat sunar. Matematik problemlerini bu tarz eğlenceli hale getirerek çözmek kişiyi büyük ölçüde tatmin eder.

Haber7.com ekibi olarak bu gün sizler için matematik bulmacalarında kendinizi gösterebileceğiniz bir test hazırladık.

Sadece dikkat seviyesi çok yüksek kişiler bu zekâ testinin cevabını 7 saniye içerisinde bulabiliyor: Turuncu çiçeğin değerini bulabilir misin?Sadece dikkat seviyesi çok yüksek kişiler bu zekâ testinin cevabını 7 saniye içerisinde bulabiliyor: Turuncu çiçeğin değerini bulabilir misin?

Hazırsanız teste geçelim!

MATEMATİK BULMACASI: RESİMDEKİ ÖRÜNTÜYÜ ÇÖZÜN VE SORU İŞARETİNİN YERİNE GELECEK OLAN SAYIYI BULUN

Matematik becerinizi gösterin #6: Görseldeki sayılar arasındaki örüntüyü bulun ve soru işaretli yere gelecek olan sayıyı belirleyinYukarıdaki görselde birbirinden bağımsız 4’e bölünmüş 3 ayrı kare kutu görüyorsunuz. Her bir kutu kendi içinde bir örüntüye sahip ve bir işlem gerektiriyor. Ancak 3. kutuda bir sayı eksik ve bu sayının ne olduğunu bulmamız gerekiyor.

Sizden matematik bulmacalarında başarınızı gösterebileceğiniz düzeyde bir şey istiyoruz. 35 saniye içerisinde görselde yer alan örüntüyü çözerek soru işaretli yere gelecek sayıyı bulmanızı bekliyoruz. Bu zorlayıcı mücadele için hazırsanız süreyi başlatalım ve vakit kaybetmeden örüntüyü çözerek soru işaretli alanın değerini bulmaya çalışalım!

Zekânızla herkesi alt edin: 30 saniye içerisinde denklemleri tamamlayarak üçgenin değerini belirleyebilir misiniz?Zekânızla herkesi alt edin: 30 saniye içerisinde denklemleri tamamlayarak üçgenin değerini belirleyebilir misiniz?

3, 2, 1... Süre başladı!

Matematik becerinizi gösterin #6: Görseldeki sayılar arasındaki örüntüyü bulun ve soru işaretli yere gelecek olan sayıyı belirleyin

Matematik bulmacalarında yer alan örüntüleri bulmak için farklı yollardan düşünmeyi denemelisiniz. Farklı bakış açıları ve taktikler geliştirmelisiniz. Bu tarz matematik bulmacalarını çözdükçe bu tür testlerden haz alacak ve matematiksel zekânızı geliştirmek için daha fazlasını çözmek isteyeceksiniz.

Matematik yeteneklerinizi test etmenize, unutulan bilgilerinizi gün yüzüne çıkarmaya yarayacak bu testte sürenin yavaştan sonuna geldik. Matematik bulmacası için herhangi bir yanıt bulabildiniz mi? Cevabı merak ediyor musunuz? Gelin doğru cevabı birlikte öğrenelim!

Matematik becerinizi gösterin #1: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulunMatematik becerinizi gösterin #1: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun

ŞİMDİ SONUÇLARI ÖĞRENME ZAMANI

Doğru cevabı bulamamanız sorun değil. Bunun için buradayız. Matematik bulmacasındaki soru işaretli alanın değerini nasıl bulacağınızı şimdi sizlere göstereceğiz. Çözümü iyi izleyin ve hafızanıza kazıyın. Bir sonraki denemeler de bu tarz durumlar ile karşılaşabilir ve bu çözümden esinlenebilirsiniz.

İşte matematik bulmacaları severler için hazırladığımız, görseldeki örüntüyü bularak soru işaretli yerin değerini bulmanız için tasarlanan zekâ testinin cevabı;

Matematik becerinizi gösterin #6: Görseldeki sayılar arasındaki örüntüyü bulun ve soru işaretli yere gelecek olan sayıyı belirleyin

Evet, doğru cevap 50’ydi! Peki, nasıl mı? İşte tam olarak şöyle;

Her bir karenin kendi içindeki sayıların 1, 2 ve 4. kutusunda yer alan sayılarının karelerinin topladığınızda 3. kutudaki değeri veriyor. Yani şöyle ki:

Birinci kare için; 1²+2²+3² = ?

Olacak şekilde bir işlem ile karşılaşıyoruz. Bu işleminin toplamı 1+4+9’dan 14 olarak bulunuyor ve bu da 3. Kutudaki değeri karşılıyor.

Matematik becerinizi gösterin #2: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun ve kendinizi kanıtlayın!Matematik becerinizi gösterin #2: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun ve kendinizi kanıtlayın!

İkinci kare için; 2²+3²+4² = ?

Olarak yapılacak işleminin toplamı da 4+9+16’dan 29 olarak bulunuyor ve bu da 3. Kutudaki değeri karşılıyor.

Matematik becerinizi gösterin #3: Yalnızca matematik konusunda uzman bir beyin bu viral matematik problemini 15 saniyede çözebilir!Matematik becerinizi gösterin #3: Yalnızca matematik konusunda uzman bir beyin bu viral matematik problemini 15 saniyede çözebilir!

Ve son olarak üçüncü kare için; 3²+4² +5² = ?

İşlemi kalıyor. Bu işlemde 9+16+25’den 50 olarak bulunuyor. Yani soru işaretinin yerine gelecek olan sayı 50!

Matematik becerinizi gösterin #4: Bu basit matematik problemini 10 saniyede çözün ve içinizdeki Newton’u ortaya çıkarın!Matematik becerinizi gösterin #4: Bu basit matematik problemini 10 saniyede çözün ve içinizdeki Newton’u ortaya çıkarın!

Umuyoruz ki bu tarz matematik bulmacalarından keyif alıyor ve bizi severek takip ediyorsunuzdur. Kendinizi ve yakın çevrenizi test etmek için bu zekâ testlerini sevdiklerinizle paylaşmayı, öneri ve isteklerinizi bize yorumlar kısmından ulaştırmaktan çekinmeyin!

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • Nidayim 5 ay önce Şikayet Et
  Farklı bir yöntem daha var ve sonuç 36 çıkıyor
  Cevapla
 • Epsilon 5 ay önce Şikayet Et
  Aslında o yöntemle 316
  Cevapla
 • mert 5 ay önce Şikayet Et
  hergün matematik olmaz ki.okulda bile haftada iki gün oluyordu.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türk düşmanı UEFA'dan yeni skandal!
Savaşacak asker bulamayan İsrail'den dikkat çeken karar!