Matematik becerinizi gösterin #3: Yalnızca matematik konusunda uzman bir beyin bu viral matematik problemini 15 saniyede çözebilir!

Matematiksel zekânızı test ederken eğleneceğiniz viral matematik bulmacası ile karşınızdayız. Bu matematik bulmacasını sadece matematik konusunda uzman bir beyin 15 saniye içerisinde çözebilir. Peki, siz bu kişiden biri misiniz?

GİRİŞ 04.10.2023 13:38 GÜNCELLEME 12.10.2023 09:37
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Zekâ testi çeşitlerinden bir tanesi olan matematik bulmacaları, çözerken verdiğiniz cevaba göre matematik zekâ seviyenizi test etmenin eğlenceli bir yoludur. Bu tarz zekâ testlerinde matematik problemini iyice analiz etmeniz, analitik ve mantıksal akıl yürütme becerilerinizi kullanmanız gerekir.

Zekâ testleri bulmacaları, problemleri eğlenceli bir hale getirerek basit bir soruyu bile ilginç hala getirerek her yaştan insan grubuna hitap eder. Diğer zekâ testi çeşitlerine göre matematik bulmacalarında cevap göz önünde değildir. İşlemleri yapıp doğru cevabı bulmak sizin matematiksel zekânıza kalır.

SADECE 15 SANİYEDE MATEMATİK BİLGİNİZİ KANITLAYIN

Yalnızca matematik konusunda uzman bir beyin bu viral matematik problemini 15 saniyede çözebilir!

Yukarıdaki görselde yer alan matematik bulmacası, matematiksel zekânızı test etmek için oluşturuldu. Görselde “60 / 5 ( 7 – 5 ) = ?şeklinde bir matematik problemi görüyorsunuz. Matematik konusunda uzman olan kişiler işlemi görünce nereden başlayacağını çok iyi biliyor.

Bu testi sadece çok zekiler çözebiliyor! Denklemi tamamlayarak yeşil üçgenin değerini 20 saniyede bulunBu testi sadece çok zekiler çözebiliyor! Denklemi tamamlayarak yeşil üçgenin değerini 20 saniyede bulun

Matematik problemi gördünüz ve cevabın düşündüğünüz kadar basit olmadığını fark ettiniz mi? O zaman süreyi başlatalım. Zekâ testi matematik bulmacasını çözmek için sadece 15 saniyeniz var. Oldukça dikkat edin, işlem hatası yapmayın.

SÜRE AKIYOR, CEVABI BULABİLDİNİ Mİ?

Süre gittikçe azalıyor, matematik probleminin doğru cevabını bulabildiniz mi ya da çözmeye nereden başlayacağınızı fark ettiniz mi?

60 / 5 ( 7 – 5 ) = ?

Bu matematik bulmacasında bir işlem önceliği var. Onu yaptıktan sonra sırasıyla işlemleri uygularsanız doğru cevabı elde edebilirsiniz. Bu kadar kopya bizce yeterli, şimdi sıra sizde! Süre bitti bitiyor.

Matematik becerinizi gösterin #1: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulunMatematik becerinizi gösterin #1: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun

3...

2...

1…

Ve süre bitti.

Evet, süre bitti. Matematik bilgisi olan kişiler için oldukça basit olan bu problemin cevabını birazdan aşağıda vereceğiz. Ama öncelikle bahsetmemiz gereken bir konu var. Matematikte işlem önceliği diye bir kural mevcut. Bu kurala göre öncelikle; Parantez, Üslü Sayılar, Çarpma ve Bölme (soldan sağa), Toplama ve Çıkarma (soldan sağa) olacak şeklinde yapılır.

Kuralı da tekrar hatırladığımıza göre isterseniz soruya tekrar bakın ve cevabınızı bir kere daha kontrol edin.

Matematik problemini tekrar kontrol edip cevabınızdan emin olduğunuza göre şimdi cevap görseline geçelim.

Matematik becerinizi gösterin #2: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun ve kendinizi kanıtlayın!Matematik becerinizi gösterin #2: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun ve kendinizi kanıtlayın!

İşte matematik konusunda uzman kişilerin bulabileceği matematik bulmacasının cevabı;

Evet, doğru cevap 24. Peki, nasıl 24 oluyor?

Yalnızca matematik konusunda uzman bir beyin bu viral matematik problemini 15 saniyede çözebilir!

Cevap görselinde de gördüğünüz gibi matematikte işlem önceliği sebebiyle öncelikle parantez içindeki işlem yani “(7-5)” çözülüyor.

7 – 5 = 2,

Ve matematik problemi şu hali alıyor; “60 / 5 X 2 = ?” İşlem önceliği sırası çarpma ve bölmeye geliyor ama burada ikisi de olduğu için soldan sağa olmak kaydıyla işlemler tek tek yapılması gerekiyor. Yani;

60 / 5 = 12,

12 X 2 = 24.

Evet, işte matematik bulmacasının cevabı bu kadar basitti. Peki, siz doğru cevabı bulabildiniz mi yoksa işlem sırasında karışıklık yapıp hatalı bir yanıt mı buldunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR 17
 • mehdi 2 ay önce Şikayet Et
  24 parantez içindeki dışardaki ile çarpıyorsun denklemler
  Cevapla
 • leyla 3 ay önce Şikayet Et
  Cevap 6. İlk önce çarpma olur, sonra bölme
  Cevapla
 • Sami 5 ay önce Şikayet Et
  Aralarında herhangi bir dört işlem işareti olmayan 5(7-5) işlemi çözülerek işlem devam etmelidir. Bu nedenle cevap 6 olmalıdır.
  Cevapla
 • Ersoy 6 ay önce Şikayet Et
  Bence kolaymış.
  Cevapla
 • yasin 7 ay önce Şikayet Et
  cevap 6
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe derbiyi kazandı! Şampiyonluk son haftaya kaldı
İsrail'e bir günde dört koldan darbe: Keskin nişancı, roket, pusu, füze salvoları