Matematik becerinizi gösterin #5: Görseldeki örüntüyü çözerek soru işaretli yere gelecek olan sayıyı 15 saniye içerisinde bulabilir misiniz?

Beyninizi aktif ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak olan Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulma üzerine kurulmuş matematik zekâ testi bulmacası ile karşınızdayız. 15 saniye içerisinde görseldeki örüntüyü çözün ve Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulun!

GİRİŞ 25.11.2023 08:19 GÜNCELLEME 25.11.2023 09:20
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Zekâ testleri, çevrimiçi platformlarsa son zamanlarda oldukça popüler olan, mantık, görsel algı, strateji gibi becerilerin gelişmesini sağlayan oyunlardır. Zekâ testleri, eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra, zihni uyararak egzersiz yapmasına da yardımcı olur.

Zekâ testleri aynı zamanda IQ gelişimine destek olurken, ileriki yaşlarda karşılaşılabilecek hafıza problemlerinin önüne geçmenizi de sağlar. Haber7.com ekibi olarak, bu gün sizler için beyninizi çalıştıracak matematik bulmacası ile karşınızdayız.

Daireler içerisinde yer alan sayıların arasındaki bağlantıyı çözerek, Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulma mücadelesine hazır mısınız? O zaman hadi soruya geçelim!

SADECE 15 SANİYE İÇERİSİNDE SORU İŞARETLİ YERE GELECEK OLAN SAYIYI BULUN

Matematik becerinizi gösterin #5: Görseldeki örüntüyü çözerek Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı 15 saniye içerisinde bulabilir misiniz?

Yukarıda yer alan görselde bir dizi sayı bulunuyor. Bu sayıların arasında bir örüntü var ve bu örüntüyü çözerek Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı rahatlıkla bulabilirsiniz. Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulmak için sadece 15 saniyeniz var.

Satranç bulmacası #6: Beyaz taşlar ile oynayarak tek hamlede şah mat yapabilir misin?Satranç bulmacası #6: Beyaz taşlar ile oynayarak tek hamlede şah mat yapabilir misin?

Hazırsanız süreyi başlatıyoruz!

Temel matematik becerilerinizi ve mantığınızı kullanmanız gereken bu zekâ testinde başta görseldeki sayıların birbirleri ile hiçbir alakası yok gibi gelebilir. Ancak biraz dikkatli bakarsanız bu sayılar arasında bir bağlantı, örüntü var.

Mantığınızı test edin #1: İlk önce hangi bardağın dolacağını 40 saniye içerisinde bulabilir misiniz?Mantığınızı test edin #1: İlk önce hangi bardağın dolacağını 40 saniye içerisinde bulabilir misiniz?

Bu matematik zekâ testine renk katması için 15 saniye süre kısıtlaması koyduk. Bu sayede baskı altında beyninizin tam performans çalışmasını sağlayabilir, zaman yönetimi konusunda kendinizi de test edebilirsiniz.

Matematik becerinizi gösterin #5: Görseldeki örüntüyü çözerek Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı 15 saniye içerisinde bulabilir misiniz?

Görsele tekrar bakın ve Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulmaya çalışın. Süre hızlı bir şekilde akıyor. Konsantrasyonunuzu en üst düzeyde matematik sorusuna odakladığınızdan emin olun. Örüntüyü fark edebildiniz mi?

Bu testi sadece çok zekiler çözebiliyor! Denklemi tamamlayarak yeşil üçgenin değerini 20 saniyede bulunBu testi sadece çok zekiler çözebiliyor! Denklemi tamamlayarak yeşil üçgenin değerini 20 saniyede bulun

SÜRE BİTTİ, ŞİMDİ SIRA ÇÖZÜMDE

Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulmanız için verilen sürenin sonunda geldik. Temel matematik becerilerinizi hatırlamanızı ve tazelemenizi sağlayacak olan bu meydan okuma ile aynı zamanda problem çözme becerilerinizi geliştireceksiniz.

Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulan okuyucularımızı tebrik ederiz. Zaman yönetimi ve temel matematik becerilerinizi kanıtladınız.

Matematik becerinizi gösterin #2: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun ve kendinizi kanıtlayın!Matematik becerinizi gösterin #2: Soru işareti olan yere gelecek sayıyı bulun ve kendinizi kanıtlayın!

Hala daha Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulamayan okuyucularımız ise dilerse zaman kısıtlamasını kaldırabilir ya da aşağıya bırakacağımız çözüm görseline bakarak nereyi gözden kaçırdıklarını kontrol edebilir.

Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulma çözümüne geçmeden önce sitemizde sizler için hazırladığımız diğer zekâ testlerini çözebilir, kendinizi bu alanda geliştirerek sonraki testler için alıştırmalar yapabilirsiniz.

Matematik becerinizi gösterin #3: Yalnızca matematik konusunda uzman bir beyin bu viral matematik problemini 15 saniyede çözebilir!Matematik becerinizi gösterin #3: Yalnızca matematik konusunda uzman bir beyin bu viral matematik problemini 15 saniyede çözebilir!

Gelelim Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulma adlı zekâ testimizin çözümüne… İşte Soru işaretli yere gelecek olan sayı;

Matematik becerinizi gösterin #5: Görseldeki örüntüyü çözerek Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı 15 saniye içerisinde bulabilir misiniz?

Evet, Soru işaretli yere gelecek olan sayı84”tü. Çözüm için birinci sıradaki sayıyı “3” ile çarpıp çıkan sonucu da “4” ile çarpmanız gerekmektedir. Yani;

“3 x 3 = 9 ve 9 x 4 = 36,

5x3 = 15 ve 15x4 = 60,

7 x 3 = 21 ve 21 x 4 = 84”

Matematik becerinizi gösterin #4: Bu basit matematik problemini 10 saniyede çözün ve içinizdeki Newton’u ortaya çıkarın!Matematik becerinizi gösterin #4: Bu basit matematik problemini 10 saniyede çözün ve içinizdeki Newton’u ortaya çıkarın!

Sizler için hazırladığımız bu meydan okumayı beğendiyseniz arkadaşlarınız ve yakın çevreniz ile paylaşarak onların da kendilerini test etmelerine destek olabilirsiniz. Soru işaretli yere gelecek olan sayıyı bulmak için hazırladığımız zekâ testi ile ilgili görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR 8
 • selo 6 ay önce Şikayet Et
  çok çeşitli çözme yöntemi var yalnış mı benim yaptığım
  Cevapla
 • selo 6 ay önce Şikayet Et
  3*9= 27+9 36 5*15 =75-15 60 7*21 =147+21 168 olabilir
  Cevapla
 • aha 7 ay önce Şikayet Et
  sevmiyem sevmiyem sevmiyeeem.
  Cevapla
 • mert 7 ay önce Şikayet Et
  ben matemmatigi protesto ediyorum.böyle matematikmi olur.yanında çarpı eksi artı işareti yok.ben ne yapacagımı nasıl bilicem.bölcemmi toplucammı nasıl bilicem.yanında işaret yok.hep bu einstein icat etti o çıkardı bunları milletin başına bela etti.hangi işlemi yapacagımı ben nasıl bilicem.
  Cevapla
 • Titanik 7 ay önce Şikayet Et
  İlkokul 4. sınıf konusu . Bu mu zor ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Partili vekilden akıllara zarar sözler: Çocukları ve kadınları da öldürecekler!
Son Dakika... Gaziantep'te zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var!