Satranç bulmacası #6: Beyaz taşlar ile oynayarak tek hamlede şah mat yapabilir misin?

Tek hamlede şah mat oyunları, stratejik zekanızı ve taktiksel becerilerinizi kanıtlamanın en iyi yollarından bir tanesidir. Tek hamlede şah mat oyunu ile 10 saniye içerisinde siyah şahı saf dışı bırakarak ustalığını kanıtlamaya hazır mısın?

Satranç bulmacası #6: Beyaz taşlar ile oynayarak tek hamlede şah mat yapabilir misin?
Satranç bulmacası #6: Beyaz taşlar ile oynayarak tek hamlede şah mat yapabilir misin?
GİRİŞ 17.11.2023 08:20 GÜNCELLEME 17.11.2023 09:20
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Satranç siyah ve beyaz taşlardan oluşan iki oyunculu bir masa oyunudur. 8X8’lik 64 kareden oluşan, her oyuncunun 16 tane taşının bulunduğu satranç tahtasının üzerinde oynanır. Satranç oyunun amacı oyun taşları ile taktiksel hamleler yaparak karşı rakibin şahını mat etmektir.

Satranç oyunu taktik geliştirme, stratejik düşünme ve zekâ gibi beceriler gerektirir. Satranç oynarken bir sonraki adımı tahmin etmek ona göre hareket etmek oldukça önemlidir. Yapılacak tek bir hata oyunun bir anda bitmesine sebep olabilir.

Satranç bulmacası #1: Tek hamlede şah mat yapabilir misin?Satranç bulmacası #1: Tek hamlede şah mat yapabilir misin?

Satranç taşlarının hepsinin hareket alanı bellidir ve belli kurallar doğrultusunda hareket ederler. Hiçbir taş aksi bir durum olmadıkça kendi hareket alanı dışında bir adım atamaz. Şah, oyundaki en önemli taştır ve ne pahasına olursa olsun korunması gerekir. Şahın oyun dışı bırakılması oyunun bittiğini gösterir.

Satranç oynamak için vakti olmayan kişiler ve satranç oyunundan keyif alanlar için hazırlamış olduğumuz tek hamlede şah mat oyunu zekâ testi ile karşınızdayız. Satrançta kendinize güveniyorsanız, mücadeleye geçelim!

Satranç bulmacası #2: Siyah şahı tek hamlede mat edebilir misin?Satranç bulmacası #2: Siyah şahı tek hamlede mat edebilir misin?

10 SANİYEDE ŞAH MAT YAPABİLİR MİSİN?

Satranç bulmacası #6: Beyaz taşlar ile oynayarak tek hamlede şah mat yapabilir misin?

Yukarıda yer alan satranç tahtası görselinde siyahların 15 tane taşı, beyazların 13 tane taşı olduğunu görüyorsunuz. Oyun aslında daha başlangıç aşamasında gibi duruyor. Ancak bu satranç oyunun da stratejik bir hata yapılmış ve tek hamlede şah mat ile oyunu bitirme noktasına gelinmiş.

Sıra beyaz taşları yöneten oyuncuda, yani sizde! Sizden 10 saniye içerisinde tek hamlede şah mat ile oyunu bitirmenizi istiyoruz. Kazandıran hamleyi 10 saniye içerisinde bulabilecek misiniz? Hadi bunu kanıtlayın! Süreniz başladı.

Satranç bulmacası #6: Beyaz taşlar ile oynayarak tek hamlede şah mat yapabilir misin?

Stratejik zekâ oyunları oynamayı seven her yaştan kişinin tek hamlede şah mat oyunu bulmacasına severek katılacağını düşünüyoruz. Tek hamlede şah mat oyunu konusunda kendini geliştirmiş kişiler için bu testler biraz basit gelebilir. Ancak sizlerde tek hamlede şah mat oyunlarının zorluğunu arttırmak için süreyi daha fazla kısaltabilir kendinizi hızlı oynamaya ve hızlı düşünmeye zorlayabilirsiniz.

Tek hamlede şah mat oyunları kısa süreler içerisinde kritik kararlar vermeyi, bir karar vermeden önce bir adım sonrasını düşünme yetisini, kurallar doğrultusunda hareket etmeyi öğretir. Bu yetenekler sizin gerçek hayatta problemler ile baş etmenizi ve doğru kararlar vermenize yardımcı olur.

Tek hamlede şah mat oyunu bulmacamızda sürenin sonuna geldik. Kazandıran hamleyi bulabildiniz mi?

Mantığınızı test edin #1: İlk önce hangi bardağın dolacağını 40 saniye içerisinde bulabilir misiniz?Mantığınızı test edin #1: İlk önce hangi bardağın dolacağını 40 saniye içerisinde bulabilir misiniz?

İŞTE OYUNU BİTİRECEK ŞAH MAT HAMLESİ

Satranç zekâ testinde tek hamlede şah mat oyunu bulmacamızı çözen ve kazandıran hamleyi bulan okuyucularımızı tebrik ederiz. Bir sonraki adıma karar vermek sizin için bir yaşam tarzı ve süre kısıtlaması bile bunu sekteye uğratamaz. Mantıklı hareket etmek ve ileriye dönük kararlar vermek denilince akla ilk siz geliyorsunuz.

Süre yönetimi konusunda sıkıntı yaşayan ve tek hamlede şah mat oyunu bulmacamızda kazandıran hamleyi bulamayan okuyucularımız ise endişelenmesine gerek yok. Sitemizde yer alan tek hamlede şah mat oyunu için hazırlamış olduğumuz diğer satranç bulmacaları ile alıştırmalar yapabilir ve aşağıya bırakacağımız çözüm görseli ile nerede hata yaptığınızı tespit edebilirsiniz.

Kibrit çöpü bulmacası #1: Sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemi düzeltinKibrit çöpü bulmacası #1: Sadece bir kibrit çöpünü hareket ettirerek denklemi düzeltin

Tek hamlede şah mat oyununda kazandıran hamleyi merak ediyor musunuz? İşte tek hamlede şah mat oyununun kazandıran hamlesi…

Satranç bulmacası #6: Beyaz taşlar ile oynayarak tek hamlede şah mat yapabilir misin?

Peki, siz tek hamlede şah mat oyununun kazandıran hamlesini 10 saniye içerisinde bulabildiniz mi yoksa süre ile alakalı sıkıntılar mı yaşadınız? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR 9
 • Zafer 6 ay önce Şikayet Et
  Coban matı dir bu
  Cevapla
 • Ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  Ben de bir şey bekliyordum Meğerse hiçbir şeymiş
  Cevapla
 • A.... 7 ay önce Şikayet Et
  Lutfen bu kadar kolay şeylerden sormayin daha zor sorun Qxf7# işte
  Cevapla
 • mert 7 ay önce Şikayet Et
  satranç tarihinde ilk defa bir şampiyonluk maçı ileri bir tarihe ertelenmiş oldu.daha sonra kasparov son seti alarak 5-4 18 yaşında dünya şampiyonu oldu.20 yıl bu ünvanını korudu. kesintisiz arka arkaya 20 yıl imkansız bir rakamdır bin yıllık satranç tarihinde ve bugünde dahil bunu hiç kimse başaramadı.
  Cevapla
 • mert 7 ay önce Şikayet Et
  maça hızlı başlayan karpov 4-0 öne geçti.bir beraberlik halinde bile dünya şampinlugu için yeterliydi.maç 4-4 geldi.son sette yine şampiyonluk için karpov a beraberlik yetiyordu.ama bir sorun vardı.karpov bu zorlu süreçte 10 kg kaybetmişti.doktorların uyarılarına ragmen maça devam etmek istedi.doktorlar buna izin vermedi maç ileri bir tarihe ertelendi.
  Cevapla
 • Optisyen Yaşar 1 ay önce Şikayet Et
  Gözlerim yaşardı yeminlen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DEAŞ Moskova'da 139 kişiyi katletmişti... İkinci katliam planı Türkiye sayesinde önlenmiş
Siyonist provokatörlerden TRT haber ekibine çirkin saldırı